V júli kvitne lipa veľkolistá

0

Lipa je pre Slovákov dlhovekým symbolom slovanstva. Nesmieme však zabúdať aj na liečivé účinky tohto stromu. Lipa veľkolistá je dávny ľudový liek, ktorý pomáha pri trávení, čistí pečeň a upokojuje srdce. Okrem toho, že si pod jej mohutnou korunou môžete v horúcich mesiacoch posedieť v tieni, môžete si natrhať aj kvety, ktoré Vám prinesú zázračnú liečivú energiu.

Lipa je u nás pomerne známy strom a vyskytuje sa na celom Slovensku. Často je ozdobou parkov a záhrad, mestských centier a námestí. Strom dorastá do výšky niekoľko desiatok metrov a dožíva sa často viac ako 500 rokov. Lipa veľkolistá pochádza z rodu listnatých stromov Tilia. Sem patrí napríklad aj lipa malolistá alebo lipa obyčajná. Tieto druhy však môžu byť navzájom aj pomiešané. Listy majú srdcovitý tvar a mali by mať drobné chĺpky na oboch stranách. Najdôležitejšou častou stromu sú kvety, ktoré kvitnú počas júna a júla a majú prírodné liečivé účinky. Ak však chcete použiť liečivú silu kvetov, nájdite si lipu, ktorá nie je zasadená do prašného a znečisteného prostredia. Nazbierané kvety sa sušia a robí sa z nich čaj. Zbiera sa však aj lipová kôra a lipové drevo. Drevo je vhodné nielen na rezbárstvo, ale využíva sa aj ako drevené uhlie. Je možné, že pri lipách často počujete bzučanie včiel. Kŕmia sa peľom z voňavých kvetov a z neho potom vyrábajú med. Z jedného lipového stromu môžu narobiť až 10 kilogramov medu, ktorý patrí medzi najlepšie a najzdravšie medy na svete.

lipaČo obsahuje kvet?

Lipový kvet je plný rôznych antioxidantov a prísad, ktoré ovplyvňujú kardiovaskulárne, tráviace a dýchacie ústrojenstvo. Jednou z účinných zložiek v lipe je éterický olej farnesol, ktorý pomáha uvoľňovať kardiovaskulárny systém. Pomáha zmierňovať srdcovú arytmiu a uvoľňuje napäté nervy. Okrem toho obsahujú lipové kvety flavonoidy, ktoré pôsobia ako antioxidanty, sliz a rôzne komponenty, ktoré upokojujú organizmus a znižujú zápal. Lipa je bohatá aj na triesloviny, ktoré majú sťahujúce účinky. Kvety lipy obsahujú aj vysoký obsah glykozidov, ktoré majú potopudný účinok. Preto sa lipový čaj využíva pri nachladnutiach a chrípkach na znižovanie horúčky. Ďalej je kvet bohatý na sacharidy, vitamín C a látky podobné vitamínu E.

Upokojujúce a potopudné účinky

Lipový kvet sa v bylinnej medicíne používa najmä ako upokojujúci prostriedok na nervový systém. Ak trpíte stresom alebo stavmi úzkosti, miesto nebezpečnejších návykových látkach skúste siahnuť najprv po lipovom čaji. Môžete ho piť aj dlhodobejšie bez nebezpečných vedľajších účinkov. Priaznivo pôsobí na stres a ničí ho. Za jeho relaxačnými účinkami je esenciálny olej farnesol, ktorý pôsobí ako sedatívum a uvoľňuje kŕče. Čaj môžete pri nervovom vypätí podávať aj deťom, neublíži im. Ak máte problém s nespavosťou, lipa môže byť pre Vás ten správny pomocník. Dodá Vám pocit uvoľnenia a ospalosti. Silu kvetu využívajú aj ženy v menopauze, ktoré si tak liečia nepríjemné vedľajšie účinky menopauzy – a to nervozitu a poruchy spánku. Ďalšou zdravotnou výhodou lipy je liečba nachladnutia a chrípky. Čaj z lipových kvetov vyvoláva potenie, chráni dýchací systém proti infekciám a upokojuje horné dýchacie cesty. Pomôže Vám znížiť horúčku a uvoľniť z tela nebezpečné toxíny. Protizápalové vlastnosti lipy Vám poslúžia pri vykašliavaní hlienu. Lipový čaj je vhodný aj pre astmatikov, pri bronchitíde či iných ochoreniach spojených so zlou funkciou pľúc.

Chráni srdce aj trávenielipa2

Lipa je známa aj pre svoj účinok na kardiovaskulárny systém. Znižuje krvný tlak a kvety pôsobia regeneračne aj na cievy. Znamená to, že chráni nielen srdce, ale aj cievy.  Keď hovoríme o cievach, nemôžeme zabudnúť na kŕčové žily. Lipový čaj pomáha zmierniť aj toto nepríjemné žilové ochorenie. Pre srdciarov je lipový čaj vhodný iba v nižších dávkach. Ak beriete lieky na srdce, o používaní lipy by ste sa mali pozhovárať so svojim kardiológom. Lipový čaj je tiež výborný liek na poškodené trávenie. Sliz v kvetoch pôsobí hojivo a ukľudňujúco na tráviace ústrojenstvo, zabraňuje hnačkám a znižuje svalové kŕče pozdĺž tráviaceho traktu. Kôra je vhodná na liečbu črevných ochorení.

Výborná pre pečeň a obličky

Pri poruchách pečene sa využíva lipová kôra. Lipa podporuje tok žlče pečeňou a zaisťuje neagresívne odvodnenie pečene. Pečeň sa tak prirodzene obnovuje. Pri ochoreniach pečene sú mnohé bežné lieky príliš toxické. Bylinná liečba je však pre orgán ľahká a chráni ju pred chemickými látkami, dokonca toxíny v tele eliminuje. Francúzski vedci zistili aj účinky lipy pri liečbe vírusovej hepatitídy typu C. Rovnako vhodná je kôra aj pri liečbe obličkových kameňov a dny. Ak máte problémy s močovými cestami, dajte si lipový čaj. Pôsobí ako diuretikum a pomáha pri problémoch s močovým mechúrom.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.