Potrebujete aj vy koenzým Q10?

0

O koenzýme Q10 počúvame najmä z reklám, ktoré nás lákajú na kúpu krémov so zázračnými liftingovými účinkami. Možno ani neviete, že táto látka sa prirodzene vyskytuje v tele človeka, no s postupným pribúdaním veku jej hladina klesá. Koenzým Q10 priamo súvisí s bunkami a je známy ako jeden z najžiadanejších výživových doplnkov, ktoré pomáhajú zastaviť starnutie nielen pokožky, ale aj Vašich najdôležitejších životných orgánov. V našom článku sa o ňom dozviete všetko potrebné.

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 je prirodzene sa vyskytujúca látka v našom tele. Vedci ju objavili ešte v roku 1957 a dodnes sa o nej píšu štúdie po celom svete, ktoré dokazujú jej pozitívne účinky na ľudské telo. Prirodzene sa nachádza najmä v srdci, pečeni, v obličkách či pankrease. Výrazne sa sústreďuje v takzvaných mitochondriách, čo sú energetické továrne Vašich buniek. Sú chránené bunkovou stenou, ktoré ich udržujú v bezpečí, aby mohli robiť svoju prácu. Avšak s postupným starnutím klesá hladina Q10 v tele a do mitochondrií sa dostávajú toxíny a iné nečistoty. V dôsledku starnutia mitochondrii sa spomaľuje výroba energie v bunkách. Starnutím mitochondrii sa tiež stráca schopnosť bojovať s voľnými radikálmi, ktoré postupne zabíjajú dobré bunky vo Vašom tele. Srdce, mozog, pečeň a iné dôležité orgány potrebujú vyššiu hladinu mitochondrií ako tkanivá. To znamená, že je potrebné najmä vo vyššom veku Q10dostatočne zvyšovať hladinu Q10 v organizme. Koenzým Q10 je prítomný aj v našej strave, predovšetkým je obsiahnutý v tučnejších rybách, v niektorých druhoch mäsa či v celozrnných výrobkoch. Je však ťažké určiť, aká by mala byť Vaša denná dávka týchto potravín, aby ste získali dostatočné množstvo Q10. Preto je najlepším riešením výživový doplnok, ktorý Q10 obsahuje. Vhodný je napríklad aj v kombinácií s vitamín E a L-karnitínom, ktoré spoločne zvyšujú účinnosť organizmu proti starnutiu. Stavte vždy na kvalitný výživový doplnok a dajte si poradiť či už lekárnikom alebo odborníkom na výživové doplnky. Na lokálne použitie sa využívajú rôzne krémy, masti a gély s Q10. Nájdite si vždy dôveryhodné a kvalitné značky takýchto výrobkov. Môžete však použiť aj čistý Q10 gél zmiešaný s olivovým olejom a natierať na pokožku.

Zastaví starnutie pokožky

Starnutie nášho tela si najlepšie všímame na našej pokožke. Zakaždým, ak je pokožka vystavená slnku a iným faktorom, stráca kus zo svojej vitality. Slnko, rôzne chemikálie,  znečistené životné prostredie, ale aj nevhodné potraviny môžu vytvárať v našom tele voľné radikály. Voľný radikál je atóm s nepárovým elektrónom, je veľmi reaktívny, a to znamená, že môže napadnúť zdravé bunky a poškodiť ich. Ak sú bunky stále napádané voľnými radikálmi, môžu odumierať a začína sa postupný proces starnutia. Starnutím sa znižuje hladina Q10 v tele a koža je menej schopná produkovať kolagén a elastín, ktoré sú dôležité pre pevnosť a pružnosť pokožky. Ak sa koenzým Q10 využíva lokálne na pokožku, dokáže znížiť škody spôsobené slnkom, ale aj samotným znížením hladiny Q10 v tele. Q10 kremVedci zistili, že pri používaní krému s koenzýmom Q10 po dobu aspoň pol roka sa znižuje viditeľnosť vrások, zlepší sa celkový vzhľad pleti a bunky sú lepšie chránené pred poškodením ultrafialovým žiarením zo slnka. Q10 pomáha aj pri hojení rán, preniká do živej vrstvy buniek a znižuje hladinu oxidácie v nich.

Nezabudnite aj na ďalšie výhody

Koenzým Q10 je veľmi silný antioxidant. Nevyužíva sa preto len v kozmetickom priemysle, ako si mnohí myslia, ale je vhodný aj pri liečbe hypertenzie, rôznych srdcových chorôb, pri vysokom cholesterole či pri liečbe cukrovky. Koenzým Q10 sa podáva pacientom po infarkte, pretože po jeho podávaní sa znižuje pravdepodobnosť ďalšieho infarktu. Ďalšia štúdia sa zaoberala spojením Q10 a bolestí hlavy. Výživové doplnky s Q10 pomohli mnohým pacientom, ktorí trpeli na migrény alebo pravidelné bolesti hlavy. Musia sa však brať preventívne, dlhšiu dobu. Koenzým Q10 je tiež vhodným výživovým doplnkom pre ľudí, ktorí majú problémy s únavou. Jeho pozitívne účinky sa ďalej potvrdili ako podporná liečba pri zdravotných problémoch u pacientov s HIV a AIDS a pri pacientoch trpiacich na Parkinsonovu chorobu a Alzheimerovu chorobu. Koenzým Q10 je účinný pri celkovom zlepšovaní zdravia mozgu a jeho schopnosti vo vzťahu k starnutiu organizmu. Zvýšený prínos Q10 sa vidí aj pri pacientoch trpiacich na rakovinu prostaty a pacientkach s rakovinou prsníka. Ďalším pozitívom je fakt, že koenzým Q10 zvyšuje pohyblivosť spermií a teda zlepšuje plodnosť u mužov.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.