Pomoc z dažďových pralesov – Graviola

0

Strom graviola, známy tiež ako anona ostnitá pochádza z amazonských pralesov a niektorých karibských ostrovov. Strom produkuje chutné ovocie, ktoré je vo veľkom využívané amazonskými a karibskými domorodcami. Ovocie i listy gravioly sa už mnohé roky využívajú aj v alternatívnej medicíne. Zaujímavé výsledky sa dostavujú najmä pri výskumoch účinku gravioly na imunitu, nádorové ochorenia a problémy psychického pôvodu. Pomôže graviola aj Vám?

Dnes sa účinky gravioly tradujú po celom svete a práve preto sa tento vždy zelený strom dostal z Južnej Ameriky a Strednej Ameriky až do niektorých častí Afriky a Ázie. Graviola produkuje ovocie, ktorého vnútro je plné bielej dužiny a nestráviteľných čiernych semienok. Plody voňajú podobne ako med, chutia ako zmes jahôd, ananásov, kokosu a banánov a v domácich krajinách ich volajú guanabana. Dužina sa využíva na výrobu dezertov, zmrzlín, džúsov a nápojov. Listy sa využívajú na prípravu čaju. Na Slovensku je možné kúpiť listy, z ktorých si môžete pripraviť čaj, 100 % šťavy z gravioly alebo aj kapsule, ktoré obsahujú sušenú mletú rastlinu. Čerstvé plody si môžete vypestovať. Niektoré obchody totiž ponúkajú aj semienka na sadenie. Strom vyrastá do výšky až 8 metrov a potrebuje veľa svetla a izbovú teplotu. Pri užívaní gravioly by ste nemali prekročiť dávku 3000 mg a túto by ste mali rozdeliť aspoň na tri denné dávky.

Zdroj: www.bienestarinka.com

Zdroj: www.bienestarinka.com

Graviola je plná výživných látok

Domorodci v tropických oblastiach využívali z gravioly takmer všetko. Výživné vlastnosti malo ovocie, listy, semená, kôra aj korene stromu. Najviac sa však využívajú výťažky z ovocia, ktoré obsahuje B komplex vitamíny, veľa vitamínu C a kyseliny listovej. Z minerálov tu nájdete najmä železo, vápnik, horčík, draslík, zinok a fosfor. Riboflavín, niacín, kyselina listová a vitamín B6 pomáhajú telu pretvárať potravu na energiu. Vedci ešte v roku 1940 zistili, že graviola obsahuje skupinu chemických látok pod názvom annonaceous acetogeniny. Tieto zlúčeniny majú silné protinádorové vlastnosti a ničia rakovinové bunky bez poškodenia zdravých buniek. Štúdie však boli robené iba na zvieratách. Štúdia z roku 1998 zase opisuje protivírusové a protiparazitné vlastnosti gravioly. Plody ďalej obsahujú alkaloidy, ktoré fungujú ako účinné antidepresíva. Práve preto by ste nemali tohto ovocia jesť veľa, pretože Vám môžu spôsobiť neurotoxické problémy.

Protinádorové účinky gravioly

Ešte v roku 1976 boli objavené prvé výsledky štúdií, ktoré dosvedčovali, že listy, stonky a kôra gravioly obsahujú látky acetogeniny announaceous, ktoré majú silné antirakovinové a protinádorové vlastnosti. Tieto štúdie však nikdy neboli potvrdené na ľudských jedincoch, iba na zvieratách. Acetogeniny vykazovali aj v ďalšej štúdií v roku 1997 pozitívne účinky pri liečbe rakoviny pankreasu, vaječníkov, krčka maternice, pľúc, prsníka či hrubého čreva. Tieto chemické zlúčeniny útočia na onkologické bunky bez poškodenia zdravých buniek v našom tele. Štúdia z roku 2011 vedcov z Virgínie poukazuje na účinky gravioly na rakovinu prsníka. Myšiam, ktorým podávali extrakt z ovocia gravioly sa znížil rast nádorov až o 32 percent. V roku 2012 vydali vedci z Nebrasky ďalšiu štúdiu, ktorá ukazuje, že graviola zabíja rakovinové bunky na pankrease tým, že inhibuje bunkový metabolizmus.

Ďalšie účinky gravioly

Zdroj: www.ifood.tv

Zdroj: www.ifood.tv

Graviola je tiež známa pre svoje upokojujúce vlastnosti. V ovocí sa totiž nachádza serotonín, ktorý zlepšuje náladu a navodzuje pocit radosti. Preto sa využíva pri depresiách, preklenutí stresového obdobia či pri nespavosti. Čaj z listov je vhodný na zmiernenie rôznych druhov kŕčov a na upokojenie. Semená zase pomáhajú v boji proti vnútorným i vonkajším parazitom. Pravidelné pitie čaju z listov posilňuje pečeň, upokojuje zápaly a pomáha pri liečbe cukrovky. Celkovo pomáha pri posilňovaní imunitného systému. Graviolu by nemali užívať tehotné ženy a deti a osoby, ktoré majú problémy s krvným tlakom. Graviola totiž znižuje krvný tlak a pôsobí aj tak Váš pulz. Nemali by ste ju užívať dlhodobo, nakoľko je silne antivírusová a preto pri vyšších dávkach zabíja aj priateľské baktérie, ktoré naše telo potrebuje. Vo vyšších množstvách môžu alkaloidy v graviole spôsobovať neurotoxické problémy a podobné príznaky ako pri Parkinsonovej chorobe. Pri pravidelnom užívaní nejakých liekov sa o použití gravioly vždy poraďte so svojim lekárom.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.