Aby boli Vaše obličky zdravé (1. časť článku)

2
Zdroj: www.kidneylocation.info

Zdroj: www.kidneylocation.info

Správne fungovanie obličiek je životne dôležité aj pre ďalšie orgány ľudského tela. Ak sú zdravé, fungujú ako prirodzená čistička nášho organizmu, ak však nie sú zdravé, môže to mať pre nás množstvo nepriaznivých dôsledkov. Ako sa starať o naše obličky, aby boli zdravé a fungovali tak ako majú? Aké nástrahy a choroby číhajú na naše obličky a ako sa dajú liečiť? To Vám prezradíme v našich dvoch článkoch venovaných obličkám.

Obličky patria do močového ústrojenstva nášho organizmu, spoločne s močovým mechúrom, močovou trubicoumočovodmi. Sú to párové orgány. Vyzerajú ako zväčšené fazule, asi 12 centimetrov dlhé a 3 centimetre hrubé. Ich váha sa v priemere pohybuje okolo 150 g, teda váži približne 0,5 % telesnej hmotnosti človeka. Sú tmavočervenej farby a nachádzajú sa na oboch stranách chrbtice, tesne pod hrudným košom. Pravá oblička je umiestnená vždy o niečo nižšie ako ľavá oblička. Oblička sa skladá z dvoch vrstiev, z drenekôry. Každá oblička obsahuje milióny mikroskopických  tenkých štruktúr, nefrónov. Tie filtrujú krv a zabezpečujú, že sa škodlivé odpady vylučujú z tela prostredníctvom moču.

Dôležitá je prevencia

Ak sa v krvi začne hromadiť veľké množstvo odpadov, môže to spôsobiť hneď niekoľko ochoreníporúch obličiek. Hlavnými príčinami zlého fungovania obličiek sú cukrovkavysoký krvný tlak. Zlé fungovanie obličiek môže zapríčiniť aj chudokrvnosť. Aby ste zabránili vzniku obličkových ochorení, je dôležité, aby ste jedli vyváženú stravu, plnú ovocia, zeleniny, obilnínzdravých cukrov a tukov. Nezabudnite tiež na striedme solenie a dostatok tekutín. Dôležité je tiež obmedziť alkohol, nefajčiť a pravidelne cvičiť. Prevencia však zahŕňa aj pravidelné návštevy lekára, ktorý Vám na preventívnych prehliadkach kontroluje hladinu cukru v krvi, ale aj výšku krvného tlaku.

Funkcie obličiek

organizme vznikajú počas látkovej premeny rôzne odpadové produkty, ktoré sú pre náš organizmus nežiaduce. Preto ich telo vylučuje prostredníctvom obličiek. Ide napríklad o močovinu, toxíny, soli a kreatinín. Obličky tiež regulujú krvný tlak a zabezpečujú, že zostáva stabilný. Ide o orgán, ktorý zabezpečuje, že v tele je stále dostatok tekutín. V horúcich mesiacoch vylučujú obličky menej moču, naopak v zimných mesiacoch obličky vylúčia množstvo tekutín, ktoré organizmus nepotrebuje. Produkujú tiež hormón erytropoetín, ktorý zabezpečuje tvorbu červených krviniek. Ak sa nevytvára dostatočné množstvo červených krviniek, vzniká chudokrvnosť. Regulujú tiež hladinu minerálov v tele. Obličky tiež aktivujú vitamín Dvápnik a podieľajú sa tak na tvorbe a obnove pevných kostí.

Ochorenia obličiek

Existuje mnoho typov ochorení obličiek. Medzi najčastejšie príčiny patria cukrovka, vysoký krvný tlakkôrnatenie ciev. Choroba obličiek môže viesť do takzvaného konečného štádia ochorenia obličiek, kedy prestávajú fungovať a je potrebné buď chodiť na dialýzu alebo obličku transplantovať. Pri konečnom štádiu ochorenia obličiek fungujú obličky na menej ako 10 %.

Zdroj: http://science.howstuffworks.com

Zdroj: http://science.howstuffworks.com

Niektoré ochorenia obličiek sú spôsobené aj zápalom, takzvanou nefritídou. Na chorobách obličiek sa podieľajú aj anatomické poruchy, kedy je problém s veľkosťou alebo tvarom obličiek, ale aj metabolické poruchy, ktoré sú spojené s vnútornými fungovaním obličiek. Za nesprávnym fungovaním obličiek môžu stáť aj niektoré lieky, ktoré dlhodobo užívate.

Všímajte si príznaky

Keďže môžu Vaše obličky trpieť na viacero ochorení, aj príznaky môžu byť rôzne. Ak máte infekciu, prejaví sa to vysokou teplotou. Ďalším príznakom zlého fungovania obličiek je krvmoči, abnormálne hladiny chemických látok v moči, časté a dlhé močenie alebo naopak veľmi málo moču pri močení. Pri konečnom štádiu obličkovej choroby, sa v krvi človeka začnú hromadiť toxíny. Symptómami môže byť únava, vysoký krvný tlak, opuchy očí a končatín, nevoľnosť, smäd, zlý dych, strata chuti do jedla, žltý odtieň pokožky, zakalený moč, svrbenie pokožky, kŕče. Bolesť sa môže objaviť v momente, ak sa Vám obličkový kameň hýbe v močovode.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.