Juka na prečistenie organizmu

0

Žijeme v dobe, kedy sa naše telo následkom konzumácie rôznych nezdravých potravín, uponáhľaným životom, stresovým prostredím v práci a nedostatkom pohybu zanáša veľkým množstvom toxínov a voľných radikálov. Raz za čas je preto potrebné urobiť si poriadnu očistnú kúru a napomôcť telu zbaviť sa všetkého, čo mu ubližuje a zhoršuje jeho správne fungovanie. Najlepšou voľbou je v tomto prípade pôst alebo očistná kúra založená na ovocí a zelenine, ale pomôcť Vám môže aj juka, ktorá je výborným očistným prostriedkom pre celý Váš organizmus.

Rastlina juka známa aj ako yucca alebo yuka je často považovaná za púštny kaktus, ker alebo strom, ktorý sa využíval v suchých a horúcich oblastiach Severnej, Južnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti ako okrasná rastlina. Existuje viac ako 50 druhov juky, ktoré sú vo forme kríkov, stromov alebo rastlín – trvaliek. Pre liečebné účinky sa využíva druh Yucca schidigera, ktorá sa vyskytuje najmä v púštiach Nevady v americkej Kalifornii. Domorodí Američania – indiáni a Mexičania využívali šťavu z juky na liečbu artritídy, na zmiernenie zápalov a bolestí kĺbov. Šťavu z listov miešali do kúpeľov a dávali do obkladov pri kožných problémoch či krvácaniach. V suchých púštiach slúžila juka často aj ako zdroj vody, ktorej obsahuje dostatok. Z juky sa využíva najmä koreň, ale výživové látky obsahujú aj listy, kvety a stonka. Na Slovensku juku – schidigera nájdete väčšinou vo forme výživových doplnkov, ktoré obsahujú extrakt z koreňa. Pri jeho užívaní je potrebné dávať si pozor na dostatočný príjem tekutín. Juka nie je vhodná pre deti a tehotné ženy.

Zdroj: http://snowbirdpix.com

Zdroj: http://snowbirdpix.com

Skvelé výživové hodnoty

Najzaujímavejšou a z hľadiska liečebných účinkov najdôležitejšou látkou v rastlinke juka je saponín. Už ako naznačuje samotný názov podobný slovu saponát, saponíny sú glykozidické zlúčeniny, ktorým hovoria vedci aj prírodné pracie prostriedky, pre ich penivú štruktúru. Dôležité však je, že naozaj čistia, a to  práve naše telo od rôznych nebezpečných toxínov a voľných radikálov. Majú významné detoxikačné vlastnosti. Veľmi zaujímavé sú štúdie ohľadom zabíjania rakovinových buniek prostredníctvom saponínu. Rakovinové bunky majú totiž v membránach viac cholesterových zlúčenín ako normálne bunky. Saponín dokáže cholesterol viazať a tak ovplyvňuje rast a delenie rakovinových buniek. Samozrejme, keďže na seba viaže cholesterol, ten sa z tela spolu so saponínom vylučuje a Vaša hladina cholesterolu v tele sa znižuje. Juka však obsahuje aj ďalšie dôležité minerály a vitamíny, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní nášho tela. Z minerálnych látok sú v juke zastúpené najmä železo, vápnik, meď, draslík, fosfor, selén, kremík a mangán. Nájdete tu aj množstvo vitamínov A, B a C. V rastline sa ďalej nachádza veľa zeleného farbiva – chlorofylu, rôzne enzýmy a tiež antioxidant resveratrol, ktorý patrí k dôležitým antioxidantom, ktoré bojujú proti voľným radikálom.

Detoxikuje a čistí Vaše trávenie

Juka je výborná najmä na prečistenie nášho tela. Dá sa považovať za čistiace mydlo, ktoré čistí našu črevnú mikroflóru. Saponín rozpúšťa v tráviacom trakte toxíny a odpady a tie sú potom ľahko odstrániteľné z črevného systému. Pomáha vytvárať na stenách čriev ochranný povlak a eliminuje prístup patogénnych organizmov a vírusov. Juka sa ďalej podieľa na tvorbe priateľských baktérií v našom trávení. Dokáže uľaviť od rôznych črevných infekcií a porúch. Ak patríte k ľuďom, ktorí trpia na zápchy, hnačky, brušné kŕče či plynatosť, takisto by ste mali do jedálnička zaradiť juku. Je vhodná pre pacientov liečiacich sa na artritídu, ktorej pôvod je v črevných toxínoch. Vtedy blokuje juka stuhnutosť a opuchy kĺbov a utlmuje aj bolesti. Napomôcť Vám môže aj pri zmierňovaní migrén. Celkovo juka pôsobí na organizmus protizápalovo a znižuje opuchy, ktoré vznikajú z rôznych príčin.

Zlepšuje krvný obeh a odolnosť

Zdroj: http://snowbirdpix.com

Zdroj: http://snowbirdpix.com

Saponín v juke sa podieľa vo významnej miere na znižovaní cholesterolu a zlepšuje krvný obeh človeka. Tým samozrejme znižuje aj riziko vzniku srdcovo cievnych ochorení. Saponín ďalej funguje ako prírodné antibiotikum a dokáže bojovať s rôznymi druhmi plesňových ochorení, s mikróbmi a vírusmi. Dokonca v niektorých prípadoch zvyšuje účinnosť niektorých vakcín. Odporúča sa aj ľuďom, ktorí sú rizikoví na rakovinu pľúc, krvi či hrubého čreva. Pri pravidelnom užívaní juky budete cítiť okrem zlepšenia fyzického zdravia aj viac energie. Keď sa v tele začnú eliminovať toxíny, budete sa cítiť viac vitálny a energický. Mnoho ľudí využíva juku pri odúčaní od fajčenia. Telo rýchlejšie čistí od toxínov nahromadených z dlhodobého fajčenia a vy sa jednoduchšie dostanete cez abstinenčné príznaky. Juka je často aj prímesou rôznych šampónov. Extrakt z nej totiž čistí vlasové folikuly a tým obnovuje rast vlasov. V kozmetickom priemysle sa využívajú zvláčňujúce a antibakteriálne účinky juky pri výrobe krémov. Juku nájdete dokonca aj v kvalitných alkoholických nápojoch, napríklad v niektorých drahších druhov Tequily.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.