Kliešť môže ohroziť aj Vás

0

Slovensko patrí ku krajinám, kde je pomerne veľký výskyt kliešťov. Nachádzajú sa na poliach, v lesoch, na lúkach, v parkoch, na turistických chodníkoch, ale môžu sa ukrývať aj vo Vašich záhradách. Väčšina uhryznutí kliešťom nie je pre človeka nebezpečná, ale v niektorých prípadoch môžete naraziť práve na kliešťa, ktorý prenáša jednu z nebezpečných chôrob. V našom článku Vám povieme viac o týchto malých parazitoch a tiež o prevencii ako sa im vyhnúť.

Spoznaj svojho nepriateľa

Kliešťe sú článkonožce, podobne ako napríklad pavúky. Na Slovensku existuje množstvo rodov a druhov kliešťov, na svete je ich až 800 druhov. Delia sa na dve hlavné skupiny, a to kliešte tvrdé – ixodové a kliešte mäkké – argasové. V strednej Európe a na Slovensku sa najviac vyskytuje kliešť obyčajný, lužný, stepný, lesostepný a piják lužný a stepný. Krv saje iba samička a jej potomkovia. Samčekovia krv nesajú, ich úlohou je oplodňovať samičky. Svoju obeť si kliešť vyhľadáva pomocou zmyslových orgánov. Dospelá samica väčšinou číha na vysokých steblách tráv a pri obtretí sa zachytí o nohu či oblečenie. Malé nymfy sa vyskytujú na nízkej tráve a na okrajoch lesov.

kliestAké choroby nám hrozia

Kliešť samotný nie je pôvodcom žiadneho ochorenia. Je však ich prenášateľom a prenáša ich do nášho organizmu prostredníctvom slín pri satí. Na Slovensku kliešte prenášajú hneď niekoľko veľmi nebezpečných chorôb. Medzi najzávažnejšie patria kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Menej častým ochorením je anaplazmóza a u psíkov sa vyskytujúca babezióza. V slovenských podmienkach sa stretávame aj s tularémiou a Q-horúčkou. Okrem kliešťovej encefalitídy sa proti žiadnemu z ochorení nedá očkovať a vopred organizmus ochrániť. Vždy sa snažte kliešťa ihneď po jeho nájdení vytiahnuť. Lekára treba navštíviť ak nemôžete kliešťa z kože odstrániť, ak Vám zostal kúsok kliešťa v koži, ak cítite nevolnosť, slabosť, horúčku, zvracanie, ťažkosti s dýchaním, bolesti hlavy, miesto vpichu Vám silne opuchne, sčervená.

Prevencia proti kliešťom

Prevencia proti kliešťom je zložitá a jednoduchá zároveň. Musíte sa im jednoducho vyhýbať a chrániť sa proti ich prisatiu. Aj keď v prírode to môže byť naozaj zložité. Vyhýbajte sa od jari do jesene plochám s vyššou trávou, lesným chodníčkom, parkom, záhradám. Ak už idete do prírody, oblečte si svetlé oblečenie, dajte si ponožky a do nich zastrčte nohavice. Nebojte sa siahnuť po chemickom repelente. Pri ich používaní dodržiavajte pokyny na etikete obalu. Po príchode domov z prírody si vždy urobte prehliadku celého tela. Vhodné je, aby Vám miesta, na ktoré si nevidíte, skontroloval partner, u detí rodič. Kliešte si často vyberajú intímne partie, kde je teplo a vlhko, miesta za ušami, na krku, v podpazuší či v hlave. Pre psíkov a mačky odporúčame využiť niektorí z dostupných prostriedkov proti kliešťom.

Zdroj: http:vaccineorb.com

Zdroj: http:vaccineorb.com

Poradí Vám Váš veterinár. Proti kliešťovej encefalitíde sa môžete dať v jesenných a zimných mesiacoch očkovať.

Čo s kliešťom ak je prisatý

Čím skôr kliešťa z kože odstránite, tým menšie je riziko, že vo Vás zanechá infekciu. Ak už si nájdete na sebe kliešťa, dôležitá je metóda jeho odstránenia. Práve zlý prístup k odstraňovaniu kliešťa má za následok zvýšenie šance, že do Vás prenesie infekciu. Ak sa pokúsite kliešťa nesprávne vybrať, môže do Vás vypluť infikované sliny alebo obsah svojho žalúdka. Kliešťa nikdy nenatierajte olejom, krémom alebo vazelínou, vtedy sa dusí a vpúšťa viac slín do Vášho organizmu. Na vyťahovanie nikdy nepoužívajte svoje prsty. Kliešťa by ste mali vyberať pinzetou, buď obyčajnou alebo špeciálnou, ktorá sa dá kúpiť v lekárni. Kliešťa uchopte čo najbližšie ku koži, zatočte pinzetou jeden až dvakrát a jemným ťahom ťahajte kliešťa von kolmo proti koži. Točiť môžete do ktorejkoľvek strany. Ak Vám zostane kúsok kliešťa v koži, odstrániť ho môžete podobne ako triesku, čiže napríklad s ihlou. Po vybratí kliešťa miesto poriadne vydezinfikujte napríklad tea tree olejom alebo jódom. Nezabudnite si poriadne vydezinfikovať aj ruky a pinzetu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.