Bylinky pre krásnu pleť

0

Problematická pleť si vyžaduje zvláštnu každodennú starostlivosť. Ak však patríte k tým šťastnejším a Vaša pleť je v podstate bezproblémová, taktiež nesmiete zabúdať na jej starostlivosť. Pretože aj bezproblémová pleť sa môže za jeden deň zmeniť na problémovú. Stačí ak dlhodobo zanedbávate jej čistenie, hydratovanie a vyživovanie. Ak si chcete pleť udržať krásnu a zdravú, môžete miesto kozmetických prípravkov, využiť aj prírodné bylinky.

Pokožka je Vašim ochranným štítom voči vonkajším vplyvom a je tak, ako orgány v tele, Vašou dôležitou živou súčasťou. Absorbuje všetko, s čím prídete do kontaktu dvadsaťštyri hodín denne. Okrem toho, Vám práve pokožka často signalizuje, že Váš zdravotný stav sa zmenil alebo že máte nedostatok určitých látok. Pre pokožku je tak ako pre celý organizmus človeka dôležité zdravé stravovanie, dostatok pitného režimu, ale aj cvičenie, hygiena a vyhýbanie sa škodlivinám. Niektoré kozmetické prípravky môžu pokožke naozaj pomôcť, no niektoré jej môžu aj uškodiť. Stačí ak je pokožka na určitú látku z kozmetického prípravku alergická. Naopak bylinky, ktoré sú vhodné na starostlivosťpleť a pokožku, pleti neublížia. Všetky látky v bylinkách sú totiž prírodné, príjemne voňajú a na pokožku pôsobia ozdravne.

Kostihoj lekársky

Ako už prezrádza názov tejto bylinky, kostihoj je známy najmä pre svoje hojivé účinky. Okrem toho, že zahojí drobné rany, dokáže znížiť aj opuchy okolo pomliaždenín alebo aj vymknutých členkov. Aj pri zlomeninách dokáže urýchliť dobu zotavovania z úrazu. Za jeho regeneračnými účinkami stojí látka alantoín. Z kostihoju sa tiež vyrábajú rôzne mastičky a tinktúry, ktoré sa využívajú pri liečbe rôznych kožných ochorení. Kostihoj má antibakteriálne účinky a pôsobí výborne aj proti plesniam. Jeho účinky sa využívajú na rýchle zastavenie krvácania drobných rán. Niektoré najnovšie štúdie však neodporúčajú používať kostihoj dlhodobo a vo väčších dávkach. Existuje podozrenie, že pri vyšších dávkach môže byť bylinka karcinogénna.

Sušená levanduľa

Levanduľa lekárska

Levanduľa sa využíva najmä v aromaterapii, pre jej prenikavú vôňu. Levanduľový olej sa využíva najmä ako antiseptikum, ničí rôzne druhy baktérií a vírusov. Je jedným z mála éterických olejov, ktoré môžete aplikovať na pokožku v nezriedenej forme. Táto rastlinka je často súčasťou kozmetických produktov, ktoré sa využívajú na starostlivosť o pleť. Levanduľa pomáha znižovať zápal a podporuje hojenie vyrážok. Preto je vhodná aj pre problematickú pleť. Môžete ju však využiť aj na ošetrenie rany po bodnutí hmyzom či pri vredoch. Aktívna látka linalol v levanduľovom oleji hojí podráždenú pokožku aj pri popáleninách či drobných ranách. Levanduľové estery zase znižujú bolesť a opuch a bránia vzniku jazvy po ranách. Rovnako vhodná je aj pre pokožku hlavy, pretože pomáha predchádzať vzniku lupín.

Hviezdica prostredná

Množstvo ľudí považuje hviezdicu sa burinu. Rastie naozaj kdekoľvek na obrobenej aj neobrobenej pôde, kvitne skoro celý rok a dokonca prežije aj mrazy a sneh. Hviezdica je však liečivá rastlinka, obsahuje dôležité omega 6 mastné kyseliny, riboflavín, tiamín, betakarotén, antioxidant bioflavonoid, vitamín C, ale aj množstvo minerálnych látok. Bylinka má silné protizápalové vlastnosti, preto sa využíva pri výrobe pleťových vôd, krémov a olejov na liečbu kožných vyrážok. Pomôže Vám tiež odstrániť nepríjemné svrbenie spôsobené vyrážkami,

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky

U nás veľmi známa rastlinka sa využíva na starostlivosť o pleť najmä pre jej protizápalovéantibakteriálne vlastnosti. Nechtík obsahuje éterické oleje, flavonoidy, sliz, sterol a iné látky, ktoré mu zaručujú silu uzdravovať pokožku. Z nechtíka sa vyrábajú rôzne masti a krémy, ale aj tinktúry, ktoré je možné použiť na liečbu pokožky. Výborne sa hodí najmä pri suchej, popraskanej pleti, ktorú zmäkčuje. Lieči aj tržné rany, odreniny či kŕčové žily. Nechtíková tinktúra Vám dobre poslúži pri spálení pokožky na slnku. Silný nechtíkový čaj Vám môže pomôcť aj pri kožných vyrážkach zapríčinených ovčími kiahňamiosýpkami. V kozmetickom priemysle sa nechtík využíva na výrobu produktov pre citlivú pleť. Okrem všetkých liečivých vlastností, je nechtík aj výborným dochucovadlom do kuchyne. V minulosti bol používaný ako lacnejšia náhrada šafranu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.