Nepríjemný ústny opar

0

Príležitostné opary patria k nášmu životu. U niekoho sa objavujú pravidelne, u niekoho možno raz za rok a niekto sa s oparom nestretne počas celého svojho života. Ak sa už herpes objaví, väčšinou v tej najnevhodnejšej chvíli, pred dôležitým stretnutím, dovolenkou či pred fotením na školské tablo. Je možné ochrániť sa pred vznikom oparov dopredu? A ak už sa herpes objaví, ako ho čo najrýchlejšie odstrániť z našej pokožky? Viac sa dozviete v článku o bolestivom a nepríjemnom opare.

Opar je infekcia nervových buniek, ktorú spôsobujú herpetické vírusy. Ľudovo sa označuje ako herpes alebo zima a na pokožke ho vidíme najmä ako výsev malých pľuzgierikov. Na svete existuje niekoľko druhov herpetických vírusov. Najčastejšie sa objavuje herpes simplex, varicela zoster alebo herpes vaginalis. Najrozšírenejším z nich je herpes simplex, teda jednoduchý opar, ktorý postihuje veľké množstvo ľudí. Vírus varicela zoster je rovnaký vírus ako ten, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Po prekonaní ovčích kiahní môže každá osoba dostať z vírusu varicela zoster pásový opar.

Jednoduchý herpes má dve tváre

Zdroj: http://rapidstdtestkit.com

Zdroj: http://rapidstdtestkit.com

Existujú dva typy herpes simplex vírusu. Jednoduchý herpes, ktorý sa Vám vybúri na pere sa nazýva herpes simplex virus typu 1 (HSV1) alebo aj herpes labialis. Prejavuje sa malými pľuzgierikmi či vredmi na tvári, najčastejšie práve na pere, nose, ďasnách alebo krku. HSV1 získate väčšinou po styku so slinami infikovanej osoby a spôsobuje až 80% ústnych herpesov. HSV1 môže spôsobiť aj genitálny herpes, ale iba v málo prípadoch. Najčastejšie pri orálnom sexe.  Naopak genitálny herpes je až v 80% spôsobený druhým typom herpes simplex virusu (HSV2), známeho aj ako herpes vaginalis. Tento vírus sa považuje za sexuálne prenosnú chorobu a často sa mýli s HPV vírusom, ktorý však nespôsobuje pľuzgieriky, ale genitálne bradavice. HSV2 môžete získať pri pohlavnom styku a pri orálnom styku môže v niektorých prípadoch spôsobiť aj ústny opar. HSV1 a HSV2 majú úplne odlišnú DNA a treba ich rozlišovať.

Ak sa nakazíte, zostane vo Vás

Vírus HSV1 vstupuje do tela väčšinou prostredníctvom malých praskliniek či raniek alebo slinami a začne sa rozširovať. Príznakmi sú väčšinou malé vriedky alebo horúčka. Niekedy sa však pri nakazení vírusom neprejavia žiadne príznaky. Vírus sa potom presunie do nervového tkania a tam môže bez akýchkoľvek príznakov alebo následkov driemať aj niekoľko rokov. Zostáva vo Vás a vy o tom nemusíte ani vedieť. Spúšťačmi vírusu sú rôzne emocionálne alebo fyzické zmeny vo Vašom živote. Najčastejšie sa herpes objaví na tvári pri veľkom stresovom zaťažení, pri chorobách, pri prehnanom slnení, hormonálnych zmenách alebo pri rôznych druhoch oslabenia imunity. Ak sa Vám na tvári objaví pľuzgierik či opar, nepríjemné svrbí, brní až bolí. Pľuzgierik sa zväčšuje, mokvá a po čase sa začne sám hojiť. O niekoľko dní sa na jeho mieste vytvorí chrasta a potom odpadne. Lekárske ošetrenie nie je vo väčšine prípadov potrebné. Iba ak by boli pľuzgiere v takom počte a také veľké, že by ste mali sťažené pitie a jedenie. V prípade prepuknutia herpesu u detí do 6 týždňov alebo tehotných žien je potrebná návšteva u lekára.

Zdroj: www.us.ayushveda.com

Zdroj: www.us.ayushveda.com

Ako sme už spomenuli, vírus herpesu zostáva v tele nastálo. Je však možné, preventívne bojovať proti jeho aktivácií. Proti herpesom pomáha strava bohatá na vitamíny C, A, B a E, ale aj minerálne látky ako je napríklad zinok a selén. Dôležitá je tiež vnútorná pohoda. Snažte sa  pravidelne oddychovať, doprajte si kvalitný spánok a vyhýbajte sa stresovým situáciám. Pomôcť môže aj pravidelný pohyb, kedy sa zlepšuje imunita a zvyšuje sa svalová hmota. Vhodné sú výživové doplnky s echinaceou, hlivou ustricovou, B-komplexom. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú opary naozaj často, navštívte imunológa, ktorý Vám poradí výživové doplnky alebo Vám nasadí vhodnú liečbu. Čo sa týka prevencie, nezabúdajte najmä na hygienu. Používajte vždy len svoj pohár, taniere a príbor, nepite po iných z fľaše či pohára. Pravidelne si umývajte ruky a tvár.

Čo s herpesom keď sa objaví?

Mnohí ľudia už vedia predvídať, že sa začína tvorba oparu. Cítia napätie a brnenie v mieste, kde má vzniknúť. Ak pocítite nepríjemné mravčenie, skúste natrieť toto miesto zubnou pastou alebo tea tree olejom, ktoré zdezinfikujú ranu a zasušia ju. Vhodné je aj schladenie ložiska napríklad s kockou ľadu zabalenou v kúsku vreckovky. Ak už sa opar objaví, začnite s liečbou čo najskôr. Postihnuté miesto môžete natrieť dostupnými mastičkami proti herpesu, ktoré kúpite v lekárni. Ak chcete skúsiť prírodnú liečbu, skúste pľuzgierik natierať medom, aloe vera gélom, propolisovou tinktúrou alebo tea tree olejom. Dobré účinky sa objavili aj pri používaní rozrezaného strúčku cesnaku, cibule alebo citrónu, ktoré sa prikladali na ranku. Pomôcť môžu aj odvary z materinej dúšky či harmančeka.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.