Všestranne použiteľný rakytník

0

Rakytník rešetliakový je v mnohých oblastiach východnej Ázie a Ruska známy ako všeliek. Tibeťania o ňom hovoria ako o himalajskom svätom ovocí a využívajú jeho liečivú silu už viac ako 1 000 rokov. V západnom svete sa začal rakytník využívať v prírodnej medicíne len pár rokov dozadu. Chcete sa dozvedieť v čom tkvie jeho liečivá sila? A pri akých ochoreniach je rakytník vhodný liečebný pomocník?

Prečo je taký zdravý?

Liečivá sila rakytníka rešetliakového tkvie v jeho nutričnom profile. Obsahuje viac ako 190 biologicky aktívnych látok a množstvo omega mastných kyselín. Je zdrojom veľkého množstva antioxidantov a obsahuje viac vitamínu C ako niektoré u nás preferované druhy ovocia. História využívania liečivej sily rakytníka siaha viac ako 1000 rokov dozadu, kedy ho začali využívať tibetskí liečitelia na potlačenie hlienov, na liečbu žalúdočných problémov, pľúcnych ochorení alebo krvného obehu. Vďaka modernej vede, mnohým pokusom, ale aj tradičnému liečiteľstvu sa rakytník čoraz viac začína využívať aj v súčasnej alternatívnej prírodnej liečbe.

Čo z rakytníku sa dá využiť?

Rakytník rešetliakový je ker alebo menší stromček, ktorý je v našich podmienkach veľmi nenáročný a na jeseň rodí malé žlté, oranžové alebo podobne sfarbené plody. Podľa odrody môže byť chuť plodov rôzna, od sladkej, cez kyslú až po horkú. Záhradkári ho často prezývajú citrónovník rakytníkseveru, pre jeho vysoké dávky vitamínu C a pôvod z Ruska. Z kríku sa využívajú najmä plody, ale biologicky aktívne látky obsahujú aj listy, kvety, koreň a kôra rakytníku. Plody sa odšťavujú, sušia, vyrábajú sa z nich čaje, rakytníkový olej, kompóty, sirupy, ale aj domáce kozmetické prípravky.

Čo obsahuje?

Tento nenáročný záhradný ker má impozantné nutričné hodnoty, ktoré nepriamo liečia a posilňujú takmer celé telo. Je bohatý na rôzne marko a mikroživiny. Nájdete v ňom až 14 základných vitamínov, najmä vitamín C. Len jedna bobuľka rakytníka obsahuje doporučenú dennú dávku vitamínu C. Okrem toho sa v ňom nachádza aj vitamín A, B1, B2, betakarotén,  kyselina listová, vitamín E, D a vitamín K. Rakytník ďalej obsahuje karotenoidy, flavonoidy, tokoferoly, kyselinu askorobovú, triesloviny a steroly, omega 3, 6, 7 a 9 mastné kyseliny. Z minerálov sa v ňom nachádzajú najmä železo, mangán a bór.

Všestranne použiteľný

Mnohí experti sa v svojich štúdiách zaoberali účinkami rakytníka na ľudský organizmus. Ktorým ochoreniam dokáže predchádzať a v boji proti ktorým je prospešný? Jednou z najväčších výhod konzumácie rakytníka je zlepšenie nášho imunitného systému. Veľké množstvo antioxidantov bojuje proti voľných radikálom, posilňuje imunitu a spomaľuje starnutie organizmu. Rakytníkový olej môže po chemoterapii stimulovať obnovu krvotvorby. Jeho protizápalové účinky môžete vidieť nielen v zmiernení rôznych zápalov, ale aj v zmiernení bolesti, pri liečbe zubných kazov či vredov.  Rakytník obsahuje veľké množstvo flovonoidov, ktoré posilňujú srdce a chránia ho pred arytmiou a pred ischemickou chorobou srdca. Rakytníkový olej znižuje hladinu LDL cholesterolu. Účinky bobuliek sa využívajú aj ako podpora liečby rakoviny.

Zdroj: www.spafromscratch.com

Zdroj: www.spafromscratch.com

Aktívne látky rakytníka majú silu narušovať nádorové bunky v ľudskom tele. Ak trpíte na rôzne poruchy tráviaceho systému, mali by ste začať s konzumáciou rakytníkového oleja. Pomáha pri rôznych zápalových ochoreniach žalúdka, pri zlom trávení, pri žalúdočných vredoch a zápaloch čriev. Kyseliny v rakytníku majú zase dobrý vplyv na pečeň, ktorú čistia od toxínov. Olej môže byť prospešný ako prevencia, ale aj liečba ochorení pečene, dokonca aj cirhózy.

Vaša pleť Vám poďakuje

Ďalší prínos rakytníka môžete vidieť na Vašej koži. Okrem toho, že je účinný na drobné rany, popáleniny, omrzliny a iné poškodenia kože, regeneruje aj tkanivá. Olej v bobuliach je bohatý na omega 7 mastné kyseliny a tie dobre pôsobia na kožu. Rakytníkový olej sa používa aj na zápaly kože, drobné vriedky, vyživuje pleť a kožné tkanivá. V jednej zo štúdií bol potvrdený prínos rakytníkového oleja pri liečbe atopickej dermatitídy. Dokáže zmierniť nepríjemné symptómy tohto ochorenia. V súčasnosti sa rakytník využíva aj v kozmetickom priemysle na výrobu rôznych krémov a sér proti vráskam. Antioxidanty  a omega mastné kyseliny v rakytníku zvyšujú vlhkosť pokožky, pomáhajú obnovovať kožné tkanivo a pleť prirodzene omladzujú.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.