Trápi Vás nafukovanie?

0

Vypuknuté bruško a nepríjemný pocit na prasknutie dokáže poriadne znepríjemniť náš život. Nehovoriac o tom, že sa väčšinou nafúknuté bruško a plynatosť ohlásia práve vo chvíli, keď máme dôležité pracovné stretnutie, rande alebo inú dlho plánovanú udalosť, na ktorej nám záleží. Pri takýchto stavoch je veľmi ťažké sústrediť sa na prácu či užívať si voľno tak ako by sme chceli. V prvej časti nášho článku o problémoch s nadúvaním sa dozviete viac o príčinách vzniku nafukovania brucha a plynatosti.

Nadúvanie patrí naozaj k najnepríjemnejším problémom, vďaka ktorým sa cítite nepohodlne a nepríjemne. Je to však všeobecný problém našej populácie a postihuje takmer každého. Nafukovanie môže mať hneď niekoľko príčin a je potrebné prísť na to, čo ho spôsobuje. Za vznikom plynov v črevách môže byť strava, ktorú konzumuje, ale môže byť aj iné závažnejšie príčiny. Často je nadúvanie spájané s prejedaním, zápchou, intoleranciou na laktózu, lepok či iné potraviny. Vaše vyduté bruško môžu spôsobiť i lieky, ktoré obsahujú akarbózu, sorbitol či laktulózu. Oveľa závažnejšie je, ak nadúvanie zapríčiňujú poruchy ako sú nádory, rakovina vaječníkov, problémy s enzýmami v pankrease, celiakia či iné. Mnohým z nás chýbajú tráviace enzýmy na štiepenie niektorých druhov potravín. Často sa objavuje gastrointestínálne nadúvanie, ale aj hormonálne nadúvanie. Nadúvanie je žiaľ aj dedičné a geneticky sa presúva na ďalšie potomstvo.

jeans, belly and handDávajte si pozor na stravu

Nadúvanie môže byť spôsobené kvalitou Vášho stravovania. Dôležité je, aby ste neprijímali veľa soli alebo potravín, ktoré spôsobujú plynatosť. Sem patrí najmä tmavá listová zelenina ako je ružičkový kel či brokolica a tiež strukoviny ako je fazuľa či šošovica. U niektorých ľudí spôsobuje nafukovanie aj vápnik. Hlavnou príčinou nafukovania býva väčšinou nesprávne vstrebávanie jedla. Vhodné je vyhnúť sa sorbitolu, ktorý telo zle absorbuje. Obsahujú ho napríklad žuvačky bez cukru. Vyhnúť by ste sa mali aj laktóze, ktorá sa nachádza najmä v mliečnych výrobkoch, v krémových polievkach či zákuskoch. Niektorým jedincom spôsobuje problémy s nadúvaním lepok obsiahnutý v pšenici alebo môžete mať aj alergiu na lepok, takzvanú celiakiu. Objavuje sa aj intolerancia na fruktózu. Tá sa podobne ako aj sorbitol objavuje v sladených sýtených nápojoch alebo napríklad v žuvačkách. Každý z nás musí sám prísť na to, čo jeho telo zle spracováva a čo u neho spôsobuje nadúvanie. Čo sa týka jedla, mali by ste sa stravovať pravidelne, jesť pomaly a zamerať sa na potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Problémy s trávením

S naším trávením má veľa spoločného aj to či správne dýchame. Niektorí ľudia pri konzumácií jedla prehĺtajú oveľa viac vzduchu ako by mali. Ďalším sa zase viac vzduchu dostáva do tela keď sú v strese a nedýchajú normálne. Vdychovanie väčšieho množstva vzduchu zhoršuje aj fajčenie či žuvanie žuvačiek. Ďalšou dôležitou príčinou gastrointestinálneho nadúvania je syndróm dráždivého čreva. Je to bežný stav a vyznačuje sa bolesťami brucha, hnačkami, zápchou, ale aj nadúvaním. Ženy sú náchylnejšie na upchatie čriev ako muži. Existuje veľa príčin upchávania čriev, napríklad niektoré lieky, brušné infekcie či pooperačné problémy. Chronické nadúvanie môže byť spôsobené aj cystou alebo myómom na krčku alebo môže signalizovať aj vážnejšie problémy s pečeňou či pankreasom.

Hormóny a gynekologické problémybrucho

Ženské telo je každý mesiac vystavené veľkému kolísaniu hormónov. Pred príchodom menštruácie sa v tele zníži hladina estrogénov, a to často okrem kŕčov a výkyv nálad spôsobuje aj zadržiavanie vody v tele a nadúvanie. U starších žien počas menopauzy takisto klesá hladina estrogénov a nafúknuté bruško sa môže objavovať častejšie. Niekedy je nadúvanie spôsobené aj hormonálnou antikoncepciou. Pri problémoch s nízkou hladinou hormónov Vám môže uľaviť od nafukovania zmena stravovania pred menštruáciou a viac pohybu. Doprajte telu viac potravín bohatých na vlákninu a vyhnite sa tmavej listovej zelenine, strukovinám a mliečnym výrobkom. Za nafúknutým bruškom môže stáť aj závažnejšie ochorenie, a to rakovina vaječníkov. Vyskytuje sa najmä o žien vo vyššom veku. Vaječníky vtedy zväčšujú svoj objem, tlačia na močový mechúr a črevá spôsobujú nafukovanie brucha.

V ďalšom článku o problémoch s nafukovaním sa dozviete viac o alternatívnych spôsoboch liečby nadúvania a zmenách životného štýlu, ktoré Vám pomôžu zbaviť sa tohto nepríjemného stavu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.