Zastavte nepríjemné svrbenie hlavy

5

Svrbenie hlavy je naozaj nepríjemný problém, ktorý Vás dokáže neskutočne iritovať. Nikdy nekončiace škrabanie Vás zase môže na verejnosti dostať do rozpakov. Svrbiaca pokožka však môže byť nielen dôvodom Vášho nepohodlia, ale aj poškodenia pokožky hlavy a straty vlasov. Nie vždy je východiskom správny šampón. Za svrbením môže byť ukryté ochorenie, ale aj iná príčina. Je dôležité, aby ste túto príčinu zistili a proti svrbeniu bojovali aj doma prístupnými prostriedkami.

Príčiny svrbenia hlavy

Pokožka Vašej hlavy môže byť podráždená z rôznych príčin. Najčastejšie to bývajú lupiny, ktoré vysušujú pokožku. Suchosť pokožky však môže byť zapríčinená aj počasím, ktoré na ňu nepriaznivo pôsobí. Najmä suché, sychravé, zimné počasie nie je pre pokožku vhodné. Často za suchou pokožkou stojí aj stres. Ten je jedným zo spúšťačov svrbenia pokožky. Problém však môžete mať aj s mazovými žľazami alebo alergiou na prípravky, ktoré používate na vlasy. Čo sa týka starostlivosti o vlasy, svrbiaca pokožka sa objaví aj pri nedostatočnej starostlivosti o vlasy či nesprávnom umývaní vlasov a pokožky. Jednou z možných príčin svrbenia môžu byť aj vši, ktoré sa objavujú najmä u malých detí. Čo sa týka kožných ochorení, najčastejšie sa objavuje lupienka alebo dermatitída, ktoré spôsobujú tiež vysušovanie a svrbenie pokožky. Pokožka hlavy môže trpieť aj na rôzne druhy ekzémov alebo môžete dostať aj nepríjemný pásový opar. Plesňové infekcie môžu okrem suchej pokožky zapríčiniť aj vznik vredov.

Dôležitá je starostlivosť

Jednou z prvých priorít pre Vaše vlasy je pravidelná a kvalitná starostlivosť. Vlasy by ste si mali pravidelne umývať. Samozrejme, každá pokožka a vlasy sú iné a potrebujú rôzne intervaly umývania. Musíte však zabrániť, aby sa na Vašej pokožke hromadili nečistoty a oleje. Dôležitý je výber šampónu. Ak Vás pokožka svrbí a je suchá, kúpte si hydratačný šampón. Ak Vás pokožka svrbí, ale je mastná, zadovážte si šampón, ktorý pomáha pokožku udržať čistú a odstraňuje prebytočné oleje. Ak trpíte lupinami, kúpte si kvalitný šampón proti lupinám. Na vši si kúpte špeciálny prípravok, ktorý Vás ich pomerne rýchlo zbaví. Rovnako dôležité je kupovať si kvalitné vlasové výrobky, ktoré obsahujú čo najmenej chemických látok. Niektoré chemické látky v šampónoch zbavujú  pokožku prírodných olejov. Najlepšie sú prírodné šampóny, za ktoré si však väčšinou musíte priplatiť. Preto je vhodné si pomôcť pri suchej pokožke domácimi prostriedkami. Pre vlasovú pokožku sú dôležité prírodné oleje. Bez nich nemá pokožka prirodzenú obranyschopnosť. Pokožka potrebuje udržiavať prirodzenú rovnováhu pH, ak tomu tak nie je, môže začať vysychať. Pri suchej pokožke sa tiež vyhýbajte fénovaniu sušičom a žehleniu vlasov.

Použite prírodné oleje

Existuje množstvo prírodných prostriedkov, ktoré možno použiť s hydratačnými olejmi a inými domácimi látkami, aby ste vrátili pokožke stratenú rovnováhu. Môžete dokonca zregenerovať aj vlasovú folikulu a zvýšiť rast Vašich vlasov. Pre vlasovú pokožku je vhodný napríklad jojobový olej, ktorý pokožku hydratuje a obnovuje rovnovážny stav kožného mazu na pokožke. Tea Tree olej sa využíva najmä vtedy, ak máte suchú pokožku, ale mastné vlasy. Je výborný pri liečbe lupín, vší a oživuje vlasovú pokožku. V jednom z článkov na vitalne.sk sme Vám predstavili aj olej z kôry stromu nimba. Nimbový olej sa používa najmä pri liečbe lupienky. Odstraňuje začervenanie aj svrbenie pokožky. Na suchú pokožku Vám však dobre pomôže aj avokádový, levanduľový, mätový, kokosový, mandľový či eukalyptový olej. Oleje vždy miešajte v pomere, jeden diel oleja, štyri diely vody.

Domáce recepty na svrbiacu pokožku

Jedným zo zaručených pomocníkov proti suchej pokožke je šťava z citróna. Zrieďte ju s vodoupremyte si s ňou po umývaní pokožku hlavy. Alebo ju zmiešajtetvarohom a urobte si masku. Namočte na noc ovsené vločky do vody, ráno zmiešajte s citrónovou šťavou a hmotu naneste na pokožku hlavy. Do ovsenej pasty môžete pridať aj levanduľový olej. Urobte si na vlasovú pokožku pastu z jedlej sódy a vody. Výborná je tiež maska z banánuavokáda. Zmierňuje suchosť a zabráni svrbeniu. Masky však treba vždy poriadne vypláchnuť. Upokojujúco pôsobí na pokožku aj harmanček. Urobte si silný harmančekový vývar, môžete do neho pridať aj vetvičky rozmarínu. Nechajte vychladnúť a opláchnite si s vývarom vlasy a pokožku.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.