Chcete sa zbaviť zapáchajúceho dychu?

0

Občas sa každý z nás stretne s nepríjemne zapáchajúcim dychom, napríklad po dlhšom spánku či po jedení jedál, ktoré obsahujú aromatické látky. Žiaľ, existujú aj ľudia, ktorí so zapáchajúcim dychom bojujú každý deň. Prečo sa u niektorých ľudí objaví len ojedinele a niektorých obťažuje takmer celý život? A dá sa proti zapáchajúcemu dychu bojovať? Viac sa dočítate v našom článku.

Čo spôsobuje zápach z úst?

Viac ako štvrtina ľudí na svete trpí na chronicky zapáchajúci dych. Môžu za to najmä baktérie, ktoré sa usádzajú na jazyku a pod ďasnami a uvoľňujú zapáchajúce plyny. Tieto baktérie spôsobujú dlhodobý problém so zapáchajúcim dychom. Nepríjemný zápach môžu niekedy spôsobiť aj kúsky jedla, ktoré zostanú zabudnuté v medzi zubných priestoroch a na jazyku a postupne začnú hniť. Pre Váš dych môžu byť nevhodné aj určité druhy potravín. Najviac sa na dychu odrazí cibuľa a cesnak, pikantné jedlá, niektoré koreniny, ale tiež káva, čaj či kyslé nápoje. Váš dych môže ovplyvňovať aj fajčenie a žuvanie tabaku a takisto zlá zubná hygiena a zanedbané čistenie zubov. Na hygienu si treba dávať pozor aj pri používaní zubných protéz. Ak ich pravidelne nečistíte, môžu začať hniť. V niektorých prípadoch je nepríjemný zápach dychu spôsobený aj nedostatkom slín a pocitom sucha v ústach, takzvanou xerostómiou alebo rôznymi ochoreniami ako je infekcia v hrdle, zápal priedušiek, zápal ďasien, zubný kaz či afty. Nepríjemný dych môže zapríčiňovať aj ochorenie pečene a obličiek alebo cukrovka.

dych2Navštívte svojho zubára

Pravidelné návštevy zubára by mali byť pre každého z nás povinnosťou. Preventívna prehliadka raz ročne môže odhaliť rôzne nezrovnalosti vo Vašich ústach. Zubár Vám môže tiež pomôcť s čistením oblastí, ktoré sú pre Vás doma ťažko dostupné. Vysvetlí Vám aj správne postupy čistenia medzi zubných priestorov a jazyka. Ak nosíte protézu alebo ortézu, zubár Vám skontroluje či sú na vhodnom mieste a či ich správne čistíte. Vášmu dentistovi môže pri diagnostikovaní ochorenia pomôcť aj zubný denník. Ak trpíte zapáchajúcim dychom, skúste si písať denník, kde zaznamenáte všetky potraviny, ktoré jete a lieky, ktoré užívate. Lekárovi to pomôže ľahšie identifikovať príčinu. Tehotné ženy by mali zubnú preventívnu prehliadku absolvovať až dvakrát do roka.

Čo môžete urobiť doma?

Okrem pravidelných návštev zubára si môžete pomôcť aj správnou hygienou doma. Najdôležitejšie je umývať si zuby dvakrát za deň, ráno a večer pred spaním. Používať by ste mali aj zubnú niť a medzi zubné kefky. Nezabúdajte na čistenie jazyka. Ak máte ortézu alebo protézu, pravidelne ju čistite a kontrolujte či ju máte na správnom mieste. Pri problémoch so zapáchajúcim dychom by ste mali prestať s fajčením. Zabudnite na potraviny, ktoré intenzitu zapáchajúceho dychu zvyšujú. Vyhnite sa cibuli, cesnaku, syrom, pálivému jedlu, výrazným koreninám a kyslým jedlám. Pravidelne pite čistú vodu, ktorá udrží Vaše ústa vlhké. Piť môžete aj čistiace bylinkové čaje, ktoré Vám prečistia trávenie. Ak máte v ústach často pocity sucha, žujte žuvačky bez cukru. Na zlepšenie dychu môžete použiť aj ústne vody. Tie však väčšinou nepríjemný dych iba maskujú, ale neliečia jeho príčinu. Ak je príčinou Vášho zapáchajúceho dychu nejaký druh lieku, konzultujte s lekárom prípadnú dychvýmenu lieku. Zápach Vášho dychu môžu mať na svedomí aj niektoré druhy ochorení, ktoré sme Vám vymenovali vyššie v článku. V týchto prípadoch je potrebné liečiť ochorenie, ktoré nepríjemný dych zapríčiňuje.

Pomôže aj príroda

Pri zapáchajúcom dychu Vám môže pomôcť aj prírodná medicína. Zápach z úst vyženiete ak budete žuvať lístky mäty, šalvie, feniklu alebo petržlenovú vňať. Jedzte potraviny bohaté na zinok. Zinok má antimikrobiálne účinky a pomáha pri odstraňovaní škodlivých baktérií v ústach. Obsahuje ho napríklad tekvica, kakao alebo pečeň. Skúste si naordinovať žihľavovú kúru, pri ktorej telo zbavíte toxínov. Vhodný je aj čierny a zelený čaj, ktoré obsahujú polyfenoly, ktoré zastavujú rast baktérií v ústach. Často je zapáchajúci dych spojený aj s problémami s trávením. V tomto prípade je vhodné nasadiť surovú stravu bohatú na vlákninu. Pomôcť by Vám mohol väčší prísun jabĺk, mrkvy, zeleru. Tieto druhy zeleniny Vám navyše zabezpečia aj zmývanie plaku zo zubov a vytvoria dostatok slín na hydratáciu úst. Na nepríjemné baktérie v ústach Vám môže dobre poslúžiť aj jedlá sóda. Skúste ju rozpustiť vo vlažnej vode a kloktať. Ako dezinfekciu môžete použiť napríklad aj tea tree oil. Skúste kvapku oleja pridať do svojej pasty a umyť si klasickým spôsobom zuby.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.