Kvasinkové infekcie číhajú najmä počas leta

1

Horúce letné mesiace sú ako stvorené na rozmnožovanie kvasiniek, ktoré zvyšujú riziko vzniku vaginálnej mykózy. S týmto nepríjemných ochorením sa stretne až 75 % žien a je to jeden z najčastejších dôvodov návštevy gynekológa. Takmer polovica ženskej populácie sa s mykózou vo svojom živote stretáva pravidelne. Ako sa môžete pred ňou chrániť a ak už Vás prepadne, ako ju čo najrýchlejšie preliečiť? Čítajte ďalej v článku, ktorý bude venovaný tomu nepríjemnému ochoreniu.

Ako vzniká infekcia

Kvasinkovú infekciu spôsobuje premnoženie kvasinky zvanej candida. Táto kvasinka sa bežne vyskytuje v pošve, v ústach či v našom tráviacom systéme. Keď je však narušená rovnováha organizmov v pošve, počet kvasiniek v pošve stúpa a to spôsobuje infekciu. Najčastejšie sa kvasinkové infekcie vyskytujú tesne pred alebo po menštruácií. Prejavuje sa nepríjemným bielym alebo žltým výtokom, svrbením, pálením a začervenaním. Výtok je často hrudkovitý a pripomína tvaroh. Na liečbu existujú rôzne voľne predajné prostriedky alebo lieky na predpis. Ak však mykóza neustupuje, je potrebné navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje premnoženie kvasinky prostredníctvom vzorky výtoku pod mikroskopom.

Príčiny vzniku kvasinkovej infekcie

Existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať vznik vaginálnej mykózy. Často sa infekcia rozšíri po dlhodobejšom používaní antibiotík. Opatrné by mali byť aj ženy, ktoré sa liečia na cukrovku. Hladina cukru ovplyvňuje aj rozmykozamnožovanie kvasinkových húb. Ďalším faktorom môže byť oslabená imunita, a preto sa kvasinková infekcia často objavuje aj u pacientov, ktorí majú vírus HIV. Svoj podiel viny môžu mať pri infekcií aj antikoncepčné tabletky a steroidy. Kvasinková infekcia veľmi často postihuje aj tehotné ženy alebo ženy, ktoré trpia nadváhou. Strava sa takisto môže odraziť na prostredí Vašej pošvy. Preto si dobre rozmyslite, aké jedlá si do jedálničku zaradíte. Pre prirodzenú intímnu starostlivosť nie je tiež dobré zaťažovať prostredie pošvy rôznymi mydlami, sprchovými mliekami a gélmi. Na hygienu používajte špeciálne intímne mydlá a gély a najmä čistú vodu.

Prečo je leto výnimočné?

Letné mesiace sú ako stvorené pre rozmnožovanie kvasinkovej infekcie. Je tomu tak najmä preto, že práve v lete sa prostredie našej pošvy stretáva najčastejšie s vlhkým  a teplým prostredím. A to je pre mykózu raj na zemi. Počas dovolenkovania sa nám často stáva, že si necháme na sebe mokré plavky. Tie dodávajú kvasinkám vhodné prostredie na rozmnožovanie. Pre naše intímne zdravie sú tiež nevhodné tango nohavičky a umelé spodné nohavičky, ktoré v lete s obľubou nosíme. Syntetické vlákna zadržujú vzdušnosť a udržujú okolie pošvy v teple, vlhku a bez vzduchu. Dovolenky sú tiež rajom pre naše mlsné jazíčky. Napchávame sa ťažkými jedlami plných cukrov, ktoré ovplyvňujú prostredie pošvy a sú takisto nevhodné pre našu intímnu starostlivosť.

Ako si s mykózou poradiť?

Ak nemáte kvasinkovú infekciu prvýkrát, navštívte svojho gynekológa alebo obvodného lekára. Pri opakujúcej sa diagnóze je možné, že budete potrebovať lieky na predpis. Inak sa ochorenia nezbavíte. Ak sa u Vás mykóza objavila po prvýkrát, môžete využiť rôzne voľnopredajné pilulky, krémy alebo vaginálne čapíky a iné voľnopredajné prípravky najlepšie s laktobacilmi. Vaginálne pilulky a čapíky sa zavádzajú do vnútra pošvy, krémy sa používajú na vonkajšie okolie, aby ste zabránili nepríjemnému svrbeniu, opuchu a páleniu pri močení. Väčšinu liečiv môžete používať aj pri menštruácií, ale nesmiete si dávať tampón, pretože ten by mohol liečivú látku absorbovať a znížiť tak jej hygienaefektívnosť. Miesto sprchových gélov a mydiel používajte špeciálne produkty na intímnu hygienu. Tie nepoškodzujú prirodzené kyslé pošvové prostredie, ale nepoužívajte ich každý deň! Pre Vaše citlivé partie je totiž voda dostačujúca na hygienu. Intímne produkty využívajte napríklad pri menštruácií alebo sem tam počas týždňa. Do pošvy neodporúčame dávať žiadne domácky vyrobené mastičky či robiť si po domácky pripravené výplachy. Ide o veľmi citlivé prostredie a namiesto pomoci si môžete ešte viac ublížiť. Z jedálnička vyraďte sladké potraviny, rafinovaný cukor a ťažké mastné jedlá.

Prevencia vzniku infekcie

Čo môžete urobiť, aby ste zabránili vzniku kvasinkovej infekcie? Najdôležitejšie je zabezpečiť Vašim intímnym partiám vhodné prostredie. Noste bavlnené nohavičky, ktoré dovolia Vašej pošve dýchať a udržujú ju suchú. Snažte sa čo najmenej používať kozmetické gély a mydlá či peny do kúpeľa. Vyhnite sa noseniu tesného oblečenia. Najhoršie sú upnuté pančuchy, obtiahnuté spodné nohavičky a plavky alebo oblečenie na cvičenie, v ktorom sa ešte aj potíte. Na toalete sa vždy utierajte spredu dozadu, nie naopak. Neverte zaručeným receptom na rôzne vaginálne výplachy. Prostrediu Vašej pošvy škodia. Pri častých infekciách používajte aj v monogamnom vzťahu pri styku kondóm. Mužský ejakulát môže narušiť kyslé prostredie pošvy. Rovnako Vám môže ublížiť aj chlórová voda v bazéne. Ak mávate po návšteve plavárne príznaky mykózy, informujte sa na špeciálne plavecké tampóny. Ak už máte prvé príznaky mykózy, vynechajte pohlavný styk a neškriabte sa aj keď Vás okolie pošvy svrbí.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.