Ako sa po pôrode dostať opäť do formy?

0

Vaše telo je počas tehotenstva vystavené rôznorodým zmenám. 9 mesiacov vo Vás rastie malý zázrak a po pôrode sa Vaše telo vo väčšine prípadov len tak ľahko nevráti do pôvodného stavu. Kedy je vhodné začať po pôrode s cvičením a aké cvičenia sú pre Vás vhodné? Predstavíme Vám niekoľko typov ako sa po pôrode opäť dostať do formy, schudnúť nadbytočné kilá a spevniť Vaše telo podľa Vašich predstáv.

Kedy môžem začať cvičiť?

O tom, kedy začať cvičiť by ste sa mali vždy pozhovárať so svojim lekárom. Najlepšie pozná Váš zdravotný stav a podľa neho vie posúdiť, kedy by ste mohli zahájiť svoje cvičebné plány. Okrem názoru lekára Vám však veľa napovie aj samo Vaše telo. Aj keď podľa lekára ste už možno fit, nemusíte sa cítiť natoľko komfortne, aby ste mohli cvičiť. Počas tehotenstva ste prešli rôznymi nielen telesnými, ale aj psychickými zmenami a zabrať Vám dá aj šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Preto je treba, aby ste svoje telo naozaj počúvali. Po klasickom vaginálnom pôrode by ste mohli začať cvičiť už dva mesiace po pôrode. Po cisárskom reze bude lepšie počkať dlhšie, niekedy aj 4 až 5 mesiacov, podľa vývoja Vášho zdravotného stavu. Ak po cvičení cítite bolesť alebo sa objaví začervenaný výtok, mali by ste s cvičením prestať a informovať o tom aj svojho lekára.

fitloptaNa čo sa zamerať?

Pri výbere cvičenia si uvedomte, že Vám musí zostať dostatok času na starostlivosť o dieťa a po cvičení by ste nemali byť veľmi unavená. Cvičenie Vám musí poslúžiť ako dobíjač energie nie vybíjač. Pri bábätku je takmer nemožné nájsť si na cvičenie pol hodinu či viac. Podarí sa Vám to iba ak Vám dieťa niekto postráži. Ak to nie je možné, rozdeľte svoje tréningy na kratšie intervaly, napríklad po 10 minút a každé cvičenie venujte inej partii. Cvičenie po pôrode by nemalo byť veľmi namáhavé a malo by sa zameriavať najmä na posilňovanie svalov, ktoré ste počas tehotenstva zaťažovali najviac. Zamerať by ste sa mali najmä na panvové svalstvo, brucho, chrbticu a krk.

Prečo je po pôrode cvičenie vhodné?

Mnoho žien sa v prvých mesiacoch po pôrode cíti veľmi unaveno. Namiesto chvíľkového zdriemnutia je však lepšie si zacvičiť, pretože Vám to pomôže prekonať rušné dni a zahnať stres. Pri cvičení sa vyplavujú endorfíny a Vaša nálada sa zlepšuje. Taktiež sa nemusíte báť, že by Vás prepadla popôrodná depresia. Endorfíny zabezpečia aj ochranu pred únavou. Počas tehotenstva a takisto po pôrode prejde Vaše telo mnohými zmenami. Pri správnom cvičení sa Vaše telo skôr zregeneruje. Posilníte ochabnuté svalstvo panvového dna, brušné svalstvo, naučíte sa správne dýchať. A samozrejme, správnym cvičením môžete získať späť svoju postavu, ktoré ste mali pred tehotenstvom. Kilá pôjdu pomaly dole a partie, ktoré sa počas tehotenstva rozšírili, sa budú pomaly zužovať.

Aké druhy cvičenia si vybrať?

Mamičky po pôrode by si mali vyberať cvičenia pre jemné tónovanie tela. Nemali by začínať so žiadnym drastickým cvičením v posilňovni či s rýchlym kardio cvičením. Vhodná je napríklad joga alebo pilates. V súčasnosti sú už aj skupiny, v ktorých sa tieto cvičenia robia aj s bábätkami, ktoré sa tu dokonca využívajú ako živé závažia. Joga a pilates sú vhodné pre posilňovanie brušného svalstva a panvy. V prvých mesiacoch po pôrode sa môžete venovať aj plávaniu či bicyklovaniu. Najdôležitejšie sú pravidelné prechádzky, ktoré urobia dobre nielen Vám, ale aj Vášmu bábätku. Ak máte v okolí korčuliarsky cviceniechodník či inú bezpečnú plochu pre korčuliarov, môžete sa s kočíkom vybrať aj korčuľovať. Pre mamičky sú dnes už k dispozícii rôzne druhy spoločných cvičení, kde si okrem cvičenia vymeníte aj skúsenosti so starostlivosťou o Vaše dieťa. V materských centrách, fitnescentrách a športových areáloch sa cvičia rôzne posilňovacie cviky na fitloptách, popôrodný pilates či spomínaná joga.

Kojenie a cvičenie

Výskumy ukázali, že ak sa pri cvičení nenamáhate, nemalo by to mať vplyv na produkciu mlieka, jeho kvalitu či chuť. Niektoré výskumy ukazujú, že po cvičení sa nahromaďuje v mlieku kyselina mliečna. Preto by ste si radšej pred cvičením mali odsať mlieko do fľašky a po cvičení použiť toto mlieko. Aj pre Vás bude príjemnejšie ak pri cvičení nebudete mať prsia naliate. Už hodinu po cvičení by malo byť mlieko úplne rovnaké ako pred začatím Vašej pohybovej aktivity.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.