Nik ich nemá rád – komáre

1

Od jari až do jesene nás na každom kroku otravuje nepríjemný hmyz. Väčšina druhov múch a chrobákov sú iba otravní, ale také komáre nám vedia po bodnutí riadne skomplikovať život. Môže sa dostaviť nepríjemné opuchnutie okolo miesta vpichu, svrbenie alebo aj alergická reakcia. Ako sa zachovať keď Vás poštípe jeden z týchto nezvaných návštevníkov? A dá sa preventívne proti ich bodnutiu vôbec chrániť?

Neodbytné komáre

Komáre patria k hmyzu, ktorý nás otravuje najmä počas teplých letných nocí pri vode či na lúke, ale v podstate nie je pre náš život ohrozujúci. Iné sú druhy komárov, ktoré žijú napríklad v afrických krajinách. Tie prenášajú rôzne nebezpečné ochorenia. Komáre všeobecne nenapádajú  každého človeka. Láka ich vôňa oxidu uhličitého, ktorí ľudia vydychujú. Vyššiu pravdepodobnosť bodnutia spôsobujú aj rôzne sladké vône, zvýšená miera potenia či kyselina mliečna. Dospelý komár sa dožije len niekoľko mesiacov. Za svoj život však dokáže samička vytvoriť viac ako tisícku vajíčok. Vývoj z vajíčka na dospelého jedinca trvá u komára len pár dní. Komáre milujú rôzne močariská, stojace vody a záplavové oblasti. V potravinovom reťazci sú potravou pre rôzne vtáky či žaby. Prečo ich nikto nemá rád?

komarSymptómy sú jasné

Najväčšou hrozbou, ktorú môže spôsobiť naše slovenské komáre, sú mučivé svrbenie, začervenanie a opuch. U komárov sa chodia kŕmiť našou krvou samičky, ktoré pri saní vstrekujú do pokožky slinami látku, ktorá spôsobuje zápal. Krv potrebujú, aby získali proteín, bez ktorého by nemohli klásť vajíčka. Zápal po vpichnutí sa prejavuje začervenaním, opuchom, bolesťou a pocitom tepla. A nakoniec prichádza neutíchajúci pocit svrbenia. Po uhryznutí komárom telo uvoľňuje histamín, zlúčeninu, ktorá signalizuje alergickú reakciu. A práve tá spôsobuje svrbenie. Čiže uhryznutie samotné nespôsobuje svrbenie, ale spôsobuje to reakcia nášho organizmu. Ako sme povedali, ide o alergickú reakciu organizmu a práve preto sa ako prvá pomoc proti uhryznutiu komárov používa antihistaminikum ako napríklad obľúbený fenistil gél.

Prvá pomoc pri bodnutí komárom

Dôležité je, aby ste si po bodnutí postihnuté miesto neškriabali a nechytali ho špinavými rukami.  Často sa stáva, že nemáme po ruke žiadny prípravok, ktorý by nám mohol pomôcť zmierniť svrbenie po bodnutí komárom. Doma sa však vždy dá nájsť pár šikovných pomocníkov. Ošúpte si cibuľu, odkrojte si jeden plátok a priložte ho na niekoľko minút na postihnuté miesto. Potom dôkladne opláchnite. Na ranu môžete použiť aj limetku alebo citrón, ktoré sťahujú opuch a chránia ranu pred infekciou. Pomôcť Vám môže aj rastlinka aloe vera, ktorá zmierni svrbenie a opuch a zrýchli aj hojenie rany. Ako prvá pomoc poslúži aj jablčný ocot, ktorý dáte na vatový tampón a jemne ním pretriete ranu. Pri bodnutí komárom sa osvedčil aj med. Stačí malé množstvo aplikovať na ranu. Zabránite tak rozširovaniu infekcie. Ak doma nemáte žiadnu z týchto potravín, použiť môžete aj zubnú pastu. Natrite ňou bodnuté miesto, nechajte zaschnúť a umyte.

Ako sa pred komármi chrániť?riso

Ak sa chcete vyhnúť bodnutiu komárom, použite účinný repelent. Ak nechcete používať chemické repelenty, skúste využiť silu prírody. Repelenty na prírodnej báze obsahujú väčšinou oleje na citrusovom základe, cesnak alebo väčšie množstvo vitamínu B1. Proti komárom sa však môžeme chrániť tak, že sa im jednoducho vyhneme alebo budeme jesť, obliekať sa a pohybovať tak, že si nás spomedzi viacerých potencionálnych obetí jednoducho nevyberú. Komáre nemajú radi silnejší vietor a veľmi slnečné miesta. Preto je vhodné aj pri turistikách stanovať na vyššie postavených miestach. V prírode si založte oheň, komáre nemajú radi dym. Vonku sa nezdržujte na svitaní a pri západe slnka, vtedy sú komáre najaktívnejšie. Ak nechcete byť ich obeťou, oblečte si dlhý, voľnejší odev. V prírode je najlepšie zvoliť zelenú a hnedú farbu. Vynechajte najmä modré a červené oblečenie, to im pripomína kvety, z ktorých sajú šťavu. Snažte sa čo najmenej potiť. To znamená, že by ste sa mali pohybovať pomaly a nedýchať veľmi zhlboka. Ak idete v skupine,  choďte vždy radšej prvý. Komáre pomaly striehnu a počkajú si na obete za Vami. Čo sa týka stravy, komáre nemajú radi cesnak, cibuľu a iné aromatické potraviny. Naopak milujú cukor, takže pozor na sladké jedlá a vody.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.