Pozor na chlamýdie

2

Chlamýdie alebo chlamýdiová infekcia je sexuálne prenosné ochorenie. Spôsobuje ho baktéria Chlamydia trachomis a ochorenie patrí k najčastejším pohlavným chorobám. Chlamýdiová infekcia napadá pohlavné orgány a genitálie infikovaného. Aj keď ide o veľmi ľahko liečiteľnú chorobu, pre takmer mizivé príznaky sa ťažko diagnostikuje a pri neliečení sa veľmi rýchlo objavujú zdravotné komplikácie.

Dva typy chladýmie

Existujú dva rôzne druhy chlamídií. Chlamýdia pneumonia, ktorá spôsobuje respiračné infekcie ako napríklad zápal pľúc a chlamýdia trachomatis, ktoré je spojená so sexuálne prenosnými ochoreniami. Chlamýdia pneumonia je vzduchom prenosná a napáda dýchací systém človeka. Naproti tomu chlamýdia trachomatis, ktorej sa budeme v článku venovať, napáda pohlavné orgány človeka. Tieto dve infekcie si nemýľte, ide o rôzne ochorenia. Ak sa však sexuálna choroba chlamýdia nelieči, môže u žien spôsobiť hneď niekoľko komplikácií. Neliečená chlamýdia sa môže prejaviť ako zápalové ochorenie vaječníkovmaternice a môže dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu. Chlamýdie zapríčiňujú aj zápal krčka maternice či zápal vajcovodov. Ženy môžu po prekonaní ťažkého zápalu zostať neplodné. U mužov sa neliečené chlamýdie väčšinou podpíšu pod problémy s plodnosťou, zápalom močovej trubice či penisu, zápalom nadsemenníkov či dokonca zápalom pohlavných a močových ciest a tráviaceho systému. Vážny zápal z chlamýdií môže ovplyvniť aj obličky, pľúca, srdce a kožu.

Príznaky ochorenia

Príznaky sú obvykle veľmi mierne a je ťažké si ich všimnúť. Americké štúdie dokonca uvádzajú, že približne 50% infikovaných mužov70% nakazených žien nemá žiadne príznaky, ktoré by naznačovali chlamýdie. U niektorých infikovaných žien sa však môžu objaviť príznaky ako mierna bolesť v podbrušku, či v panve, zmena výtoku či zápal močových ciest a mechúra. V ojedinelých prípadoch sa objavuje aj bolesť pri pohlavnom styku či krvácanie mimo menštruácie. U mužov sa objavuje pri infikovaní bolesť pri močení, pocity pálenia, rezania, ale často môžu pociťovať aj bolesť v semenníkochprostate. V ojedinelých prípadoch sa objavuje výtok z penisu.

Aké sú príčiny vzniku ochorenia?

Ako sme spomínali v úvode, chlamýdie sú pohlavne prenosnou chorobou. Najčastejšie sa teda nakazíme pri vaginálnom pohlavnom styku s infikovanou osobu. Rovnako sa však môžu nakaziť aj homosexuáli, pretože sa prenáša aj análnym stykom a pri orálnom sexe. Ak sa neobjavujú žiadne príznaky, infikovaná osoba môže bez toho, aby o tom vedela, nakaziť množstvo sexuálnych partnerov. Infekciu prenesie i matka na svoje dieťa počas pôrodu. Chorobou sa však nemôžete nakaziť na záchodovej doske, v bazéne, vani, saune či vzduchom. Takéto typy nakazenia sa nepotvrdili.

Prevencia a liečba

Najlepšou liečbou je prevencia. Počas pohlavného styku by ste vždy mali používať kondóm. Ten zabráni prenosu infekcie. Dávajte si pozor aj na orálny sex s osobou, o ktorej neviete, či je nakazená. Rovnako dôležité je pravidelné navštevovanie Vášho gynekológa/urológa, ktorý Vám robí testy aj na chlamýdie. Tehotné ženy by mali pri prvom vyšetrení počas tehotenstva podstúpiť test na chlamýdie. U žien sa robí vyšetrenie zobratím vzorky z krčka maternice, u mužov sa vzorka berie z konca močovej trubice. Vyšetrenie sa robí cez penis. Dnes už sa vyšetrenie robí aj moču alebo výterom z konečníka. Pri pozitívnom teste by ste mali kontaktovať všetkých svojich sexuálnych partnerov, aby rovnako podstúpili liečbu. Liečba je väčšinou vykonávaná prostredníctvom antibiotík, ktoré majú až 95% účinnosť u pacientov.

Domáca liečba chlamýdií

Ak trpíte na toto ochorenie, mali by ste vždy vybrať antibiotiká od lekára. Tie chorobu zaručene zahubia. Môžete si však napomôcť aj domácimi prostriedkami. Do stravy zaraďte veľa cesnaku. Ten je prírodnýmm antibiotikom a ničí nielen chlamýdie, ale aj iné baktérie a infekcie. Jogurt je zase vhodný pre zníženie pocitu svrbeniapálenia na minimum a potláča tiež tvorbu kvasiniek. Z byliniek Vám môže dobre poslúžiť šalviový čaj, ktorý čistí celý organizmus. Rovnako vhodnou bylinou je unkária liečivá, známa aj ako mačací pazúr. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, ale nie je vhodná pre tehotné ženy. Silné antimikrobiálne vlastnosti má aj echinacea. Pri chlamýdiách, ale aj iných infekciách naštartujte svoj imunitný systém. Do stravy pridajte veľa vody, zelenej listovej zeleniny, čerstvého ovocia, vylúčte cukry, tuky, alkohol a cigarety. Najvhodnejšie budú druhy ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú vitamín BC. Do jedál môžete pridať kurkumu, ktorá má silné antibakteriálneprotizápalové vlastnosti.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.