Zamerané na kŕčové žily

2

Pri kŕčových žilách nejde vo väčšine prípadov o závažné ochorenie. Varixy však môžu viesť k ďalším zdravotným problémom, ktoré Vám znepríjemnia život . Ich ďalším sprievodným javom je nepekná žilová koža. V súčasnosti postihujú viac ako polovicu našej populácie a vyskytujú sa vo väčšine prípadov najmä u žien. Ako sa dá s kŕčovými žilami bojovať? Skôr ako pôjdete využiť služby chirurga, pokúste sa zbaviť žíl prostredníctvom prírodnej medicíny.

Opuchajúce žily môžu spôsobovať dva problémy, a to kŕčové žily a hemeroidy. Kŕčové žily sú stočené, opuchnuté, rozšírené žily, ktoré sa nachádzajú blízko povrchu kože. Najčastejšie sa objavujú na nohách, stehnách či členkoch, ale môžu sa objaviť aj na inej časti tela. Na celom tele sa prejavujú modrými, točenými hrčkami. V postihnutých nohách cítite pulzovanie krvi a Vaše nohy sa zdajú byť o niečo ťažšie ako bývali.

Prečo vznikajú?

Žily na nohách privádzajú krv k srdcu a robia to takpovediac úplne proti gravitačnému zákonu. Pri pohybe sa Vaše svaly opierajú do žíl a tlačia krv nahor. Žilkám napomáhajú jednosmerné ventily. Kŕčové žily vznikajú ako dôsledok spomaleného prietoku krvi a ochabnutia pružných stien podkožných ciev a malých ventilov v žilách. Ventily v žilách ťahajú krv z nôh k srdcu. Ak ventily nefungujú, krv sa zhromažďuje vo Vašich nohách a tlak sa zvyšuje. Žily varixysa zväčšujú, oslabujú a krútia. Akýkoľvek tlak na nohy zaťaží žily v dolných končatinách a aj ventily v nich.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Čokoľvek, čo zvyšuje tlak v nohách, zvyšuje aj riziko vzniku kŕčových žíl. Medzi najbežnejšie príčiny vzniku kŕčových žíl patrí napríklad obezita. Vysoká hmotnosť je zaťažujúca nielen na nohy, ale dáva zabrať aj žilám. Kŕčové žily môžu vznikať aj pri zdĺhavom státí či pri sedavých zamestnaniach. Pri dlhodobom sedení a statí sa oslabujú ventily v žilách. Problémy s žilami Vám môžu spôsobiť aj vysoké podpätky. Vhodná obuv by mala mať maximálne štvorcentimetrový podpätok. Počas tehotenstva sa takisto môžete stretnúť s tvorbou kŕčových žíl. Môže za to nielen pribúdajúca váha, ale aj rastúci plod, ktorý ovplyvňuje žily. Za vznik varixov je často zodpovedné aj zdvíhanie ťažkých bremien či tesné oblečenie. Pevnosť žilových stien však mnohokrát závisí aj na genetike. Ak majú Vaši príbuzní kŕčové žily, je možné, že sa objavia aj u Vás.

Ako proti nim bojovať?

Prevencia proti vzniku kŕčových žíl zahŕňa najmä pravidelné cvičenie. Pohybom končatín sa krv pohybuje v žilách rovnomerne a čerpanie krvi funguje tak ako má. Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa nesedieť s prekríženými nohami. Takáto poloha je pre žily neprirodzená a obmedzuje ich činnosť. Ak sedíte v práci celý deň, nezabudnite sa z času na čas postaviť a prejsť. Vaše žily sa tak znovu rozpumpujú. Ak v práci takmer celý deň stojíte, môže Vám pomôcť časté chodenie. Prejdite sa a skúste si dať do pracovného priestoru aspoň mäkký koberec a vhodnú obuv. Pri sedavom aj stojacom zamestnaní odporúčame, vyložiť si doma nohy hore, aby žily mohli krv bez námahy pumpovať smerom nahor k srdcu. Dávajte si pozor aj na oblečenie. Už len tesné ponožky či pančuchy môžu znížiť tok krvi v žilách. Noste voľné, priedušné oblečenie.

Využite prírodné prostriedky

Ak je Vaše telo náchylné na vznik varixov, skúste sa zamerať na stravovanie bohaté na vlákninu. Mali by ste tiež piť veľa vody a ovocných a zeleninových štiav. Znížiť riziko vzniku kŕčových žíl Vám môžu pomôcť potraviny bohaté na flavonoidy. Tieto zlúčeniny chránia žily pred zápalom a poškodením. Vhodné sú napríklad čerešne, slivky, čučoriedky, citrusy, zelený čaj, červené víno či niektoré bylinky. Pri kŕčových žilách je potrebné si dávať pozor na hmotnosť. krcove zilyAk schudnete, Vaše žily budú oveľa menej zaťažené. Na postihnuté nohy použite bahenný zábal, ktorý môžete nechať pôsobiť počas noci a ráno zmyť. Kŕčové žily uvoľníte aj prostredníctvom striedania teplého a studeného kúpeľa. Použite dve vysoké nádoby, do ktorých ponoríte nohy až po kolená a striedajte teplú a studenú vodu. Stimulujete tak krvný obeh a žily prekrvíte. Ak sa objaví opuch, mali by ste navštíviť lekára.

Pomôžte si bylinkami

Na kŕčové žily sa veľmi dobre osvedčili niektoré aj na Slovensku dostupné bylinky. Napríklad listnatec tŕnitý, ktorý obsahuje zlúčeniny, ktoré znižujú zápal a zužujú žily. Na pokožku môžete použiť obklad z bylinky a na vnútorné užívanie sa využíva extrakt z byliny. Varixy môžete zmierniť aj pagaštanom konským, ktorý chráni žily a tkanivá pre voľnými radikálmi. Pagaštan nie je vhodný pre ľudí chorých na pečeň či obličky. Zápal žíl Vám pomôže znížiť aj ľubovník bodkovaný. Používa sa na vonkajšie ošetrenie vo forme mastí, olejov alebo tinktúr. Čaj z ľubovníka poskytuje živiny pre poškodené žily. Sťahujúce účinky na žily bude mať hamamel virgínsky. Využiť ho môžete ako čaj na pitie, ale aj ako obklad. Upokojuje bolesť žíl a potláča zápal. Z tropických rastlín sa využíva na liečbu kŕčových žíl rastlinka Gotu kola. Zvyšuje celistvosť ciev a urýchľuje hojenie rán. Znižuje aj opuchy.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.