Ľudský papilomavírus (HPV) a krčok maternice

0

Vírus HPV sa čoraz častejšie skloňuje nielen ako príčina vzniku rôznych bradavíc, ale najmä v súvislosti s rakovinou krčka maternice. Mnohé z Vás určite zaujíma, ako sa dostáva do nášho tela a čo všetko v ňom môže spôsobiť. V článku si povieme viac o víruse HPV a o rizikách vzniku rakovinových buniek na krčku maternice. Takisto sa dozviete viac o prevencii, ktorá Vám môže zaručiť, že sa rakovina u Vás alebo u Vašej dcéry či vnučky nevyvinie.

Viac o HPV víruse

Existuje viac ako 100 rôznych typov ľudského papiloma vírusu. Tieto vírusy môžu mať vplyv na pokožku a rôzne časti tela. Najčastejšie napádajú oblasť úst a hrtana, vaginálny a análny otvor či krčok maternice. HPV vírusy sú veľmi bežné a je možné, že sa s nimi stretne vo svojom živote väčšina ľudí. Pre veľké množstvo z nich je však vírus úplne neškodný, nespôsobuje im žiadne problémy a neprejavujú sa u nich žiadne nebezpečné symptómy. Častejšie sa prejavuje u mladých ľudí, pretože s postupným starnutím sa vyvíja aj naša imunita proti vírusom. Niektoré typy HPV patria medzi rizikovejšie vírusy a spôsobujú zmeny v bunkách krčka maternice alebo na sliznici úst a hrdla. Takejto zmene buniek po zásahu vírusu HPV hovoríme dysplázia. Zmenené bunky sú považované za rizikové pre vznik nádorových buniek. Iné druhy HPV vírusov zapríčiňujú vznik rôznych bradavíc, ktoré sa objavujú buď v oblasti genitálií a análu alebo na rukách a nohách. Tieto druhy HPV vírusov sa na tele objavia ako bradavice, ale spájajú sa iba s nízkym rizikom vzniku rakoviny.

ženské zdravieAko sa HPV dostáva do tela?

HPV vírus patrí k prenosným vírusom, ktorý si do tela väčšinou prenášate sexuálnym stykom s nakazenou osobou. Pri niektorých typoch stačí už kontakt s pokožkou postihnutého. Riziko príjmu HPV vírusu do tela sa zvyšuje počtom vystriedaných sexuálnych partnerov. Vírus dokáže žiť vo Vašom tele roky a vy o ňom vôbec nemusíte vedieť. Nemusia sa ukázať žiadne problémy. Vírus sa však môže po niekoľkých rokoch aktivovať a nezistíte to inak, iba pri preventívnej prehliadke u lekára. Neexistuje však žiadny spôsob, ako zistiť kedy sa vírus do Vášho tela dostal. Takže obviňovanie súčasného partnera z nevery nie je naozaj vhodné. Je možné, že Vás nakazil niektorí z predošlých partnerov aj pár rokov dozadu.

HPV a rakovina krčka maternice

Ako sme povedali, existujú rôzne druhy HPV vírusov. Niektoré z nich však môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Ide najmä o typy 16, 18, 31, 33 a 45. Typ 16 a 18 sú najnebezpečnejšie. Aj keď Vám však zistia pozitívny test na tieto typy vírusov, neznamená to, že máte rakovinu a nemusí sa u Vás ani vyvíjať. Ide o to ako funguje Váš imunitný systém a ako sa dokáže s vírusom vysporiadať. Pravidelný cytologický pap test ukáže Vašej gynekologičke či sa telo s vírusom vyrovnalo a či telo z infekciou skoncovalo. Ak však aj ďalšie testy s odstupom času ukážu, že sa vírus nestratil, bude nutné urobiť proti bunkám poškodeným vírusom zákrok. HPV vírus väčšinou sám ustúpi počas pár mesiacov, maximálne dvoch rokov. Ak však vírus pretrváva, bunky krčka maternice sú oslabené a neregenerujú sa. Takéto bunky sa nazývajú predrakovinové alebo abnormálne. Pravidelné vyšetrenia ich však zachytia skôr ako sa stanú rakovinové. Ženy, ktoré majú pozitívny nález HPV vírusu by nemali ani fajčiť, pretože to môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Ľudia s oslabenou imunitou môže tiež počítať s vyšším rizikom rakoviny krčka maternice.

Liečba HPV vírusu

Pap test - Zdroj: http://teenhealthsource.com

Pap test – Zdroj: http://teenhealthsource.com

Žiaľ, na HPV vírus neexistuje žiadna liečba. Telo sa s ním musí vysporiadať samo. Liečiť sa však dajú viditeľné známky HPV vírusu, a to bradavice a tiež zmeny v bunkách krčka maternice. Ak sa HPV vírus bude stále podieľať na zmenách v bunkách krčka maternice a Váš cytologický test bude niekoľkokrát po sebe pozitívny, pristúpi gynekológ k ďalším vyšetreniam, ktoré zistia zmeny vo Vašich bunkách. Ak vírus pretrváva, pristupuje sa väčšinou k odstráneniu poškodených buniek z krčka maternice. Z dostupných zákrokov sa na Slovensku využíva konizácia, kryoterapia, vyrezanie poškodených buniek alebo laserová operácia. Vždy je potrebné, aby Vám lekárka poradila, čo je pre Vás vhodné. Ide o rýchle zákroky, ktoré sa robia s použitím anestetika. Žiaľ aj po tomto zákroku môže po čase HPV vírus opäť krčok napadnúť. Pri ženách, ktoré ešte nerodili sú zákroky robené obzvlášť opatrne. Ak sa totiž krčok skráti, môže to v tehotenstve spôsobiť predčasný odtok plodovej vody. Rodičky, ktoré majú za sebou konizáciu, sú počas tehotenstva pravidelne kontrolované gynekologičkou.

Prevencia proti infekcii krčka

Proti infikovaniu HPV vírusom sa najlepšie ochránite tak, že budete používať pri každom styku kondóm. Nie je to však 100 percentná ochrana, pretože vírus sa šíri aj pri kontakte s pokožkou okolo genitálií nakazeného. V súčasnosti ponúkajú mnohé spoločnosti vakcíny, ktoré zabraňujú infekcii HPV vírusov, ktoré vedú k rakovine krčku maternice. Tieto vakcíny by mali byť podávané dievčatám, ktoré sú ešte panny, najlepšie do 13 roku života. Dobrou prevenciou je takisto udržiavanie zdravého životného štýlu. S vírusmi telo najlepšie bojuje, ak má odolný imunitný systém. Snažte sa jesť dostatok vitamínov, antioxidantov, zamerajte sa najmä na vitamín C, selén, zinok, pite dostatok tekutín, nefajčite. Najdôležitejšou prevenciou je však pravidelná návšteva gynekológa, ktorý od 23 roku života každej žene robí pravidelne pap test, ktorý odhalí prípadné zmeny na krčku maternice.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.