Najzávažnejšie kliešťové ochorenia

0

Väčšina uhryznutí kliešťom je neškodná a nespôsobí Vám žiadne problémy. Čím skôr ho odstránite, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa Vám do tela dostane infekcia a prepukne u Vás niektoré z vážnych ochorení. V niektorých prípadoch však ochorenie u Vás môže prepuknúť a vtedy je potrebné navštíviť lekára a konať. Medzi najrošírenejšie a najnebezpečnejšie ochorenia, ktoré prenáša kliešť patria kliešťová encefalitída a lymská borelióza.

Kliešte sú malé článkonožce živiace sa krvou. Samy o sebe nie sú nebezpečné, ale niektoré z nich prenášajú nepríjemné choroby. Skoré odstránenie kliešťa z tela Vám pomôže vyhnúť sa týmto ochroeniam. Potrebné je, aby ste kliešťa správne odstránili. Po odstránení by sa nemali dostaviť žiadne symptómy. Maximálne malé svrbenie a začervenanie. Ak sa objavia iné symptómy, mali by ste navštíviť lekára. Medzi príznaky kliešťových ochorení patria príznaky podobné chrípke, teda bolesti hlavy, teplota, nevoľnosť, zvracanie, bolesti kĺbov a svalov. Príznaky sa môžu objaviť už po prvom dni po prisatí, ale aj do mesiaca. Preto si treba dobre zapamätať kedy ste kliešťa na sebe objavili a mesiac potom sledovať svoj stav. Na Slovensku kliešte prenášajú hneď niekoľko závažných ochorení. Najzávažnejšími a najčastejšími sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Menej častým ochorením je anaplazmóza a u psíkov sa vyskytujúca babezióza. V slovenských podmienkach sa stretávame aj s tularémiou a Q-horúčkou. O prvých dvoch si v článku povieme viac.

Zdroj: www.brotherstree.com

Zdroj: www.brotherstree.com

Kliešťová encefalitída

Ide o vírus, ktorý prenáša kliešť obyčajný. Toto vírusové ochorenie postihuje centrálny nervový systém človeka. Pôvodcom ochorenia je vírus čeľade Flaviviridae, ktorý patrí do skupiny arbovírusov. Vírus sa prenáša pri satí krvi a kliešť ho môže preniesť okamžite po prisatí. Inkubačná doba začína po siedmich dňoch a môže trvať aj viac ako mesiac. Okrem človeka môže kliešť vírus preniesť aj na divé alebo domáce zviera. Preto sa občas stáva, že kliešťová encefalitída sa prejaví u človeka aj po konzumácií surových produktov domácich zvierat ako je neprevarené kozie, kravské alebo ovčie mlieko a mliečne produkty. Ochorenie prebieha v dvoch fázach. Prvá viremická fáza sa prejavuje bolesťami hlavy a kĺbov, kašľom, nádchou, teplotou, nevoľnosťou a často pripomína chrípku. Tieto symptómy po pár dňoch zmiznú. Asi týždeň potom prichádza pocit úľavy a vy sa cítite opäť zdravý. Už po týždni však môže nastúpiť druhá fáza, zápal mozgu a mozgových blán. Prvými symptómami sú veľké bolesti hlavy, vracanie, horúčky, poruchy sústredenia. S druhou fázou sa stretne menej ako 30 percent poškodených. Liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje. Následky ochorenia bývajú rôzne. Môžete sa úplne uzdraviť, ale môžu u Vás pretrvávať následky ochorenia ako bolesti hlavy, úbytok svaloviny či psychické problémy. Úmrtnosť pri ochorení je len viac ako pri 1 percente prípadov. Liečba encefalitídy sa vykonáva v nemocnici, je zložitá a vírusy nemusia na ňu reagovať. Dôležitý je pokoj na lôžku, príjem tekutín a špecifická strava. Ako prevencia najlepšie slúži očkovanie, ktoré sa vykonáva v troch dávkach na jeseň alebo v zime.

Lymská borelióza

Zdroj: http://sph.bu.edu

Zdroj: http://sph.bu.edu

Toto nepríjemné ochorenie spôsobuje baktéria borrelia burgdorferi. Prenášačom je kliešť, ixodes ricinus, ktorý väčšinou baktériu prenesie z krvi malých zvierat ako sú napríklad hlodavce či vtáky. Nie každý kliešť je nakazený boreliózou. Kliešťa je potrebné vytiahnuť čo najskôr, nakoľko sa borelióza do tela dostane už po 24 hodinách prisatia kliešťa. Ochorenie napáda najprv kožu, ale neskôr aj kĺby, nervový systém, oči či srdce. Lymská borelióza má tri fázy. Veľmi skoro po infikovaní organizmu sa v mieste vpichu kliešťa objaví veľký červený fľak s tmavším okrajom. Môže sa objaviť už deň po vpichnutí, ale aj po niekoľkých týždňoch. Fľak sa postupne rozširuje a postupne zase mizne. Už pri prvých prejavoch takéhoto fľaku je potrebné navštíviť lekára! Ďalším symptómami v prvej fáze ochorenia sú teplota, bolesti hlavy, svalov a opuchy kože na ušiach. V druhom štádiu sa môže infekcia rozšíriť do ďalších častí tela. Táto fáza sa objavuje týždne aj mesiace po pohryznutí  infikovaným kliešťom. Človek sa môže círiť unavený, môže sa objaviť zápal kĺbov, choroba môže mať vplyv aj na srdce. Dochádza k nepravidelného srdcového rytmu a môžete cítiť bolesť na hrudníku. Borelióza môže napádať postupne aj nervový systéjm, spôsobuje často ochabnutie tváre alebo brnenie a necitlivosť v rukách a nohách. Bolesti hlavy a šije môžu naznačovať príznaky meningitídy. Postihnuté môžu byť aj oči. Niekdy sa prejaví až druhé štádium ochorenia a fľak, ktorý reprezentuje prvé štádium sa poškodenej osobe úplne vyhne. Tretia fáza môže nastať niekoľko mesiacov aj rokov po bodnutí hmyzom. Často sa objavujú bolesti kĺbov a šliah, ale aj nepríjemné modrasté zafarbenia kože. Borelióza sa lieči antibiotikami. Takmer vždy je vyliečiteľná, šanca na vyliečenie sa znižuje ak liečba mešká.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.