Prvé jarné bylinky – sedmokráska a prvosienka

0

Prvými symbolmi prichádzajúcej jari sú rozkvitajúce bylinky a stromy v našom okolí. Ak patríte k tým, ktorí si radi v prírode nazbierajú osvedčené domáce liečivé bylinky, hneď v prvých jarných mesiacoch sa môžete vybrať na vychádzku a zber byliniek. Okrem tradičného podbeľu sa už v marci dajú nazbierať aj sedmokrásky a prvosienky. Tie totiž neslúžia iba na okrasu našich polí a lúk, ale aj ako výborné zdraviu prospešné bylinky.

Sedmokráska obyčajná

Sedmokráska patrí k rastlinkám, ktoré nájdete rásť takmer všade a veľakrát je považovaná za obyčajnú burinu. Niektorí z vás ju berú skôr ako okrasnú rastlinku a možno vôbec netušia, že aj sedmokráska dokáže pomôcť človeku od mnohých zdravotných problémov. Jej latinský názov znie Bellis perennis a v tradičnej bylinkárskej liečbe sa využíva už od 16. storočia. Rastie v celej strednej, severnej aj západnej Európe na lúkach, ale aj v mestách. Rastlinka má biele až ružové kvety so žltým stredom a jemnú, mierne kyslastú chuť. Listy sa v minulosti využívali ako súčasť šalátov. Takisto sa pridávali k varenej zelenine či mäsu. Kvetmi sa dochucovali polievky, šaláty alebo sa jedli surové. Sedmokráska obsahuje množstvo zaujímavých výživových látok. Nachádzajú sa tu flavonoidy, saponíny, inulín, silice a triesloviny, ale i kyseliny jablčná, octová a šťaveľová. Z minerálov obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo a nachádza sa tu aj vitamín A.

sedmokráskaNa čo využiť účinky sedmokrásky

Už v 16. storočí sa sedmokráska využívala na liečbu rôznych dýchacích problémov, pretože odhlieňovala organizmus. Počas rôznych bojov ju využívali aj ľudoví liečitelia, ktorí liečili zranených v boji. Zábaly so sedmokráskových odvarov pomáhali pri hojení rán a zmierňovali opuchy a modriny. Ženy využívali túto rastlinku aj pri problémoch so silnou menštruáciou a pri migrénach. Pri vredoch v ústach si ľudia v minulosti pomáhali žuvaním sedmokráskových listov. Využívala sa aj ako jarná očistná bylinky na krv, stimulovala trávenie a chránila pečeň a obličky. Dnes sa sedmokráska využíva najmä v homeopatii ako podporná liečba pri zotavovaní po operáciách, pri rýchlom odstraňovaní modrín a opuchov či pri krvácaniach. Zbiera sa najmä pre flavonoidy, ktoré sú výborným antioxidantom a môžu znížiť riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. Ďalšie látky v sedmokráskach znižujú náchylnosť organizmu na vírusové ochorenia dýchacích ciest. Zábaly s odvaru rastlinky sú vhodné na kožné problémy ako je ekzém, akné či popáleniny kože. V starších publikáciách venujúcim sa ľudovému liečiteľstvu sa sedmokráskach pripisujú protizápalové, protihorúčkové, tíšiace, sťahujúce, vykašliavacie, analgetické, protiplesňové i protikŕčové vlastnosti. Zvonku môžete odvar použiť na modriny, kožné problémy, rany, výrony alebo bolesti kĺbov a pŕs, čerstvé listy na žuvanie pri ústnych vredoch, sušené bylinky na výrobu odvaru. Sedmokráska sa neodporúča pre ľudí alergických na túto bylinu alebo podobné bylinky, pre tehotné a dojčiace ženy.

Prvosienka jarná

Tak ako už sám názov napovedá, prvosienka patrí medzi prvé jarné rastlinky. U nás ju poznáme aj pod názvom petrov kľúč alebo primula. Latinský názov rastlinky je primula veris. Rastie na okraji dubových a bukových lesov, na rúbaniskách, lúkach či v horských oblastiach. Spoznáte ju podľa žltých kvetov, ktoré majú príjemnú vôňu. Pri zbere môžete vziať nielen kvety a listy, ale aj stonku a korene. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú najmä sušené alebo čerstvé kvety a listy, ktoré sú bohaté na vitamín C, ktorý je výborným antioxidantom. V rastlinke je tiež veľa saponínov, ktoré pomáhajú vykašliavať hlien z dýchacích ciest. Najviac saponínov je obsiahnutých v koreni. SONY DSCV prvosienke sa nachádzajú aj ďalšie antioxidanty – flavonoidy a tiež kyselina kremičitá a askorbová. Flavonoidy majú mierne diuretické účinky. Z minerálov sú v prvosienke zastúpené vápnik, sodík a draslík a obsahuje aj väčšie množstvo betakaroténu. V súčasnosti sa listy prvosienky využívajú do šalátov alebo ako varené so zeleninou. Kvety môžu byť konzumované čerstvé alebo sa z nich varí čaj. Z lístkov je možné uvariť aj víno.

Použitie prvosienky v liečiteľstve

V 18. storočí sa koreň prvosienky využíval na zmierňovanie nervového napätia, pri liečbe reumatizmu či pri bolestiach močových ciest. Masti z rastlinky zase využívali ženy pri spálení slnkom alebo na ako prvé kozmetické vyhlaďovače vrások. V súčasnosti sa využíva prvosienkový čaj pri problémoch s nespavosťou či na odbúravanie stresu. Vhodný je aj pre ľudí trpiacich na migrény a pri nachladnutí a kašli. Odvar z kvetov, listov a koreňa je prospešný aj pri reumatických ťažkostiach či pri dne. Rovnako ako sedmokráska aj prvosienka sa využíva v homeopatii na výrobu tinktúry, ktoré je vhodná na liečbu mnohých ochorení. Veľké využitie prvosienky je dnes v kozmetickom priemysle, pretože masť z nej odbúrava pehy a starecké škvrny z kože. Čaje sú vhodné pre astmatikov a zmierňujú bolesti chrbta. Saponíny a flavonoidy zabezpečujú výborné antioxidačné vlastnosti, takže bojujú s voľnými radikálmi a zabraňujú ukladaniu toxínov v tele. Odvar z prvosienky si môžete pripraviť zo sušenej či čerstvej rastlinky.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.