Daruj krv a pomôžeš aj sebe

0

Darcovstvo tej najvzácnejšej tekutiny, ktorú potrebuje každý z nás je naozaj hrdinským činom. Každá krajina sa snaží zvyšovať povedomie o význame darcovstva krvi a prehovárať ľudí, aby išli krv darovať, a tak pomohli tým, ktorí to potrebujú. Jediným darovaním môžu zachrániť to najcennejšie na svete, ľudský život. Častokrát sa však pri popularizovaní darcovstva nespomína ďalšia nezanedbateľná téma. Darovanie krvi prospieva aj samotnému darcovi. Aké plynú z darcovstva krvi pre naše telo benefity?

Kedy a kde môžem darovať krv?

Darovanie krvi u nás na Slovensku zastrešuje Národná transfúzna stanica SR. Krv môžete u nás darovať v niektorej z väčších nemocníc alebo v rámci mobilných odberov, ktoré robí Národná transfúzna stanica SR. Darcom môže byť každý plnoletý človek, ktorý má viac ako 50 kilogramov, neprekonal závažné infekčné ochorenie, žltačku typu B a C, nie je HIV pozitívny a nepatrí do skupín, ktoré sú rizikové na prenos tohto nebezpečného vírusu, kto nebol v poslednom polroku operovaní, kto nemá CJCH chorobu a nedostal transfúziu krvi alebo plazmy. Krv darovať nemôžu ženy počas tehotenstva a menštruácie a ľudia starší ako 60 rokov. Ak ste prekonali v poslednom mesiaci chrípku či angínu, tiež by ste nemali darovať krv. Krv nemôžu darovať ľudia, ktorí niekedy užívali drogy vnútrožilovo, ktorí striedajú sexuálnych partnerov a ktorí užívali anabolické steroidy. Darcovia môžu darovať krv až štyrikrát do roka, u žien je odporúčané darovanie každé 4 mesiace.

krvAko prebieha darovanie krvi?

Na samotný odber krvi je potrebné sa pripraviť. Deň pred odberom by ste mali oddychovať, nezaťažovať organizmus psychicky ani fyzicky. Jedzte len ľahké jedlá, pite dostatok tekutín, nefajčite, nepite alkohol. Ráno pred odberom sa nezabudnite najesť, vhodné sú sladké jedlá ako ovocie, med, sucháre, zelenina. Pred odberom si dajte pol litra vody alebo čaju. Na samotné darovanie budete potrebovať občiansky preukaz a kartičku poistenca. Na odbernom pracovisku dostanete dotazník, ktorý musíte vyplniť. Budú v ňom rôzne aj súkromné otázky, ktoré však zodpovedajte pravdivo bez skresľovania skutočností. Klamstvá totiž môžu pri darovaní ublížiť Vám alebo Vaša krv potom príjemcovi. Po dotazníku Vám vezmú vzorku krvi, tá sa vyšetrí a spolu s dotazníkom idete k lekárovi, ktorý všetko preverí. Ak sa lekárovi nebude niečo pozdávať, z darovania Vás môže vyradiť. Ak je všetko v poriadku, pristúpite k odberovému miestu a sestra Vám vezme približne 450 ml krvi, pričom samotný odber trvá približne 5 až 15 minút. Po odbere krvi treba oddychovať, dať si občerstvenie, zvýšiť príjem tekutín a do ďalšieho dňa organizmus nezaťažovať. Možnými reakciami po darovaní môžu byť modriny, stuhnutosť a bolesť ramena. Ak cítite nevoľnosť, potenie, závraty a zníži sa Vám tlak, skúste si ľahnúť a oddýchnuť. Ak tento pocit pretrváva, navštívte lekára.

Aké výhody plynú pre darcu?

Darovanie krvi nie je platené. Okrem toho, že darovaním krvi môžete zachrániť životy ľudí, má to určité zdravotné výhody aj pre Vás ako darcu. Prvou pozitívnou vecou je, že môžete spokojne uvažovať o tom, ako Vaša krv pomôže. Krv od darcov sa využíva napríklad pri rôznych chirurgických zákrokoch, pre pacientov s rakovinou, pre obete rôznych nehôd, pre deti krvna transfuziatrpiace na anémiu alebo pre ženy, ktoré sa vysporiadavajú s komplikovaným tehotenstvom. V letných mesiacoch je krv ešte viac potrebnejšia, pretože počas prázdnin a dovoleniek sa udeje najviac nehôd a poranení. Každý z darcov si môže povedať, že svojim pričinením zachrániť ľudský život. A ak robíte niečo dobré pre ostatných, určite sa aj vy budete cítiť dobre.

Pomôže darcovstvo aj organizmu darcu?

Ďalšie výhody z darovania krvi sa odrazia na Vašom fyzickom zdraví. Odčerpaná krv Vám môže napomôcť zbaviť sa prebytočného železa v tele. Nadbytok železa stimuluje tvorbu voľných radikálov, ktoré spôsobujú predčasné starnutie, ochorenia srdca a rakovinu. Darovaním krvi tak chránite telo pred srdcovo cievnymi ochoreniami a chránite svoj obehový systém. Pri darovaní krvi sa zníži počet krvných buniek vo Vašom tele. Po odbere sa Vaše telo naštartuje a dreň vyrába novú sviežu krv. Z tohto dôvodu pomáha darovanie krvi stimulovať tvorbu nových krvných buniek. Ďalšou motiváciou je možnosť spáliť kalórie. Pri darovaní krvi spálite približne 650 kalórií. Jednou z výhod darovania je aj krvný test, ktorý Vám pri odbere urobia. Hneď namieste zistíte, aký je Váš krvný tlak a aj to, či nie ste nositeľom jedného z závažných ochorení, a to hepatitídy typu B alebo C, HIV vírusu, syfilisu a malárie.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.