Aby boli Vaše obličky zdravé (2. časť článku)

4
Zdroj: http://retireathome.com

Zdroj: http://retireathome.com

V prvej časti článku o obličkách sme sa dozvedeli viac o ich fungovaní, o príčinách vzniku chorôb obličiek, ale aj o tom, aké príznaky si treba pri obličkách všímať. Dozvedeli sme sa tiež, čo všetko obličky v našom organizme zabezpečujú a aké rôzne ochorenia ich môžu napadnúť. V druhej časti článku Vám prezradíme ako je možné s ochoreniami obličiek bojovať a čo všetko pre ne môžete urobiť aj u Vás doma.

Ak máte obavy, že ste vystavený riziku zlyhávania obličiek, navštívte svojho lekára. Ten zhodnotí Váš zdravotný stav a odsleduje či sú Vaše obličky v poriadku. Diagnostika obličkových ochorení zahŕňa rutinné preventívne vyšetrenia krvi, moču, zmeranie tlaku a iné testy. Ak však má lekár podozrenie, že Vaše obličky nepracujú normálne, môže Vás poslať k odborníkovi – nefrológovi. Ten Vám môže naordinovať rôzne formy diagnostikovania, ktoré určia príčinu problému s obličkami. Najčastejšie sa využíva ultrazvuk, magnetická rezonancia, röntgen či CT. Niekedy sa dokonca doktor rozhodne aj pre biopsiu obličiek. Na základe diagnostiky a testov bude lekár schopný určiť či je funkcia Vašich obličiek v poriadku, ale sú obličky poškodené. Pri silnom poškodení obličiek môže lekár odporučiť dialýzu alebo transplantáciu. Po diagnostikovaní chronického ochorenia obličiek je potrebné, aby ste zmenili svoju životosprávu.

Diéta ušitá na mieru

Diétu Vám najlepšie nasadí lekár podľa Vášho aktuálneho stavu. Každý pacient s ochorením obliečiek je jedinečný a každá diéta by mala byť ušitá na mieru. Špecifické môžu byť rôzne podmienky. Či je pacient v skorom štádiu alebo neskorom štádiu zlyhávania obličiek, koľko má rokov, akú hmotnosť, či chodí na dialýzu a na aký typ. Všetko je dôležité pri určovaní diéty. Väčšinou je však navrhnutá tak, aby sa zabránilo jedeniu potravín, ktoré obsahujú odpadové produkty, ktoré by Vaše obličky nespracovali. Strava je veľmi dôležitá. Pri obličkových ochoreniach môže správna diéta zmierniť množstvo príznakov a predĺžiť životnosť obličiek.

Čomu sa vyhnite

V rámci diéty je potrebné regulovať aj príjem tekutín, aby sa obličky nezaťažovali. Nemali by ste piť alkoholické nápoje. Ak sa bude vo Vašom tele zadržiavať tekutina, môže to spôsobovať bolestivé opuchypriberanie. Pri dialýze je potrebné regulovať príjem niektorých minerálov, sodíka, draslíka a fosforu, taktiež regulovať príjem bielkovín. Správne fungujúce obličky udržiavajú správnu hladinu sodíka v tele. Sodík potom udržuje hladinu kvapaliny v organizme. Ak však obličky správne nefungujú, množstvo sodíka musíme regulovať v strave. Dôležité je teda čo najmenej soliť, pretože soľ je najväčším zdrojom sodíka. Rovnako zabudnite na slané chipsy, slaninu, údené mäso či slané syry.  Obmedzujeme tiež potraviny bohaté na bielkoviny ako mlieko, syry, mäso, vajcia. Neodporúčajú sa strukoviny, horčica, kyslé uhorky, kyslá kapusta, káva či konzervovaná zelenina. Pozor si musíte dávať aj na draslík, pretože ak obličky nefungujú, neodfiltrováva sa ani prebytočný draslík. Vyhýbajte sa teda potravinám, ktoré obsahujú draslík ako brokolica, mrkva, paradajky či pomaranče. Udržovať musíte aj hladinu fosforu. Preto sa snažte obmedziť strukoviny, orechy, ustrice, jogurty či pivo, ktoré fosfor obsahujú.

Čo môžete konzumovať?

Rovnako ako pri obmedzovaní, aj pri upravenom jedálnom lístku sa radšej poraďte s lekárom. Vaše ochorenie obličiek môže byť špecifické a môže si vyžadovať pridanie rôznych pokrmov do stravovania. Jedzte však predovšetkým ovociezeleninu, ktorá by mala byť samozrejme bez prídavku soli. Draslík je v minimálnom množstve v hrozne, jahodách, cibuli či hlávkovom šaláte. Vhodné sú aj zemiaky alebo rôzne druhy obilnín ako ovsené vložky, krúpy či proso. Jesť môžete aj múku či ryžu. Vajíčka by ste mali obmedziť, ale ak potrebujete pripraviť múčnik, používajte len žĺtka. Mäso by ste mali jesť v malých množstvách, nakoľko je soľ na jeho prípravu nevyhnutná. Namiesto soli Vám môže dobre poslúžiť na prípravu pokrmov citrónová šťava či bylinky. Snažte sa prejsť na sladké jedlá ako sú palacinky, lievance, buchty či žemľovky. Dôležité je, aj keď máte mnoho vecí od lekára zakázaných, aby ste mali dostatočný denný prísun kalórií.

Pomôcť môžu aj bylinky

Pri liečbe ochorení obličiek môžete použiť aj liečivé účinky byliniek. Pozor, je však potrebné, prebrať použitie byliniek s Vašim doktorom! Bylinky môžu byť pre Vás nebezpečné, pretože Vaše telo nie je schopné odstraňovať odpadové produkty. Ak doktor neodporučí použitie byliniek, tak ich nepoužívajte. Ak však doktor uzná za vhodné využitie byliniek, môžete mu povedať hneď o niekoľkých. Jednou z byliniek, ktorá pomáha rozpúšťať obličkové kamene je pýr plazivý. Z Ázie pochádza Java čaj, ktorý zvyšuje schopnosť obličiek eliminovať dusíkaté zlúčeniny. Pomáha tiež pri rozpúšťaní obličkových kameňov a lieči infekcie na obličkách. U nás je veľmi známa medvedica lekárska, ktorá sa využíva pri častých zápaloch obličiek, pôsobí dezinfekčne. Je ju však potrebné používať preventívne, nie pri vzniku ochorenia. Nie je vhodná pre tehotné ženy. V čínskej medicíne sa využíva koreň rehmánie lepkavej, ktorá pôsobí na obličky ako tonikum.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.