Dopestujte si aj počas zimy doma bylinky

0

Zimné mesiace majú svoje neopakovateľné čaro. Sneh a mráz nám prinášajú mnohé zimné radovánky, ale ochudobňujú nás o bylinky, ktoré sme si mohli počas teplých mesiacov vonku voľne nazbierať či dopestovať. Ak chcete aj počas zimy čerpať zdravie a silu z byliniek, poradíme Vám, ktoré bylinky sú vhodné pre interiérové pestovanie a ako si ich v pohodlí Vášho domova najľahšie dopestujete.

Vonku môže úradovať mráz a vy si budete aj tak užívať čerstvé bylinky a dokonca ušetríte aj peniaze. Pestovanie byliniek v domácom prostredí Vám počas zimy pridá dostatok výživných látok do stravy a takisto ušetríte, pretože sa Vám znížia náklady, ktoré by ste vynaložili na nákup korenín a byliniek v supermarketoch. Bylinky v črepníkoch tiež dodajú atraktívny vzhľad Vašej kuchyni a prinesú Vám do domácnosti trochu leta. Nie všetky bylinky však znášajú interiérové prostredie. Predstavíme Vám tie, ktoré sa Vám doma ujať dokážu a zoradíme ich od najjednoduchšie vypestovateľných až po tie ťažško pestovateľné.

mätaNajjednoduchšie pestovateľné bylinky

Prvou z ľahko pestovateľných byliniek je citrónová tráva. Potrebuje priepustnú pôdu a poliať vždy keď jej vyschne zemina. Počas leta sa jej darí vonku v záhrade či na balkóne a v zime na parapete nasmerovaná na Juh. Z citrónovej trávy si môžete pripraviť čaj, ktorý pomáha proti stresu, zmierňuje žalúdočné problémy a znižuje cholesterol. Dá sa použiť aj do šalátov či na ochutenie mäsa. K ľahko pestovateľným bylinkám sa zaraďuje aj pažítka. Obľubuje polotieň. Je vhodná najmä v surovej forme do šalátov či na chleba s maslom alebo syrom. Podporuje chuť do jedla, chráni tráviaci trakt proti parazitom a pomáha znižovať krvný tlak. Petržlen patrí k najčastejšie využívaným bylinkám v kuchyni a takisto sa veľmi ľahko pestuje. Nevyžaduje veľa svetla a ani veľa vody, ale semienka dlhšie klíčia. Je výborným prírodným liekom na správne fungovanie močového ústrojenstva a pečene, podporuje imunitný systém. Ďalšou vhodnou bylinkou na pestovanie doma je mäta. Ak ju zasadíte v záhrade, rastie ako burina. Rovnako sa chová aj v interiéri, preto ju nedávajte do spoločného črepníka s inou rastlinkou, nenechá jej priestor. Mäta tiež potrebuje extra dusík pre svoju arómu, a preto je vhodná, aby mala vlastný kvetináč. Má rada polotieň a vlhkú pôdu. Čaj zo sušenej či čerstvej mäty Vám pomôže pri žalúdočných problémoch, utišuje bolesti, pôsobí protizápalovo.

Ťažšie pestovateľné bylinky

Trošku viac opatery potrebuje z byliniek tymian. Sadí sa do dobre priepustnej a ľahkej pôdy. Črepník položte na slnečné miesto. Neprelievajte ho, pretože rastlinka stratí svoju arómu. Tymian sa využíva v kuchyni na dochutenie mäsa, omáčok a iných jedál. Dôležité sú aj jeho liečivé účinky. Je vhodný pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva. Pôsobí dobre aj proti črevným parazitom a na obklady na kožné rany a vredy. Ďalšia rastlinka, ktorá je trošku náročnejšia je oregano. Potrebuje piesočnatú pôdu a veľa svetla. Sušené oregano sa využíva v kuchyni na prípravu rôznych jedál, je obľúbeným korením na talianske pokrmy ako sú pizza či bolonská omáčka. Oregano zmierňuje kŕče, pomáha zmierňovať tráviace problémy a má pozitívny vplyv na srdce. Vašu pozornosť bude tiež potrebovať rozmarín. Pri pestovaní je rozmarinpotrebné dávať pozor, aby nebol v prievane a aby sa zbytočne neprelieval. Má rád priepustnú piesočnato hlinitú pôdu. Rozmarín sa využíva v kuchyni na dochucovanie zemiakov či mäsa. V liečiteľstve sa využíva rozmarín na zvyšovanie tlaku a zlepšovanie krvného obehu. Vhodný je aj pri nervozite a nespavosti.

Bylinky, ktoré vyžadujú Vašu pozornosť

Asi najviac pozornosti si vo Vašej domácnosti bude vyžadovať bazalka a šalvia. Šalvia je citlivá na plesne a môžete ju ľahko preliať. Má rada kyslú pôdu a potrebuje veľký črepník na prerastanie koreňov. Okrem dierok v kvetináči jej pomôže aj pár rozbitých kúskov kameniny pod zeminu, aby sa ľahšie odvodňovala. Šalvia má vysoké protizápalové účinky a čistí krv. Využíva sa aj pri gynekologických ochoreniach alebo na omývanie rán a vredov.  Bazalka má rada veľa svetla a tepla, je dobré ju nechávať napríklad tam, kde sa darí orchideám. Potrebuje tiež pravidelné zavlažovanie a je náročná na živiny. Patrí k rastlinkám, ktorým sa v interiéri darí asi najmenej. Bazalka pôsobí proti nadúvaniu, má priaznivý vplyv na trávenie. Zlepšuje metabolizmus, pomáha zmierňovať stres a nespavosť. Nie je vhodná pre tehotné ženy.

Tipy pre správne pestovanie

Vo všeobecnosti platí, že si ľahšie vypestujte bylinky z kupovaných bylinných odrezkov. Semienka dlhšie klíčia a rastlinky sa nemusia ujať. Vyberajte si rastlinky, ktoré boli predtým v interiéri. Pri prenose z chladnejšieho do teplejšieho prostredia by mohli dostať šok. Ak sa rozhodnete pre pestovanie zo semienok, pamätajte si, že väčšina rastliniek má rada sladkú zeminu s vyšším pH, radšej použite kvalitný organický pôdny substrát na bylinky. Na spodok kvetináču urobte dierky na odvodňovanie a do kvetináča môžete dať pod zeminu aj rozbité kúsky kameniny či keramiky, aby bolo odvodňovanie dôkladné. Rozmarín, bazalka a tymian majú radi vápnik, tak im ho v pôde doprajte. Vápnik pôde dodajú napríklad škrupiny z vajíčka. Do vody, ktorou budete polievať bylinky, môžete dávať rybiu emulziu, ktorá bude podporovať rast listov. Ak bylinky potrebujú viac svetla, využite doplnkové umelé svetlo.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.