Bolesti chrbta. Navštívite ortopéda či chiropraktika?

1

Podľa jedného z prieskumov trpí bolesťami chrbta až 80% dospelej populácie. Tieto bolesti môžu byť signálom rôznych problémov, a preto je vhodné navštíviť odborníka, ktorý nielen nájde príčinu, ale pomôže Vám bolesť aj odstrániť. Odborníkom na bolesti chrbta je určite špecialista ortopéd, no v súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí aj o chiropraktikoch. Čo robia títo dvaja odlišní terapeuti a ktorého z nich navštíviť, v akých prípadoch bolestivého chrbta?

Obaja odborníci – ortopéd i chiropraktik sa zaoberajú svalovým a kostrovým systémom človeka. Aj keď obaja sú terapeuti, sú odlišne vzdelaní, problémy chrbtice riešia inými spôsobmi a plnia iné úlohy. Bolesť chrbta môže mať rôzne príčiny. Preto je vhodné, aby ste najprv navštívili svojho obvodného lekára, ktorý Vás pošle na špecializované vyšetrenie a zhodnotí Váš zdravotný stav. Ak sa nenájde závažná príčina Vašich bolestí a neviem Vám pomôcť žiadny lekár, je vhodné navštíviť chiropraktika, ktorý môže pomôcť tam, kde medicína už nedokáže pomôcť. Vyvarujte sa rôznym takzvaným „ľudovým“ liečiteľom, ktorí naprávajú chrbticu bez akéhokoľvek vzdelania. Títo môžu zhoršiť stav Vašej chrbtice a namiesto pomoci sa dočkáte ešte väčších zdravotných problémov. Zásadný rozdiel medzi chiropraktikom a ortopédom je taký, že chiropraktik verí v alternatívnu liečbu problému a verí, že telo je schopné sa vyliečiť samo. Ortopéd skúša všetky dostupné možnosti liečby, všetky vyšetrenia a ak nič nepomôže, môže odporučiť aj operáciu.

massage therapyAko pracuje chiropraktik?

Chiropraktikov navštevujú ľudia väčšinou vtedy, ak nepomôže klasická liečba. Vtedy sme náklonnejší na alternatívne formy medicíny. Veľa ľudí si prácu chiropraktika pochvaľuje a cíti úľavu po pár sedeniach. Niekomu pomôže už jedno sedenie, niektorým viac sedení. Chiropraxia je vlastne súbor manipulačných techník, ktorými chiropraktik prirodzene hýbe časťami Vášho tela, a tým napráva kĺby, svaly, chrbticu, kosti, ale aj kostné spojenia tak, aby sa odstránila bolesť či nepohyblivosť Vášho tela. Chiropraktik Vám môže ukázať aj cviky, ktoré môžete cvičiť sami doma. K chiropraktikovi chodia ľudia najčastejšie s bolesťami chrbta, pri seknutí v krížoch, so zlou pohyblivosťou krčnej chrbtice, pri bolestiach v ramenách, pri bolestiach kolien, hlavy, ale aj iných problémoch pohybovej sústavy. Tieto stavy môžu byť spôsobené z rôznych príčin, často sa stavce či platničky pohnú po nehode, po ťažko páde či pri problémoch s panvou. Správnou terapiou sa okrem odstraňovania bolesti a zlepšenia pohyblivosti často upravujú aj problémy s inými telesnými funkciami. Stavce či platničky môžu byť často prepojené s inými časťami tela. Chiropraktik vždy predpokladá, že Vaša bolesť pochádza z problémov s chrbticou a že sa dá vyliečiť správnou manipulačnou technikou. Každá chiropraktická terapia by mala byť bezpečná, ale musí ju vykonávať človek, ktorý je vzdelaný, pozná pohybovú sústavu človeka a má dostatočne veľa vedomostí o pohybe s ľudským telom.

Je chiropraktik lekár?

V našich podmienkach chiropraktik nie je lekárom a nemôže získať na svoju prácu lekársky titul. Neexistuje u nás ani škola, na ktorej by ste mohli za chiropraktika študovať. Existujú však lekári, ktorí si v rámci svojej lekárskej praxi urobili rôzne kurzy a školenia a dokážu využívať niektoré spôsoby liečby, ktoré používa chiropraxia. V iných prípadoch sú zase chiropraktici iba ľudia, ktorí majú rôzne kurzy a školenia, ale nemajú žiadny lekársky titul. Tu sa musíte žiaľ spoliehať na to, že kurzy a školenia terapeutovi stačili a že je dostatočne vzdelaný, aby Vám neublížil. chrbticaV zahraničí je to samozrejme inak. Za chiropraktika môžete napríklad v Amerike študovať na univerzite, získate titul a môžete liečiť ľudí, rovnako ako ortopéd. K chiropraktikovi Vás po vyšetrení môže poslať lekár ako k inému odbornému lekárovi a dokonca toto vyšetrenie preplácajú aj niektoré zdravotné poisťovne. U nás ani v Českej republike to takto asi tak skoro fungovať nebude.

Ortopéd alebo chiropraktik?

Manipulácia s telom človeka je naozaj riziková vec a ak narazíte na zlého chiropraktika, môžete si viac ublížiť ako pomôcť. Naprávanie chrbtice môže byť účinnou metódou ako sa zbaviť bolesti chrbtice a zlepšiť svoju pohyblivosť, musí ju však vykonávať kvalifikovaný terapeut, ktorý je schopný určiť správne diagnózu a musí vedieť manipulovať s Vašich telom. Pri ortopédovi máte zaručené, že je to vyštudovaný lekár a musí mať vedomosti, ktoré sú pri manipuláciou s telom podstatné. Ortopéd sa špecializuje na diagnostiku a liečbu pohybového aparátu človeka. Pri diagnostike má možnosť využiť všetky možné dostupné lekárske technológie ako je napríklad röntgen, magnetická rezonancia či CT vyšetrenie. Môže Vám tiež predpísať lieky, poslať Vás k ďalšiemu odborníkovi alebo Vám zabezpečiť chirurgickú liečbu Vášho problému. Výhodou je aj to, že liečbu u ortopéda Vám prepláca zdravotná poisťovňa. Často sa od ortopéda dostávate na rehabilitáciu, ktorá je v niektorých prípadoch podobná s chiropraxiou.

Po zhrnutí všetkých pre a proti Vám môžeme odporučiť, aby ste v každom prípade pri akýchkoľvek bolestiach chrbtice, kolien či ramien navštívili najprv svojho obvodného lekára, ktorý rozhodne, aký odborný lekár Vás má vyšetriť. Až po vyšetrení odborným lekárom, po nadstavení liečby a po prípadnom neúspechu tejto liečby, by sme odporúčali skúsiť služby chiropraktika.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.