Fakty a mýty o hormonálnej antikoncepcii

0

Dnes už na svete existuje viacero spôsobov ako efektívne zabrániť otehotneniu. Nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku patrí k najpopulárnejším formám zabránenia počatia hormonálna antikoncepcia. Hormonálne tabletky rôznych druhov a mien využíva množstvo žien, ale stále existujú rôzne mylné predstavy o antikoncepcii, ktorým ženy veria. V našom článku Vám pomôžeme oddeliť skutočné fakty o hormonálnej antikoncepcii od nepodložených a vymyslených mýtov.

Jedna vynechaná tabletka môže spôsobiť otehotnenie

Áno milé dámy, toto tvrdenie je naozaj pravdivé. Stačí ak si zabudnete vziať iba jednu tabletku a je možné, že otehotnenie. Preto je dôležité, aby ste tabletky brali naozaj pravidelne každý deň. Ak zabudnete tabletku vziať v obvyklom čase, vo väčšine prípadov máte 12 hodín, aby ste si ju ešte dali bez rizika otehotnenia. Potom by ste mali brať ďalšie tabletky tak ako v iné dni. Každý druh hormonálnej antikoncepcie by mal v príbalovom letáku obsahovať aj návod, čo robiť ak si zabudnete vziať tabletku. Veľmi záleží aj na tom, v ktorom týždni užívania si tabletku zabudnete vziať. Ak sa Vám teda stane, že tabletku neužijete, skúste sa pozrieť do príbalového letáka alebo opýtať lekárnika či svojho gynekológa ako ďalej. Budú Vám vedieť poradiť či by ste mohli otehotnieť a či sa máte chrániť proti počatiu aj inými formami antikoncepcie.

Zdroj: http://www.sexhealthmatters.org

Zdroj: http://www.sexhealthmatters.org

Antikoncepcia a zmena menštruačného cyklu

Jedným z veľkým mýtov o antikoncepcii je tvrdenie, že je nebezpečné ak využívate hormonálnu antikoncepciu na manipuláciu Vášho menštruačného cyklu. Nie je to však pravda, pretože takáto manipulácia cyklu je úplne bezpečná. Lekári využívajú antikoncepciu na manipuláciu s cyklom už dlhé desaťročia. Tabletky kopírujú pravidelný 28 dňový menštruačný cyklus. Manipulácia s cyklom prostredníctvom tabletiek pomáha zabraňovať niektorým nepríjemným vedľajším javom menštruácie ako sú bolesti, menštruačné kŕčky, nevoľnosti alebo silné krvácanie. Mnoho žien využíva tabletky aj na posunutie cyklu, napríklad z dôvodu, že idú na dovolenku. Vtedy si žena vezme dve balenie tabletiek po sebe a vynechá jednu menštruáciu.

Antibiotiká znižujú účinok antikoncepcie

Tu žiaľ musíme opäť skonštatovať, že ide o fakt. Ak Vám Váš lekár naordinujte antibiotiká, informujte ho, že beriete hormonálnu antikoncepciu. Je možné, že Vás upozorní, že antibiotiká, ktoré Vám predpíše, znižujú účinnosť antikoncepcie. V takýchto prípadoch je dôležité, aby ste sa počas užívania antibiotík a aspoň týždeň po nich chránili proti počatiu aj inak, napríklad prostredníctvom kondómu alebo vaginálneho krúžku. Ak ste sa zabudli Vášho tehotensky testlekára spýtať, skúste si poriadne preštudovať príbalový letáčik k antibiotikám. O kontraindikácií s inými liekmi, teda aj antikoncepciou by mali byť v letáčiku uvedené detailné informácie.

Pri užívaní tabletiek priberiete

Pri tomto tvrdení si musíme vysvetliť podrobnejšie súvislosti. Nie je pravdou, že hormonálna antikoncepcia ako taká zvyšuje u užívateliek hmotnosť. Nie je to však ani mýtus, pretože u niektorých žien sa naozaj priberanie na váhe spájalo s užívaním antikoncepcie. Za priberanie môže u rôznych žien rôzny druh hormonálnej antikoncepcie. Množstvo štúdií potvrdilo, že antikoncepcia ako taká nespôsobuje zvyšovanie hmotnosti. Avšak aj niektoré štúdie potvrdili, že niektoré ženy môžu sledovať, že niektoré druhy tabletiek im zvyšujú chuť do jedla. Riešenie je však jednoduché. Stačí, aby Vám Váš gynekológ zmenil druh antikoncepčných tabletiek a vy sa snažte jesť rovnako ako keď ste tabletky neužívali. Hmotnosť by potom mala ostať nezmenená.

Antikoncepcia a neskoršie problémy s otehotnením

Mnohé z Vás si myslia, že telo by si malo po určitej dobe dať od tabletiek prestávku a očistiť sa. V súčasnosti však tabletky neobsahujú až také vysoké dávky hormónov ako v minulosti a nespôsobujú teda vedľajšie účinky, ktoré by si vyžadovali dávať od tabletiek prestávku. Čo sa týka otehotnenia, tabletky nespôsobujú do budúcnosti žiadne problémy s otehotnením. Niektoré ženy otehotneli ihneď ako vysadili antikoncepciu, niektorým to trvalo 6 aj 12 mesiacov. Niekedy trvá, kým sa hormóny ustália a Vaša plodnosť je opäť naplno obnovená. Väčšina gynekológov odporúča, aby ste po vysadení tabletiek počkali aspoň pol roka a až potom otehotneli, ale nie je to pravidlom. Užívanie tabletiek nemá na počaté dieťa ani na Vaše tehotenstvo žiadne následky.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.