Novinka na ovocnom trhu – noni

0
Zdroj: http://antalvali.com

Zdroj: http://antalvali.com

Čoraz častejšie sa v našich obchodoch objavujú nové druhy ovocia, ktoré sú pre našincov úplne neznáme. Jednou z noviniek je aj exotické ovocie noni, ktoré sa pestuje v tichomorských ostrovoch a domáci ho poznajú ako pomocníka na udržanie si dobrého zdravia. V Číne a Indii využívajú jeho úžasné vlastnosti už viac ako 2000 rokov. My Vám o jeho zdraviu liečivých vlastnostiach povieme viac.

Noni je zeleno bielo žltkavé ovocie a je plodom stromu Morinda citrifolia, ktorý pochádza pôvodne z oblastí juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Na prvý pohľad je ovocie nie je veľmi príťažlivé, ale má množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Názov Noni dali plodom Havajčania. Vo svete strom poznajú aj ako mengkudu, indická moruša, plážová moruša, syrový strom či veľký morinda. Dorastá do výšky desať metrov. Pri zretí má strom výrazný horký zápach, práve preto sa mu hovorí aj syrový strom. Ovocie postupne prechádza zo zelenej farby do žltej a potom zbledne. Vtedy je zrelé.

Výživové hodnoty noni

Čo zabezpečuje noni také výborné vlastnosti? Je to najmä správna kombinácia vitamínov, minerálov, vlákniny a iných látok. Z vitamínov tu nájdete najmä vitamín C, vitamín A a vitamín B3. Je tiež zdrojom niektorých zdraviu prospešných minerálov ako napríklad železo, draslík, selén, vápnik či sodík. Noni obsahuje množstvo prospešných fytochemikálií, ktoré spoločne zaručujú plodom také zdraviu prospešné vlastnosti. Jedna zo štúdií vysvetľuje, že noni obsahuje množstvo proxeronínu, ktorý telo prevádza na biochemický xeronín. Xeronín je hlavná zložka biochemických reakcií, ktoré pomáhajú telu liečiť sa. Schopnosť tela produkovať xeronín klesá s vekom a pribúdaním diagnóz.

Chvália si ho obyčajní ľudia

Noni patrí k tým druhom ovocia, ktoré naozaj patria k úplným novinkám. Nie je veľa štúdií, ktoré by ho skúmali. Vie sa však, že je to účinný antioxidant a zlepšuje celkové zdravie a imunitu nášho organizmu. Antioxidanty v noni pomáhajú bojovať telu s toxínmi. Odstránením toxínov sa telo chráni proti kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine. Mnohým ľuďom pomohol pri rekonvalescencii z ochorení, ako podporná liečba pri rôznych ochoreniach a zlepšil celkovú imunitu organizmu. Ďalšou výhodou noni je jeho protizápalový účinok. Tým pomáha znižovať opuchy kĺbov, znižuje úroveň bolesti a zlepšuje ochorenia ako je napríklad psoriáza, akné, ekzém, zápal kože,

Zdroj: www.malibutimes.com

Zdroj: www.malibutimes.com

plesne, artritída či zápaly v črevách. Noni tiež pôsobí ako analgetikum, antibiotikum a reguluje rovnováhu pH v tele. Pomáha pri odstraňovaní plesní a baktérií z tela. Noni dodáva telu energiu a vytrvalosť a udržuje celkové dobré zdravie človeka.

Na čo všetko zaberá

Noni Vám môže pomôcť uľaviť od nepríjemnej bolesti, ktorá Vás ovláda z rôznych príčin. Xeronín v ovocí podporuje pocity pohody vo Vašom tele a bolesť v mozgu sa tak postupne otupuje. Vplýva nielen na bolesti hlavy a chrbta, ale aj na migrény či menštruačné bolesti. Toto malé nenápadné ovocie stojí tiež za udržaním normálnej hladiny krvného tlaku. Je teda dobré najmä pre ľudí s problémami s vysokým tlakom. Výborne vplýva aj na hladinu cholesterolu, znižuje zlý cholesterol a čistí krv. Noni sa podieľa aj na Vašom trávení. Odstraňuje z tela nebezpečné odpady, čistí tráviaci trakt a pomáha deliť potraviny na živiny, ktoré sú pre organizmus nevyhnutné. Vysoký obsah vlákniny v ovocí napomáha telu správne tráviť a zabráni tak nepríjemnej zápche. V nových štúdiách sa skúma vplyv noni na cukrovku, endokrinný systém či Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.

Budete sa cítiť krajšie a pohodlnejšie

Pri konzumácii ovocia noni sa Vám poďakuje aj Vaša pokožka. Látky v ňom totiž pôsobia na pokožku ako tonikum. Výživné látky noni chránia kožné bunky pred poškodením a spomaľujú jej starnutie. Dnes už dokonca zoženiete krémy s prídavkom noni. Okrem pleti môžete noni použiť aj na pokožku rúk a nechty. Rovnako vhodné je ovocie aj pre Vaše vlasy. Tie budú po aplikácií masky, do ktorej použijete noni, lesklejšie, hydratovanejšie a zdravšie. Pomáha aj ako prevencia proti všiam a vypadávaniu vlasov. Stačí Vám tekutina z vyšťaveného ovocia, ktorú nanesiete na vlasy na desať minút a opláchnete. Noni je účinné aj pri stimulácií a regulácií hladiny melatonínu a seratonínu v tele, a tým pomáha regulovať správny spánok  a duševnú pohodu. Ovocie môže byť teda užitočné pri liečbe depresií, pocitov úzkosti, nadmerného stresu, ale aj únavy či sexuálnej nepohody. Vhodné hladiny melatonínu Vám zabezpečia kvalitný nočný odpočinok bez zbytočného budenia.

V akej forme noni konzumovať?

Tradičné tichomorské kultúry využívali zo stromu Morinda takmer všetko – kôru, semená, listy, ovocie. Vyrábali z nich rôzne domáce liečivá. V minulosti sa dali zohnať najmä noni výživové doplnky. Dnes už kúpite ovocie čerstvé aj v niektorých väčších slovenských obchodných domoch. Doma ho môžete zjesť surové, vyrobiť si v mixéri šťavu alebo bylinný prostriedok.  Noni môžete skúsiť používať aj vo forme tabliet a kapslí, ktoré sú ochutené sladidlami, takže Vám nebude vadiť typická horká chuť, ktorú noni má. Rovnako vhodnou formou môžu byť džúsy z noni, ktoré sú silnejšie ako tabletky či kapsule. Noni nie je vo väčších množstvách vhodné konzumovať, pretože sa môžu dostaviť vedľajšie účinky ako sú bolesti hlavy, vyrážky, zápcha či problémy s obličkami. Nemali by ho konzumovať najmä ľudia chorí na cukrovku, pretože zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.