Sila kyseliny hyalurónovej

0

Dnešný kozmetický priemysel chrlí na nás stále nové a nové výrobky, ktoré obsahujú množstvo všestranne nápomocných látok pre našu pleť. Už niekoľko rokov sa však v popredí udržuje kyselina hylurónová. Táto látka má pre organizmus mnoho výhod, ale jeden z jej najzaujímavejších účinkov pozorujeme v starostlivosti o pleť. Kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v našom tele a zabezpečuje vlhkosť pleti a udržanie jej mladistvého vzhľadu. S postupom času však jej množstvo v organizme klesá.

O akú látku ide?

Kyselina hyalurónová sa vyskytuje v kozmetickom priemysle ako súčasť rôznych krémov, sér, gélov, make up-ov, ale aj vo forme injekcií, ktoré sa priamo vpichujú do pokožky. Využíva sa najmä pri výrobe kozmetiky pre zrelé dámy. Kyselina hyalurónová je biopolymér, ktorý sa prirodzene vyskytuje v pleti a v tkanivách nášho organizmu. Ide o lepkavú tekutinu, ktorá je kľúčovým prvkov v spojivovom tkanive. Je dôležitou súčasťou kožnej matice, ktorá poskytuje štrukturálnu podporu pre pleťové bunky. Kyslina hyalurónová sa okrem pokožky stará aj o kĺby, ktoré premazáva a zabraňuje tak vzniku osteoartrózy.

vraskyNeuveriteľný hydratačný účinok

Kyselina hyalurónová drží v tele vlhkosť. Preto sa využíva v kozmetickom priemysle ako súčasť hydratačných výrobkov. Ide o vysoko zvlhčujúcu látku, ktorá dokáže poskytnúť účinnú povrchovú hydratáciu pokožky. Ak ju skombinujete s ďalšími hydratačnými zložkami, vyjde z toho výborné hydratačné mlieko či krém. Kyselina hyalurónová je tiež inteligentnou nutričnou zložkou, pretože si dokáže nastaviť výšku absorbcie vlhkosti podľa vlhkosti vzduchu a celkovej klímy vonku. Najnovšie štúdie pripisujú kyseline hyalurónovej aj účinky pri rôznych zápaloch kože. Ak sa kyselina aplikuje lokálne na pokožku, môže pomôcť znížiť podráždenie pokožky, ktoré vzniklo z peelingu, laserového ošetrenia či iného zapálenia kože. Kyselina hyalurónová ponúka pre pleť aj ďalšiu výhodu. Dokáže chrániť pokožku pred škodlivým UVB žiarením.

Zastavte tvorbu vrások

Ako sme už napísali, kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v našom organizme. Jej obsah v kožnej matici však vekom stále klesá. Nedostatok tejto látky má za následok vznik najprv drobných liniek a vrások a neskôr postupné starnutie pokožky. Práve preto sa čoraz viac hovorí o kyseliny hyalurónovej ako o prírodnom lieku proti starnutiu pokožky. Na rozdiel od kolagénu, ak je kyselina hyalurónová aplikovaná lokálne, je schopná vytvoriť na pokožke ochrannú vrstvu a zlepšiť tak vzhľad pleti. Kolagén je závislý od kyseliny hyalurónovej, pretože práve ona zohráva dôležitú úlohu pri jeho produkcií. pletVyššie hladiny kolagénu a kyseliny hyalurónovej prispievajú k zdraviu pokožky, ktorá je viac pružná a odolná voči tvorbe vrások. Kyselina hyalurónová navyše nie je výborná len pri ochrane proti vráskam, ale reparuje aj poškodené tkanivá, teda zmenšuje už vytvorené vrásky. Na koži tiež zanecháva vlhký efekt, čo dodáva pleti mladistvý vzhľad.

Akú formu si vybrať

Existuje množstvo komerčne dostupných produktov, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú. Najlepšie sa však osvedčuje priame vpichnutie, ktoré vyhladí vrásky a je naozaj viditeľné. Lokálne ošetrovanie krémami a sérami je menej účinné, pretože molekula kyseliny je príliš veľká na to, aby sa dostala do koža a vyplnila vrásku. Krémy však vytvárajú na pokožke bariéru, ktorá dodáva pokožke vlhkosť a spôsobuje, že pokožka je hladšia. Pri výbere výrobku s obsahom kyseliny hyalurónovej sa snažte všímať si, o akú kyselinu ide. Najvhodnejšia je kyselina hyalurónová, ktorá pochádza z prírodného zdroja. Výrobky s prírodnou kyselinou hyalurónovou sú však pomerne drahé. Nie je dobré ak kyselina hyalurónová obsahuje alkohol alebo konzervačné látky, pretože to znižuje jej benefit pre pokožku. Pre pleť sú tiež škodlivé ďalšie prísady, ktoré sa vo výrobkoch s kyselinou hyalurónovou nachádzajú, a to rôzne parabény a sulfáty.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.