Citrón a limeta na každý deň

0

Citrón je najrozšírenejším citrusovým plodom na svete. Pre jeho osviežujúci, kyslú chuť je známy a využívaný vo všetkých kuchyniach sveta a zo všetkých citrusových plodov obsahuje najviac živín potrebných pre náš organizmus. Jeho najbližšou príbuznou je limetka, ktorá je rovnako plná rôznych výživových látok a pre náš organizmus môže byť prospešná hneď v niekoľkých smeroch. Viac o týchto dvoch najmenších a najúčinnejších citrusoch si povieme v nasledujúcom článku.

Citrusy sú rozsiahly rod rastlín z čeľade rutovité.  Patria sem okrem iného i citróny a limetky. Citrón je plodom citrónovníka, má žltú alebo zelenkavú farbu, je vajcovitého tvaru v podobnej veľkosti ako slepačie vajce. Limetka je o niečo menšia, zelenej farby a má nižšiu kyslosť ako citrón. Limeta je šťavnatejšia ako citrón, preto sa s obľubou využíva pri príprave rôznych nápojov či ako dochucovadlo pri varení. Citróny pochádzajú z himalájskych podhorí Indie, neskôr sa rozšírili na Blízky Východ, do Európy, Afriky a do Ameriky. V súčasnosti sa dovážajú z rôznych krajín sveta. Citróny i limetky si môžete dopestovať i doma, stromčeky sa dajú ľahko zohnať aj v našich obchodoch, ich pestovanie je však náročnejšie. Je potrebné si poriadne preštLemon and limeudovať v knižkách či na internete podmienky, vďaka ktorým Vám budú rodiť ovocie. Citrusové plody rodia ovocie nazvané hesperidium. Je to vedecký termín popisujúci štruktúru ovocia patriaceho do citrusov. Ide o bobuľu s pevnou, koženou kôrou. Snažte sa vždy siahnuť po bio citrónoch a limetkách, pretože väčšina voľne dostupných citrusov sa strieka rôznymi chemickými postrekmi. Oba citrusy by ste mali doma uchovávať v chladničke a nevystavovať ich slnku.

Výživové látky v citróne  a limetke

Kyslá chuť citróna pochádza z kysliny citrónovej, ktorá tvorí až 8 % citrónovej šťavy. Tá je prírodným konzervantom, podporuje trávenie a pomáha rozpúšťať obličkové kamene. Čo sa týka informácie o kalóriách, citróny patria k najmenej kalorickým citrusom. Obsahujú len 29 kalórií na 100 g ovocia. Sú bohaté na vlákninu a majú nízky glykemický index. Výhodou je aj to, že neobsahujú žiadne nasýtené tuky a cholesterol. Z vitamínov je v citróne zastúpený najmä vitamín C, teda kyselina askorbová, ktorá je silným prírodným antioxidantom. Takmer všetky citrusy obsahujú veľké množstvo fytochemikálií. Tieto látky sú veľmi účinným antioxidantom a pomáhajú telu bojovať s voľnými radikálmi. Rovnako tiež podporujú správne fungovanie imunitného systému.  Citróny sú tiež dobrým zdrojom vitamínu A, ktorý je potrebný pre zdravú pokožku, zrak a sliznice. Ďalej sa v citrónoch nachádzajú B komplex vitamíny, ale aj mnohé dôležité minerálne látky ako je železo, draslík, vápnik či meď. Limetky obsahujú rovnako ako citróny vysoký obsah vitamínu C, ale aj vitamíny skupiny B, vápnik, draslík, sodík, horčík či fosfor. Takisto majú málo kalórií, obsahujú vlákninu a bielkoviny. Ďalej sa tu nachádza kyselina listová a kyselina pantoténová. Limetky i citróny obsahujú limonén, ktorý je výborným antioxidantom. Limonén sa nachádza najmä v kôre, ktorá je takisto vhodná na konzumáciu, najmä ako prídavok do koláčov či iných jedál.

Výhody citróna a limetky pre zdravie

Najdôležitejším zdravotným prínosom konzumácie citrónov a limetiek je zlepšenie imunitného systému a ochrana organizmu pred voľnými radikálmi. Antioxidanty flavonoidy majú protirakovinové účinky. Citróny však výborne pomáhajú i pri klasických infekciách hrdla, pri horúčkach a respiračných problémoch, pri poruchách trávenia, pri zápche, pri problémoch so zubami, na ošetrenie popálenín či pri vysokom krvnom tlaku. Pri infekciách hrdla limetkaa horných dýchacích ciest rozmiešajte šťavu z dvoch citrónov v pol litri horúcej vody a pridajte med. Pite najmä pred spaním. Pri zápche je vhodný pohár teplej vody s trochou šťavy z citróna či limetky, s medom a škoricou hneď ráno. Americkí odborníci na urológiu odporúčajú citrónovú šťavu aj na elimináciu výskytu obličkových kameňov. Citróny a limetky sa ďalej podieľajú na znižovaní rizika vzniku artritídy a chránia aj Vaše srdce. Pravidelné pitie vody s citrónovou či limetkovou šťavou znižuje vysoký krvný tlak. Citróny a limetky sú vhodné i pri zápaloch ďasien. Stačí šťavu z nich zmiešať s vodou a štipkou morskej soli a potierať postihnuté ďasná.

Iné využitie citrónovej šťavy

Nezanedbateľné je využitie citrónov a limetiek v kozmetickom priemysle. Šťava z nich sa využíva pri výrobe rôznych krémov a masiek na starostlivosť o pokožku, ale aj pri výrobe šampónov a masiek na vlasy. Na vlasy si môžete dávať čerstvú citrónovú šťavu. Pomocou nej sa zbavíte lupín alebo môžete zastaviť vypadávanie vlasov. Citrónová šťava dodá vlasom aj prirodzený lesk. V rámci starostlivosti o pleť môžete citrónovú šťavu použiť ako prírodné antiseptikum. Lieči zápaly, znižuje bolestivosť po spálení slnkom, zmierňuje bolesť pri bodnutí hmyzom. Výborná je aj na zmiernenie akné a ekzémov. Voda zmiešaná s citrónovou šťavou je vhodná na pitie hneď zrána. Naštartuje Vám metabolizmus, zmierni chuť do jedla a napomáha pri redukčných diétach. Citróny sa dokonca v domácnosti používajú na čistenie škvŕn alebo na odpudzovanie otravných komárov.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.