Najväčšie mýty spojené s opaľovaním

0

Je opaľovanie naozaj také zlé a škodlivé ako nám to predostierajú médiá? Je lepšie opaľovanie v soláriu alebo vonku na slnku? Potrebujeme vitamín D zo slnka k životu? Chránime svoje telo pred slnkom dostatočne? S opaľovaním je spojeným množstvo otázok, na ktoré si častokrát nevieme odpovedať. Agresívne kampane v médiách nám ukazujú opaľovanie a soláriá v tom najčernejšom svetle. Čo všetko z týchto kampaní je pravda a čo iba mýtus?

Ochrana pred slnkom by mala byť pre nás dôležitou súčasťou bežnej starostlivosti o pokožku. Ak sa však neviete vyznať v protichodných informáciách a neviete rozoznať mýty o opaľovaní, je ťažké sa rozhodnúť ako sa chrániť. Poskytneme Vám užitočné informácie ako sa bezpečne postarať o pleť počas letných mesiacov a nenaletieť na niektorí z mýtov o opaľovaní.

Je opaľovanie vonku bezpečnejšie ako to v soláriu?

Jedným z najväčších mýtov v sekcii opaľovanie je tvrdenie, že opaľovanie v soláriu je nebezpečnejšie ako to na slnku. Nie je to pravda, pretože v soláriu je intenzita UV žiarenia kontrolovaná. Ak sa v soláriu zdržíte primerane svojmu fototypu pokožky, nemusí byť pre Vás toto žiarenie také škodlivé ako to zo slnka. Slnečné žiarenie sa totiž nedá kontrolovať a musíte sa spoliehať iba na to, že v niektorých časových intervaloch dňa je žiarenie slabšie ako napríklad cez obed, kedy najviac páli. Na vonkajšie opaľovanie však pôsobí aj fakt, v ktorej krajine sa nachádzajte, aké je ročné obdobie a aká je ozónová vrstva nad Vami. Na soláriá by si však mali dávať pozor ľudia mladší ako 35 rokov. Práve u nich je podľa dostupných štúdií riziko vzniku melanómu oveľa vyššie.

opalovanieAko je to s vitamínom D a starnutím kože?

V predošlom článku o opaľovaní sme Vám uviedli, že jednou z výhod slnečného žiarenia je vitamín D, ktorý naše telo potrebuje. A za tým si stojíme. Ale vitamín D sa dá získať aj z iných zdrojov ako zo slnka. Takže v podstate na dostatočný príjem vitamínu D naše telo slnko nepotrebuje. Dá sa získať napríklad z mliečnych výrobkov, cereálií, jogurtu, vajec, tuniaka, makrely, lososa alebo aj z dostupných výživových doplnkov vo forme tabliet či rozpustných práškov. Slnko však podľa viacerých štúdií vedie organizmus k zlepšeniu činnosti srdca a chráni telo aj pred rakovinou prsníka. Výhody slnečného žiarenia sa využívajú aj pri slnečných terapiách. Slnko má priaznivý vplyv na našu náladu a dodáva telu energiu. Spôsobuje opaľovanie starnutie kože? Tu žiaľ musíme skonštatovať, že nejde o mýtus. Koža opaľovaním naozaj starne. Či už sa opaľujete v soláriu alebo vonku na slnku, vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu spôsobuje vráskavenie a starnutie kože.

Chránite dostatočne svoje telo?

Jedným z ďalších mýtov je tvrdenie, že si treba natierať opaľovacím krémom iba časti tela, ktoré sú odhalené. Nie je to vždy pravda. Ak máte bavlnené oblečenie, verte, že prepúšťa slnko na Vašu pokožku. Oblečenie nie je dostatočným štítom proti žiareniu, preto sa natierajte na celom tele. Ďalším omylom je, že za oknom ste pred slnkom chránený. Slnečné lúče sú tak silné, že preniknú cez sklenené výklady, cez auto či okná v dome. Aj v týchto priestoroch by ste mali chrániť svoju pokožku aspoň s prípravkom s ochranným faktorom 15. Niektorí ľudia veria aj ďalšiemu veľmi škodlivému mýtu, a to, že sa stačí natrieť krémom len raz za deň. Väčšina ochranným Sunshine behind dark clouds on a summer daykrémov a mliek však chráni pokožku len pár hodín. Po dvoch troch hodinách by ste si mali natrieť novú vrstvu krému. Ďalší mýtus, ktorý musíme spomenúť, je ten, že ak je zatiahnutá obloha, nemôžeme sa spáliť. Nie je to pravda. Cez oblaky prenikne až 80% slnečného žiarenia. Rovnako je to aj pri znížení teploty vonku. Teplota vzduchu a UV žiarenie spolu nesúvisia. I pri nižších teplotách sa môžete spáliť.

Opaľovanie a voda

Ak si myslíte, že Vás voda ochráni pre UV žiarením, máte smolu. Voda poskytuje len minimálnu ochranu pre slnkom a dokonca odrazom od vody sa intenzita UV žiarenia ešte môže zvýšiť. Ďalším úplne neuveriteľným mýtom je, že po včasnom osprchovaní si môžeme opálenie zmyť. Tento mýtus sme sem zaradili, ale veríme, že mu nikto nikdy naozaj neveril. Sprchovaním si opálenie nezmyjete. Je možné, že môžete mať niekedy pocit, že ste sa po opaľovaní neopálili. Ale zmena farby pokožky je proces, ktorý niekedy trvá aj 48 hodín. Naozaj môže trvať dva dni, kým Vaša pokožka zhnedne. Opaľovací proces prebieha v epiderme, kde sú bunky stimulované ultrafialovým žiarením a produkujú pigment melanín. Ten zaručuje opálený vzhľad pokožky.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.