Kontroverzná marihuana

1

Na Slovensku, podobne ako aj v iných európskych krajinách je marihuana ilegálnou drogou. V niektorých krajinách sa však dá legálne kúpiť a využiť nielen pre svoje relaxačné účinky, ale aj ako liek na niektoré závažné aj menej závažné ochorenia. Táto rastlina patrí v posledných rokoch k najdiskutovanejším bylinkám na svete. Niektorí si zastávajú jej zdravotné účinky, iní sú presvedčení, že práve fajčenie sušenej marihuany zapríčiňuje mnohé ochorenia. Na koho strane je teda pravda?

Čo je marihuana?

Marihuana alebo konope je droga vyrobená z rastliny Cannabis sativa alebo Cannabis indica. Táto rastlinka pochádza z hornatých oblastí Indie, ale postupne sa rozšírila do mnohých častí sveta. Najčastejšie sa využíva ako droga v podobe sušenej rastlinky, ktorá sa fajčí. Konope je však možné využiť aj ako prášok, živicu či olej. V našich končinách ju poznáme pod mnohými názvami ako mariša, konope či THC. Na Slovensku je konope považované za ilegálnu drogu a jej držanie sa trestá. Chemické zloženie marihuany je pomerne zložité, obsahuje viac ako 400 chemických látok. Z nich len asi 60 je jedinečných pre túto rastlinku, ide o takzvané kanabinoidy. Rastlinka ďalej obsahuje aminokyseliny, proteíny, glykoproteíny, enzýmy, cukry, uhľovodíky, favonoidy, terpény, ale aj vitamíny. THC je skratkou pre tetrahydrokanabinol, čo je hlavná zložka marihuany, ktorá dokáže manipulovať s mysľou človeka. Tá istá látka však pozastavuje sprievodné znaky niektorých ochorení ako sú nevoľnosť či zvracanie. Rastlinka však obsahuje aj uhľovodíky. Pri fajčení marihuany sa uvoľňuje do Vašich pľúc o 50% viac karcinogénnych uhľovodíkov ako pri fajčení tabaku.

Zneužívanie marihuany

Žiaľ, na Slovensku sa marihuana využíva najmä ako ilegálna droga, ktorá navodzuje pozitívnu zmenu mysle a relaxačné účinky. V niektorých prípadoch môže však spustiť aj psychologickú zmenu osobnosti. Na človeka tiež pôsobí ako sedatívumutlmuje ho. U niektorých jedincov sa môžu prejavovať halucinogénne účinky a skreslenie reality. Aj keď má v svojej podstate slúžiť ako liek proti nevoľnosti, u niektorých ľudí funguje presne opačne a môže priniesť aj zvracanie. Pri požití drogy užívateľ často stráca zábrany a púšťa sa do vecí, ktoré by inak neurobil. Sušená rastlina sa balí do cigariet, natláča do fajky alebo sa z nej varí mlieko či pečú rôzne druhy koláčov.

Medicínske využitie marihuany

Lekári skúmajú účinky marihuany už niekoľko desaťročí. Aj keď ju často považujeme len za ilegálnu drogu, ktorou sa bavia mladí ľudia na uliciach, naozaj sa využíva aj v medicíne. Môžu za to najmä chemické látky – kanabinoidy, ktoré aktivujú receptorynervovej sústave a posilňujú imunitný systém. Marihuana je výbornou doplnkovou liečbou pre pacientov s rakovinou, pretože kanabinoidy blokujú nevoľnosťvracanie a pacientom navracajú chuť do jedla. Taktiež zmierňujú bolesti spojené s chemoterapiou a ovplyvňujú vystresovanú myseľ pacienta. Marihuana tiež dokáže odpútať pacienta od pocitov úzkostismútku. Účinky rastliny sa potvrdili aj pri liečbe sklerózy multiplex. Spasticita alebo svalové kŕče, ktoré sa pri sklezóze multiplex objavujú, sa dajú zmierniť práve vďaka rastlinnému výťažku z marihuany. Ďalšie štúdie sa venovali aj účinkom marihuany pri liečbe bolestí hlavy a migrény. V niektorých prípadoch boli dokázané liečivé účinky marihuany aj pri astme, parkinsonovej chorobe, alzheimerovej chorobe či pri liečbe nespavosti.

Riziká používania marihuany

Ako sme už viackrát spomenuli, marihuana je na Slovensku považovaná za ilegálnu drogu. Je tomu tak pre množstvo zdravotných rizík, ktoré užívanie rastliny prináša. THC ovplyvňuje myslenie človeka, a to rôznymi spôsobmi. Najmä pre mladých ľudí je veľkým rizikom, že THC znižuje motiváciu k dosiahnutiu nejakých cieľov a ovplyvňuje ich psychický vývoj. Dôležitým vedľajším účinkom je aj strata pozornostisústredenia, čo sa môže vypomstiť pri práci, ale napríklad aj pri šoférovaní. Marihuana môže zmeniť osobnosť človeka, užívateľ môže pociťovať stavy úzkosti, môže byť podozrievavý či paranoidný. V mnohých prípadoch bola marihuana spúšťačom závažných psychiatrických ochorení ako je napríklad schizofrénia. U niektorých užívateľov sa objavili aj problémy so zvýšenou srdcovou frekvenciou, zvýšenie tlaku či problémy s otehotnením. Jedným z najväčších rizík je samotné fajčenie marihuany. Toxické látky sa tak dostávajú priamo do pľúcdýchacieho systému. Samostatnú kapitolu tvoria abstinenčné príznaky, ktoré sa dostavia, ak prestanete marihuanu po dlhšom čase užívať.

Diskusia o užívaní konope je naozaj na mieste. Aj keď existuje množstvo zdravotných prínosov tejto rastlinky, existuje aj množstvo potencionálnych hrozieb, ktoré by určite zasiahli Váš organizmus. Zástancovia rastliny tvrdia, že má širokú škálu zdravotných výhod, ale odporcovia varujú, že je to potencionálne nebezpečná látka, ktorá môže poškodiť zdravie človeka.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.