Podporte svoju plodnosť

1

Ak sa žena rozhodne mať dieťa, nemusí to byť vždy s jeho počatím také jednoduché. Šance, že sa Vám podarí otehotnieť počas jedného roka sa líšia vďaka rôznych faktorom, ktoré plodnosť ovplyvňujú. Rýchlosť počatia dieťaťa nezáleží len od Vášho veku, ale často aj od životosprávy a Vášho duševného rozpoloženia. V článku Vám poradíme, ako správne napomôcť plodnosti, aby sa vo Vás naplno prebudila. 

 Zmeňte životosprávu

strave prijímame dôležité vitamíny, minerály a iné látky, ktoré zabezpečujú, že je náš organizmus zdravýodolný voči vonkajším nástrahám. Jedným z najdôležitejších vitamínov pre náš organizmus je vitamín C. Ten je veľmi potrebný aj pre našu plodnosť. Najvyššie množstvá vitamínu C potrebujú fajčiari. Tento vitamín nepôsobí len na plodnosť ženy, ale aj muža. Počet spermií sa vďaka vitamínu C priaznivo zvyšuje. Rovnako vhodný pre spermie je aj vitamín E. So všetkým však treba narábať opatrne, a preto aj dávky vitamínu C a E by nemali prekračovať odporúčanú dennú dávku. Zvýšiť môžete aj prísun vitamínu B a D. Z minerálnych látok sa snažte doplniť najmä zinok, ktorý Vás môže ochrániť pred potratom. Zinok a selén sa tiež podieľajú na mužskej plodnosti.

Prepracujte svoj jedálniček

Plodnosť ženy môže byť ovplyvnená aj váhou. Nemali by ste byť ani veľmi chudá, ale ani obézna. Na otehotnenie máte najväčšiu šancu ak je množstvo tukového tkaniva 20 až 25% z Vašej telesnej hmotnosti. Viac tuku môže Vašu ovuláciu pozastaviť. Pre reprodukčné zdravie sú dôležité antioxidanty. Nájdete ich najmä v ovocízelenine. Vhodné sú citrusové plody, zelená listová zelenina, jahody či iné druhy ovocia a zeleniny. Do svojho jedálnička pridajte celozrnné výrobky, celozrnnú múku, hnedú ryžu, hnedý cukor a ovsené vločky. Prírodné bielkoviny z fazulehrachu môžu tiež zvýšiť Vašu plodnosť. Z mliečnych výrobkov si vyberajte plnotučné, ale v menších množstvách. Čo sa týka tukov, budú pre Vás vhodné omega 3 mastné kyseliny, polynenasýtené tuky a mononenasýtené tuky. Vyhýbajte sa nasýteným tukom a mastným olejovým jedlám. Možno sa budete čudovať, ale niektoré štúdie ukázali, že ženy, ktoré pijú pravidelne každý deň dve šálky čaju môžu až dvojnásobne zvýšiť šance na počatie. Môžu za to pravdepodobne antioxidanty, ktoré sa v kvalitných čajoch nachádzajú vo veľkej  miere.

Čomu by ste sa mali vyhnúť

Možno si poviete, že to opakujeme takmer v každom článku, ale ak chcete počať dieťa, mali by ste prestať fajčiť, piť kávu a vyhýbať sa aj nadmernému požitiu alkoholu. Všetky tieto látky spomaľujú spermie. U žien alkohol znižuje šancu počať v niektorých prípadoch aj o 50 %. V posledných rokoch je veľmi rozšírené aj protizákonné užívanie marihuany. Tá tiež spomaľuje produkciu a pohyblivosť spermií a narušuje prirodzenú ženskú ovuláciu. Ženy, ktoré sa snažia otehotnieť by mali piť aj menej mlieka, ktoré sa v niektorých štúdiách tiež uvádza ako potravina, ktorá znižuje možnosť počať dieťa.

Užívajte si život

Stres sa často podpisuje pod nepravidelnú ovuláciu alebo aj pod jej pozastavenie. Je dôležité nielen dobre sa stravovať, ale aj dbať o svoje psychické zdravie. Pomôcť Vám môže pravidelný pohyb, pri ktorom budete vyplavovať endorfíny, ale aj pravidelný spánok, aspoň 8 hodín denne. Proti stresu je výborná aj joga alebo príjemné chvíle s parterom. Často sa stáva, že ženy, ktoré sa snažia o počatie dieťa si milovanie s partnerom prestanú užívať. Robia to tak povediac len kvôli počatiu. Na to však zabudnite! Predĺžte dobu, počas ktorej sa venujete predohre, snažte sa svoje vzrušenie vystupňovať na maximum a verte, že práve psychické, ale aj fyzické vzrušenie môže napomôcť, že skôr otehotniete. Najvhodnejšou polohou je klasický misionár, pretože umožňuje najhlbší prienik a spermie sa dobre uložia.

Všetko si naplánujte

Tak ako všetko, aj ovulácia sa dá naplánovať. Podľa ovulačných kalkulačiek a iných metód na zisťovanie plodných a neplodných dní si môžete naplánovať, kedy je dôležité mať sex. Podľa odborníkov je najplodnejší čas počas dňa medzi sedemnástoudevätnástou hodinou. Najviac kvalitných spermií má muž v neskorých popoludňajších hodinách a ženy najviac ovulujú medzi pätnástousedemnástou hodinou. Preto sú poobedné hodiny na plodenie detí najvhodnejšie.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.