Peľová sezóna je v plnom prúde

0

Alergie hýbu svetom. Ide o reakciu nášho imunitného systému, na niečo, čo mu spôsobuje problémy. Alergiu môžete mať na rôzne látky, niekedy na jednu, niekedy na viac. Najčastejšie sa vyskytujú alergie na pele, potraviny, plesne, zvieratá, roztoče, lieky či bodnutia hmyzom. Peľová alergia postihuje takmer pätinu populácie. Ako zistíte, že máte alergiu na peľ? A dá sa proti nej nejako bojovať?

Peľová alergia je druh sezónnej alergickej nádchy spôsobenej peľovými zrnkami. Na Slovensku ju poznáme aj pod názvom senná nádcha. Pri vdychovaní peľových zrniek nosom alebo hrdlom sa spúšťa reakcia imunitného systému. Peľová alergia je nepríjemná, ale nie je životu nebezpečná. Môže však viesť k zápalu spojiviek alebo k astme. Pre alergikov sú nebezpečné najmä vzduchom sa šíriace pele, ktoré môžu preletieť aj väčšiu vzdialenosť. Alergén preto nemusíte mať ani v blízkosti a môžete pociťovať príznaky alergie. Vetrom opeľované stromy, trávy, obilniny, buriny a byliny produkujú peľ v rôznych obdobiach roka.

Peľové obdobia

Peľová alergia sa na rozdiel od iných alergií (napríklad na roztoče či zvieratá) prejavuje iba v určitom období roka. Na Slovensku máme hlavné tri obdobia, kedy je zvýšený výskyt peľovej alergie. Na začiatku jari začnú trápiť alergikov najmä pele drevín. V marci topole, liesky, jelše, v apríli najmä brezy, hraby či jasene. Druhá polovica jari a začiatok leta sú spojené s peľom májových tráv, ktoré sa môžu vyskytovať v prírode až do konca leta. Máj je charakteristický aj alergia2púpavami, pagaštanom, ale aj obilninami ako raž či v menšom kukurica. Jún je takisto plný peľových tráv, ale tiež lipy, agátu a obilnín. V júli začínajú trávy pomaly ustupovať, ale pribúdajú čoraz viac astrovité byliny, ktoré sa potom nesú celým augustom a začiatkom septembra. Práve neskoré leto a skorá jeseň sú plné bylinných alergénov ako napríklad palina alebo ambrózia. V septembri by peľová alergia mala pomaly ustupovať a v októbri už Vás môžu trápiť iba huby.

Príznaky peľovej alergie

Peľovou alergiou trpí najmä naša dýchacia sústava. Pri strete s alergénom dochádza k neprimeranej reakcii organizmu a vzniká zápalová reakcia na slizniciach či koži. Príznakmi peľovej alergie sú  najmä nádcha, kýchanie, svrbenie hrdla, očí,  kože, opuchy, slzenie očí, výtok z nosa. Môže sa však objaviť aj bolesť hlavy, zápal spojiviek, ekzém či astma. Najhorším možným príznakom je anafylaktický šok. Ide o život ohrozujúci stav, kedy sa dostaví silná alergická reakcia, ktorá spôsobí rozšírenie ciev a zvýši priepustnosť cievnych stien. Silný odtok tekutín z ciev naštartuje srdce, ktoré začne rýchlo pumpovať, zrýchľuje sa pulz a tlak začne klesať. Ak sa neposkytne človeku pomoc, krvný obeh zlyhá, človek stratí vedomie a zomrie. Pri šoku môže dôjsť aj k astmatickému záchvatu, kedy zlyháva dýchanie. Pri anafylaktickom šoku je potrebné zavolať rýchlu pomoc. Postihnutý by mal nosiť pri sebe lieky na alergiu, kortikoidy alebo adrenalín, podľa uváženia lekára.

Liečba peľovej alergie

Ak máte podozrenie, že môžete byť na nejaký peľ alergický, navštívte alergológa. Ten Vám urobí potrebné testy, aby zistil, aký alergén Vás ohrozuje. Tieto testy sa robia mimo sezóny, kedy pele neovplyvňujú Váš organizmus. Ak zistíte, ktorý alergén je pre Vás nebezpečný, snažte sa mu po celý svoj život alergiavyhýbať. Na alergiu existujú aj rôzne lieky, ktoré pomáhajú znižovať alergické reakcie. Antihistaminiká blokujú účinky vyvolané histamínom, látkou, ktorá sa uvoľňuje pri alergickej reakcií organizmu. Pri astmatických problémoch sa používajú lieky, ktoré rozťahujú dýchacie ceste. Oba lieky sa používajú preventívne, ale aj pri silnej alergickej reakcii ako forma rýchlej úľavy. Na nádchu Vám poslúžia spreje do nosa a na začervenané oči, kvapky do očí pre alergikov. Mimo sezóny sa v niektorých prípadoch predpisuje imunoterapia formou injekcií či kvapiek. Pacientovi sa podáva v niekoľkých dávkach alergén, na ktorý je alergický, aby si organizmus postupne naň zvykol.

Ako s alergiou bojovať doma?

Najdôležitejšie je vyhýbať sa alergénom, o ktorých viete, že u Vás vyvolávajú reakciu. Vhodné je nebývať v blízkosti peľov, ktoré Vám ubližujú a obmedziť aktivity vonku počas ich najväčšieho výskytu. Najvyšší výskyt peľu je okolo obeda a neskoro popoludní. Prechádzky si teda plánujte na ráno a po zotmení. Alergici by si počas obdobia výskytu ich alergénov mali každý deň umývať vlasy a telo a každý deň si obliecť čisté oblečenie. Na vlasoch a odeve sa peľ zachytáva najviac. Vypraté oblečenie sušte vnútri na sušiakoch, nie vonku. Takisto sa cez leto neodporúča vetrať prievanom cez otvorené okno. Na prechádzky a dovolenky Vám odporúčame využiť hlboké lesy a prímorské oblasti, najvhodnejšie je ísť na dovolenku počas najväčšieho výskytu alergénu v našom ovzduší. Počas sezóny sa vyhýbajte prašným, zafajčeným miestnostiam, obmedzte používanie čistiacich prostriedkov a kozmetiky. Pre alergikov je vhodné kloktanie slanej vody pred spaním, parné sauny a parné inhalácie či aromaterapia.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.