Nepríjemné menštruačné kŕče

0

Na svete je len veľmi málo žien, ktoré majú bezproblémovú menštruáciu a nikdy neokúsili, čo sú to menštruačné kŕče a bolesti. Tie z nás, ktoré menštruačné kŕče, lekársky známe aj ako dysmenorea zažili alebo zažívajú pravidelne, by dali čokoľvek za to, aby sa dali liečiť. My Vám poradíme ako sa môžete nepríjemných kŕčov vyvarovať a ak už prídu, ako proti nim bojovať.

Existujú dva druhy menštruačných kŕčov. Primárna dysmenorea začína zvyčajne pol roka až rok po začiatku menštruácie. Kŕče a bolesti sa postupom času s pribúdajúcim vekom znižujú a po pôrode môžu zmiznúť úplne. Môžu však pretrvávať až do menopauzy. Sekundárna dysmenorea sa objavuje častejšie u žien okolo tridsiatky. Ide o vážnejší stav ako pri primárnej dysmenoree. Bolesti pri sekundárnych kŕčoch sú väčšinou náznakom endometriózy, choroby, pri ktorej sa endometriálne tkanivo začne tvoriť mimo maternice alebo môže byť zapríčinená vznikom myómov v maternici. My sa v článku budeme venovať primárnej dysmenoree.

Príznaky menštruačných kŕčov

Menštruačné kŕče sú väčšinou charakterizované tupou bolesťoupodbrušku, intenzívnymi kŕčmi, ktoré môžu trvať aj niekoľko minút a bolesťami v krížoch. V niektorých prípadoch sa ku kŕčom a bolestiam môžu pridať nepríjemné bolesti hlavy, nevoľnosť a vracanie. Pri dysmenoree Vás môže zaskočiť aj hnačka, zápcha alebo obidve. U niektorých žien sa môžu vyvinúť aj silné migrény, ktoré sa vracajú spolu s každou ďalšou menštruáciou. Skúsenosti s menštruačnými kŕčmi sú u každej ženy iné. Kŕče môžu byť mierne, stredné, ale aj ťažké s veľkými bolesťami. V takýchto prípadoch je už vhodné navštíviť lekára, aby vylúčil vážnejšie problémy. Všetky spomínané príznaky zapríčiňujú podľa súčasných štúdií prostaglandíny. Sú to látky podobné hormónom, ktoré sa tvoria v maternici a napomáhajú pri odstraňovaní krvi z maternice počas menštruácie. Niektoré ženy produkujú väčšie množstvo prostaglandínov a majú bolestivejšie kŕče ako ostatné ženy.

Existuje prevencia proti kŕčom?

Prevencia ako taká neexistuje, ale vznik kŕčov môžeme odbúrať niektorými základnými zásadami. Dôležité je napríklad stravovanie. Pred a počas menštruácie by ste nemali jesť sladkosti, ktoré zaťažujú organizmus. Vhodné je ovocie, zelenina a ryby, naopak nevhodný je rafinovaný cukor, soľ, kofeínové nápoje či alkohol. Počas menštruácie by malo mať telo dostatok vitamínu B, vápniku a horčíka. Aj keď pri bolestivých kŕčoch nemáte veľmi chuť na sex, verte, že práve toto uvoľnenie Vám pomôže. Orgazmus pomáha prekrvovať orgány a účinne znižuje menštruačné kŕče a bolesti.

Ako zastaviť bolestivé kŕče

Najčastejšou a najrýchlejšou pomocou na zastavenie kŕčov je použitie niektorého z dostupných protizápalových liekov ako sú napríklad paralen, ibuprofen či aspirín. Existuje však aj niekoľko iných nechemických pomôcok, ktoré môžu kŕče zmierniť. Použiť môžete napríklad nahriaty termofor, ktorý si budete prikladať na brucho a kríže. Aj keď si veľa ľudí myslí, že pohyb je pri kŕčoch nemožný, nie je to pravda. Ak ste schopný hýbať sa, vyberte sa na prechádzku na čerstvý vzduch alebo si zacvičte ľahký aerobic, jogu či sa vyberte niekam na bicykli. Ak je Vám však naozaj zle a pohyb nie je možný, pomôcť môže aj vypitie teplého čaju a oddych v posteli.  K alternatívnym metódam liečby patria rôzne druhy masáží, homeopatia, akupunktúra, akupresúra či meditácia. Mladým dievčatám sa na primárnu dysmenoreu predpisuje aj hormonálna antikoncepcia, ktorá znižuje tvorbu prostaglandínov.

Pomôžte si prírodnými preparátmi

Náhradu za klasickú tabletku proti bolesti Vám môžu priniesť bylinky. Použitie bylinných preparátov nielen pomáha znižovať bolesť a kŕče, ale priaznivo pôsobí aj na ženský reprodukčný systém a podporuje zdravie celého organizmu a pohodu Vašej mysle.  Materina dúška a zázvor dokážu znížiť bolesť a utlmiť kŕče, praslička roľná znižuje krvácanie. Nechtík môžete využiť na zníženie bolesti pri menštruácii. Pravidelnú menštruáciu Vám pomôže upraviť šalvia alebo alchemilka obyčajná. Pri menštruačných kŕčoch sa do čajových zmesí pridávajú aj harmanček, nátržník husí, praslička roľná, ruta voňavá, myší chvost či hluchavka biela.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.