Alternatívna liečba reumatoidnej artritídy

0

V prvom článku o reume a jej najčastejšej forme – reumatoidnej artritíde sme Vám povedali viac o samotnom ochorení, jeho príčinách, symptómoch a klasickej liečbe. Druhý článok bude venovaný alternatívnym formám liečby tohto ochorenia. Dozviete sa viac o prírodnej liečbe reumy, o prevencii proti jej vzniku a možnostiach zmeny Vášho stavu prostredníctvom zmeny Vášho stravovania a životného štýlu. 

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenia, ktoré postihuje kĺby, väčšinou na rukách a nohách, ktoré sa postupne zapaľujú. Autoimunitné znamená, že vlastný imunitný systém napadá tkanivo kĺbov. Na kĺboch väčšinou sledujeme opuchy a bolesť a kĺby sú postupne chorobou ničené. Príznakmi ochorenia je únava, úbytok hmotnosti či horúčky. Ide o najčastejšiu formu artritídy a je to bežné zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže človeka doviesť až k invalidite či dokonca smrti. Častejšie sa objavuje u žien ako u mužov a vo väčšine prípadov sa spája so staršími ľuďmi. Nie je však výnimkou, že napadne aj organizmus dieťaťa. Diagnostiku a liečbu reumatoidnej artritídy vykonáva špecialista – reumatológ, ktorý môže nasadiť na chorobu rôzne druhy liečby. Existujú však aj alternatívne formy liečby, ktoré môžete vyskúšať popri klasickej liečbe. O takejto forme liečby ste však svojho reumatológa mali vždy informovať.

reumaPomôcť môže zmena stravy

Tak ako pri mnohých ochoreniach aj pri reumatoidnej artritíde zohráva svoju úlohu i strava. Zdravé stravovanie môže pomôcť Vášmu telu bojovať s reumou. Obezita zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Zníženie hmotnosti by Vám teda mohlo pomôcť zmierniť symptómy reumy. Na všetky zápalové ochorenia dobre pôsobia najmä ryby, ktoré obsahujú omega 3 mastné kyseliny. Ak budete pravidelne aspoň raz do týždňa jesť ryby, môžete znížiť riziko vzniku reumatoidnej artritídy. Naopak ak máte reumu, mali by ste znížiť príjem hovädzieho mäsa. Pre pacientov s reumatoidnou artritídou sa neodporúča vysoká konzumácia kávy a pacienti by vôbec nemali fajčiť. Naopak trochu alkoholu v malých množstvách môže byť pre nich prospešné. Do jedálnička zraďte veľa surovej zeleniny a ovocia a miesto klasického oleja používajte olivový. Z ovocia sú vhodné najmä citrusové plody, ktoré znižujú riziko rozvoja artritídy. Snažte sa jesť aj veľa celozrnných potravín a vynechajte sladkosti a bielu múku a cukor. Obmedziť by ste mali aj mliečne výrobky, vajcia a bravčové mäso.  Nezabudnite dodržiavať pitný režim, pite čistú vodu, zelený čaj a bylinkové čaje.

Aké výživové a bylinné doplnky si vybrať?

Pre pacientov trpiacich na reumatoidnú artritídu sú vhodným výživovým doplnkom rybie oleje, ktoré znižujú zápal v kĺboch. Ďalej sú vhodné prípravky, ktoré obsahujú kurkumín a tiež samotná korenina kurkuma. Ten má podľa rôznych štúdií potenciál pomáhať pri liečbe artritídy. Pomôcť môžu aj nízke dávky kyseliny listovej, ktorá znižuje množstvo toxínov v tele u pacientov s reumatoidnou artritídou. Nižšie riziko vzniku ochorenia sa spája aj s pravidelným prísunom zinku do organizmu. Z byliniek je pri reume vhodný kolenanapríklad kostihoj lekársky. S tinktúrou z kostihoja je potrebné natierať postihnuté kĺby. Pomôcť Vám môže aj čaj z rebríčka obyčajného, ktorý zmierňuje bolesti kĺbov. Čaj z prvosienky zase vylučuje z tela toxíny, ktoré zvyšujú reumatické bolesti. Využiť môžete aj tavoľník a osiku, ktoré majú protizápalové vlastnosti.

Alternatívne formy liečby

Veľa pacientov trpiacich na reumatoidnú artritídu si pochvaľuje studené obklady na postihnuté kĺby, ktoré znižujú opuchy a zápal. Opačnou formou takejto alternatívnej liečby je liečba teplom. Buď sa dá využiť teplá sprcha alebo nahriaty uterák. Teplý obklad pomáha zmierňovať bolesť na postihnutom mieste. Niektorí pacienti videli výsledky i pri používaní magnetov vo forme náramkov, podložiek alebo vložiek, ktoré prikladali na postihnuté miesto. Lekári však stále nevedia vysvetliť ako môže magnet pomáhať pri liečbe reumy. Ďalšou alternatívnou liečbou, ktorá prináša výsledky pri reume je akupunktúra. Stimuláciou správnych bodov sa vracia do tela rovnováha a posilňuje sa imunitný systém. Akupunktúra znižuje najmä bolestivosť u reumatických pacientov. Mnohé štúdie sa venovali prepojeniu reumy s mysľou človeka. Pre lepšie uvoľnenie svalov a mysle sa využíva meditácia, ktorá prináša pre telo relax a znižuje stres.

Cvičenie a spánok

Ak máte z reumatoidnej artritídy poškodené kĺby nie je pre Vás vhodné vysoko intenzívne cvičenie. Zamerať by ste sa mali na stredne intenzívne cvičenia, ktoré zväčšujú Vašu svalovú hmotu. Vhodné sú aj aeróbne cvičenia. Ani poškodené kĺby by Vás nemali odradiť od pohybu, pretože je dôležitý. Pre pacientov trpiacich na artritídu je vhodná napríklad joga, ktorá zlepšuje silu pacientov a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Tai chi pomáha zmierňovať bolesť prostredníctvom správnych pohybov a povzbudzovania mysle. Výborné sú pre Vás aj prechádzky na čerstvom vzduchu a príjem dostatočného množstva slnečnej expozície. Ľudia, ktorí trpia na reumatoidnú artritídu a nemajú dobrý spánok, majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich dostavia väčšie bolesti a únava, ktoré sú spojené so zlou kvalitou spánku. Preto dbajte, aby ste mali pravidelný a kvalitný spánok.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.