Reumatoidná artritída – zápal kĺbov

1

Aj vy si myslíte, že ste príliš mladí na to, aby ste mali reumu? Že je to choroba starších ľudí a to, že Vás občas pri chodení po schodoch zabolia kĺby alebo po dlhej prechádzke bedrá nie je príznakom ničoho vážnejšieho? Možno budete prekvapení, ale reuma napáda aj ľudí mladších ako 50 rokov a niekedy aj oveľa oveľa mladších. Čo túto chorobu zapríčiňuje, aké sú jej príznaky a ako sa diagnostikuje? To Vám prezradíme v prvom článku, ktorý sa venuje reumatoidnej artritíde.

Reumatoidná artritída je zápalové autoimunitné ochorenie kĺbov, svalov a šliach. Kĺb je oblasť tela, kde sa stretávajú dve rôzne kosti a zabezpečuje pohyb tých častí tela, ktoré sú spojené kosťami. Kĺby a ich okolité štruktúry umožňujú, že môžete ohnúť lakeť či koleno, otočiť hlavu či ohnúť chrbát. Zápal kĺbov sa môže objaviť pri jednom, ale aj viacerých kĺboch. Túto nepríjemnú chorobu často sprevádzajú silné bolesti kĺbov. Pri reumatickej artritíde sa jednotlivé časti kĺbu – chrupka, kĺbové puzdro, vnútorná blana poškodzujú a vplývajú aj na stav kostí a orgánov, ktoré sa nachádzajú pri kĺbe. Existuje viac ako 100 typov artritídy, ale reumatoidná artritída je vo všeobecnosti definovaná ako autoimunitné ochorenie, takže nemusí mať nič spoločné s vekom pacienta. Autoimunitné ochorenia vznikajú tak, že sú telesné tkanivá nepadnuté vlastným imunitným systémom.

Príčiny vzniku artritídy

Pri reumatoidnej artritíde nejde teda vždy len o opotrebovanie kĺbu vekom, ale zápal a bolesť môžu byť zapríčinené inými spúšťačmi. Žiadne presné príčiny vzniku reumy neboli zaznamenané. Veľký význam však hrá pri tomto ochorení klbydedičnosť. Často sa artritída dedí po generáciách na viacerých členov rodiny. Problém s reumatoidnou artritídou môže nastať aj po rôznych infekciách či alergiách z prostredia, ktoré môžu rozhádzať imunitný systém človeka, ktorý potom útočí na vlastné tkanivá. Choroba sa trikrát častejšie objavuje u žien ako u mužov. Najčastejšie sa objavuje u starších ľudí okolo 50ky, ale sú prípady, kedy reumatoidná artritída napadla aj organizmus dieťaťa.

Príznaky ochorenia

Medzi skoré príznaky začínajúcej artritídy môžeme zaradiť stuhnutie kĺbov na prstoch rúk najmä v nočných hodinách. Po rannom vstávaní sa zase môžu objaviť ťažkosti s chôdzou. Počas dňa môžete mať problém s ľahkými činnosťami prstov, ako je otváranie pohára či stláčanie kľučky. Zápal kĺbov reumatoidnej artritídy spôsobuje v neskoršom štádiu opuchanie, bolesť, začervenanie a stuhnutosť kĺbov. Stuhnutosť pociťujú postihnutí najčastejšie v ranných hodinách, keď vstávajú a rozťahujú telo po spánku. Opuchy vznikajú tým, že zápal v kĺbe zapríčiňuje nadmernú produkciu kĺbovej tekutiny. Okrem kĺbov napadá aj šľachy, väzy a svaly v okolí kĺbu. Niekedy je však artritída taká rýchla, že nemusíte spozorovať ani žiadne bolesti, stuhnutosť alebo opuchy a Vaše kĺby sú už poničené. Pri aktivovaní choroby sa často dostavuje kolenou pacientov únava, zrazu strácajú energiu pracovať, môžu sa objaviť aj horúčky, potenie alebo nechuť do jedla. Navonok sa choroba prejavuje pri zväčšení vnútornej výstelky kĺbového puzdra podkožnými uzlíkmi. U malých detí sa reumatoidná artritída môže prejaviť podráždenosťou, plačom, bolesťami, krívaním či nechutenstvom.

Diagnostikovanie a možné riziká ochorenia

V prípade ak si myslíte, že môžete mať reumatoidnú artritídu, je vhodné navštíviť svojho obvodného lekára a ten Vás pošle za reumatológom. Ten Vám môže urobiť krvné testy, RTG vyšetrenie, popýta sa na symptómy, pozrie či nemáte podkožné uzlíky a bude hľadať zápaly v kĺboch. Reumu by ste nemali podceňovať. V prvom rade si musíte uvedomiť, že neliečená artritída napáda postupne Vaše kĺby a po určitom čase Vám znemožní normálny a bezbolestný pohyb. Ďalej, reumatoidná artritída postupom času nenapáda iba kĺby, ale aj kosti a orgány, ktoré sa pri kĺboch nachádzajú. Choroba sa môže vo Vašom organizme natoľko aktivizovať, že Vám poškodí napríklad zrak alebo spôsobí problémy s dýchaním. Zápal tkaniva pri srdci dokáže zvýšiť riziko vzniku infarktu. Ďalšie komplikácie môžu nastať ak spôsobí artritída  zápal krvných ciev alebo zníženie počtu červených a bielych krviniek v organizme. Reumatické ochorenie sa začína liečiť ihneď po diagnostike. Používajú sa rôzne nesteroidové protizápalové lieky. Využíva sa aj fyzioterapaia, rehabilitácia, chirurgická liečba, ale aj iné prírodné a domáce formy liečby. O prevencii tohto ochorenia a domácej liečbe sa dozviete viac v ďalšom našom článku.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.