Ako sa zbavíte bradavíc

0

Hneď po akné je druhým najväčším neestetickým nepriateľom našej pokožky bradavica. Tento malý neškodný výrastok na koži môže byť umiestnený na rôznych častiach Vášho tela. Väčšinou Vás otravuje už len svojou prítomnosťou. Pri každom otere ju cítite, vyzerá neesteticky a pri odretí začne ľahko krvácať. Ako vzniká taká bradavica a prečo ich niekto má viac a niekto menej? A dá sa vôbec proti vzniku bradavíc bojovať?

Prečo vznikajú bradavice?
Za vznikom bradavíc stojí ľudský papiloma vírus, takzvaný HPV vírus. Existuje viac ako 100 typov tohto vírusu. Najčastejšie sa bradavice objavujú u detí v dospievajúcom veku. Niektoré bradavice zmiznú samy po pár mesiacoch, niektoré po pár rokoch a niektoré človeku zostanú. Vírus HPV vstupuje do pokožky pri priamom kontakte s nakazenou osobou. Nakaziť sa však môžete aj v teplých, vlhkých prostrediach, kde sa vírusu podarí dlho držať pri živote. Často si však bradavice prenáša infikovaný sám na sebe. Vírus si môžete rozšíriť po tele pri poškriabaní, holení či hryzením nechtov. HPV vírus sa usadí v bunke, kde sa množí. Bunka sa pomaly napĺňa vírusmi viac a viac a infekcia spôsobuje vznik bradavice. Bradavica je živená cievami, ktoré jej prostredníctvom krvi dodávajú všetky potrebné látky na prežitie. Práve táto cieva vytvára v strede bradavice tmavú bodku.

Zdroj: www.lifemartini.com

Zdroj: www.lifemartini.com

Existujú rôzne typy bradavíc

Bradavice môžu byť rôznych typov. Identifikujte preto Vaše bradavice poriadne. Môže sa totiž jednať o bradavice bežné, plantárne, ploché alebo genitálne. Bežné bradavice sa objavujú na koži na miestach, kde bola poškodená. Sú malé, červenohnedé, drsné na dotyk s vyvýšeným lôžkom. Väčšinou v nich objavíte malé tmavé bodky, ktoré vyzerajú ako semienka. Plantárne bradavice sa väčšinou objavujú na nohách a rukách a nie sú vysunuté na povrch ako bežné bradavice. Pri plantárnych bradaviciach, ktoré sa objavujú na nohách, ich môžete pri pohybe cítiť. Najmenšími bradavicami sú ploché bradavice. Vytvárajú sa vo väčšom počte na jednom mieste, sú hladké a ploché. Môžu byť hnedé, sivé alebo telové. Genitálne bradavice sa objavujú na intímnych miestach a šíria sa pri pohlavnom styku. Toto sú najčastejšie druhy bradavíc, existujú však aj iné, ktoré môžu spôsobovať rôzne problémy.

 Kedy je potrebný lekár

Väčšina bradavíc je pre nás úplne neškodná. Existuje množstvo farmaceutických výrobkov, ale aj domácich liečiv, ktoré Vám pomôžu s bradavicami bojovať. V lekárni kúpite rôzne perá, náplaste, prípravky s kyselinou salicylovou či tekutým dusíkom.  Niekedy sa bradavice sami od seba vstrebajú a zmiznú. Treba stále sledovať svoje telo a všímať si každú bradavicu a jej prípadné zmeny. Ak má bradavica čudný tvar, farbu alebo Vám spôsobuje bolesť, navštívte lekára. Niektoré bradavice totiž môžu spôsobovať aj rakovinu kože. Ak sa Vám podarí nešťastnou náhodou bradavicu poraniť a ona krváca, takisto navštívte lekára. Pri genitálnych bradaviciach je vždy dobré navštíviť lekára, ktorý Vám ponúkne vhodné ošetrenie. Pri genitálnych bradaviciach totiž nie je vhodné používanie domácich prostriedkov. Ak trpíte na cukrovku, máte zníženú imunitu či problémy s krvným obehom, bradavice neskúšajte hubiť domácimi prostriedkami. Navštívte radšej lekára. Lekári používajú na odstránenie bradavíc kvapalný dusík, laserové odstránenie bradavice alebo chirurgické vybratie.

Prevencia proti vzniku bradavíc

Zdroj: www.fantasticfootcare.com

Zdroj: www.fantasticfootcare.com

Základným návykom, ktorý si musíte osvojiť je nechytať sa bradavíc. Ani svojich ani cudzích. Svoje si neškriabte aj keď svrbia. Tiež sa vyhýbajte požičiavaniu spodnej bielizne, ponožiek, topánok alebo uterákov. Pred rizikom vzniku genitálnych bradavíc sa môžete chrániť prostredníctvom používania kondómu pri pohlavnom styku. Genitálne bradavice sú také silné, že môžu prejsť aj z matky na dieťa v tehotenstve či pri pôrode. Plantárne bradavice, ktoré sa väčšinou objavujú na nohách, sa dajú ľahko chytiť na vlhkých a teplých miestach ako sú napríklad verejné šatne, bazény, koberce a podlahy v hoteloch či sprchy. Preto vždy noste vhodnú obuv, ktorá Vás pred nákazou vírusom ochráni. Nohy udržujte v suchu, pretože vírusy majú radi vlhko. Dávajte si pozor na poranenia, pretože práve prostredníctvom rán sa vírus najľahšie šíri do tela. Ak patríte k tým, ktorí už bradavice majú, nerozširujte ich ďalej po svojom tele. Bradavicu je dobré prelepiť leukoplastom a nechytať sa jej. Ak máte bradavice na rukách, neohrýzajte si nechty. Vírus si môžete rozšíriť na celé ruky. Pozor by ste si mali dávať aj pri holení. Ak si zarežete do bradavice, holiacim strojčekom či žiletkou vírus môžete rozšíriť na ďalšie časti tela. Vírus HPV môže driemať vo Vašom tele, ale nemusí sa nijako prejaviť. Napadá najmä ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu. Preto je dobré zvýšiť príjem vitamínu C, antioxidantov, pravidelne sa hýbať, zvýšiť dávky vitamínov a minerálov, nefajčiť, nepiť alkohol, nejesť sladké a sacharidové potraviny. Do jedálnička pridajte cesnak, cibuľu, brokolicu, pomaranče, slnečnicové semienka, celozrnné pečivo a červené mäso.

Domáce prostriedky na liečbu bradavíc

Jeden z najdiskutovanejších prostriedkov na odstránenie bradavíc je obyčajný leukoplast. Na šesť dní si prelepte poriadne bradavicu lepiacou páskou, aby sa pod ňu nedostal vzduch. Bradavicu potom namočte, umŕtvenú kožu zoškrabte pemzou a nechajte cez noc odokryté. Na ďalší deň opäť prelepte páskou a zopakujte šesťdňovú kúru. Niekedy pomôže hneď prvá alebo druhá kúra, niekedy to môže trvať viac týždňov. Podľa štúdie z roku 2002 až 85 percent dobrovoľníkov takýmto spôsobom bradavice odstránilo. Doma si môžete vyrobiť aj rôzne krémy a pasty na potieranie bradavíc. Zmiešajte napríklad prášok do pečiva a ricínový olej. Natrite bradavicu, zakryte obväzom na noc a ráno umyte a osušte. Opakujte kým bradavica nezmizne. Na bradavicu môžete použiť aj jedlú sódu, ktorou budete na noc bradavicu potierať alebo pastu vyrobenú z postrúhanej mrkvy a olivového oleja. Použiť môžete aj citrónovú šťavu,  ktorú budete prikladať na bradavicu a môžete ju prekryť aj kúskom cibule. Z byliniek je vhodná aloe vera, z ktorej vytlačíte šťavu, dáte na tampónik, prekryjete bradavicu a necháte obviazané na noc.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.