Ochráňte zuby pred paradentózou

0

Nie je nič horšie ako keď Vás bolia zuby. Po zubnom kaze je paradentóza druhým najrozšírenejším zubným ochorením. Trpí ňou viac ako polovica populácie po 30. roku života. Napáda ďasná a zuby a na prvý pohľad nie je vôbec vidieť. Ochorenie začína krvácaním a opúchaním ďasien a môže sa dostať až do štádia, kedy sa Vám začnú zuby uvoľňovať a postupne vypadávať. Tento proces je väčšinou veľmi pomalý, no ak paradentózu neliečite, môže to mať pre Váš organizmus ťažké následky.

Paradentóza je zápalové ochorenie ďasien. Vzniká vďaka infekcii, ktorú spôsobujú baktérie, ktoré sa usádzajú na zuboch a ďasnách. Tieto baktérie sú súčasťou zubného povlaku a uvoľňujú toxíny, ktoré napádajú najprv ďasná a neskôr sa presúvajú aj na závesný aparát, v ktorom je upevnený samotný zub. Paradentóza sa väčšinou objavuje u ľudí po tridsiatke, rovnako u žien i mužov. U žien je častejšia pri tehotenstve alebo iných hormonálnych zmenách. Čo sa týka vývoja samotnej choroby, závisí to od miery uvedomenia sa svojho stavu a začatia skorej liečby.

paradentózaFaktory, ktoré ju ovplyvňujú

Zápalové ochorenia ďasien spôsobujú baktérie zo zubného povlaku. Je však pravdou, že niektorí jedinci, aj keď si čistia zuby dvakrát denne a používajú všetky dentálne pomôcky správne a pravidelne, môžu vo svojom živote naraziť na paradentózu. Na druhej strane iný, ktorý sa vôbec nestará o svoj chrup a ďasná, paradentózu vôbec nemusí mať. Každý z nás má inú náchylnosť na vznik paradentózy a celková anamnéza a rizikové faktory môžu tento stav veľmi ovplyvniť. Vznik paradentózy najviac ovplyvňuje fajčenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Náchylný na paradentózu sú aj pacienti, ktorí sa liečia na cukrovku, HIV či majú zvýšené hladiny estrogénu. Paradentóza často vzniká aj u ľudí, ktorí užívajú niektoré druhy liekov, napríklad niektoré lieky na srdce alebo sú pod dlhodobým stresom. U žien je problémom aj úbytok vápnika počas menopauzy. Nezanedbateľným faktorom je tiež genetika, pretože podľa štúdií, je až jedna štvrtina populácie náchylnejšia na vznik paradentózy.

Príznaky a diagnostika paradentózy

K prvým príznakom vzniku paradentózy patria bolesti a opuchanie ďasien a ich krvácanie pri umývaní zubov či pri jedení tvrdšieho jedla. Vaše ďasná môžu tiež zmeniť farbu na tmavo červenú. Častý je tiež zápach z úst, ktorý spôsobuje zápalový proces na ďasnách. Vo vyššom štádiu paradentózy sa objavuje obnaženie krčkov a kývanie zubov. Ak sa viaceré z týchto príznakov objavia, navštívte svojho stomatológa.  Diagnózu totiž môže stanoviť iba on. Urobí Vám odborné stomatologické vyšetrenie, kde zistí stav Vašich ďasien, pevnosť ukotvenia jednotlivých zubov, aký veľký je zubný povlak na Vašich zuboch a tiež mieru zubného kameňa. Ak zistí, že trpíte paradentózou, odhadne i jej štádium. Môže Vás poslať i na röntgen zubov. Podľa štádia paradentózy je navrhnutá liečba. Väčšinou sa špeciálnym prístrojom čistia postihnuté miesta na ďasnách a lekár Vám vysvetlí ako sa správne starať o svoje ďasná a zuby. Odporučí Vám vhodné prípravky (pasty, gély, ústne vody) a tiež pomôcky (kefku a medzizubnú zubykefku). Ukáže Vám, ako by mala vyzerať každodenná hygiena. V prípade, že je paradentóza v pokročilom štádiu, môže Vám navrhnúť i chirurgické ošetrenie zubov, či liečbu antibiotikami. Nezabúdajte, že čím skôr začnete paradentózu liečiť, tým skôr ju môžete zmierniť. Vyliečiť sa nedá, ale môžete zastaviť jej postup a tým ochrániť svoje ďasná pred poškodením a zuby pred postupným vypadnutím. Ak sa paradentóza nelieči, v poslednom štádiu napadá prostredníctvom infikovanej krvi aj dôležité orgány Vášho tela. S jedlom a pitím sa totiž hnis zo zubov dostáva do celého tela.

Prevencia Vás môže ochrániť

V rámci prevencie je dôležité zachovať si každodenné hygienické návyky, umývať si zuby dvakrát za deň, ráno a večer. Zuby by ste si mali umývať aspoň polhodinu po jedle, používajte radšej mäkšie kefky a tiež medzizubnú kefku. Nezabúdajte, že zub treba vyčistiť zo všetkých strán. Na bočné strany zubu je potrebná medzizubná kefka. Vhodná je okrem zubnej pasty aj ústna voda, ktorá sťahuje ďasná. Ak máte na zuboch strojček či protézu, nezabúdajte, že aj tieto pomôcky musíte pravidelne čistiť, aby sa na nich neusadzovali baktérie. Vyvarovať by ste sa mali fajčeniu a mali by ste obmedziť alkohol. Na zápaly vplýva i stres. Preto sa snažte zamestnať myseľ športom či kreatívnymi činnosťami a tak stres odbúravať. Dôležité je tiež nezabudnúť na zdravé stravovanie. Snažte sa prijímať čo najmenej cukrov v strave. Do jedálnička zaraďte surové ovocie a zeleninu. Zo zeleniny najmä zelenú listovú ako je špenát, brokolica či kel. Vhodné sú tiež mliečne výrobky, rôzne orechy, semená, ale aj vajcia či kuracie a morčacie mäso. Pre zdravie zubov sú vhodné najmä surové zelené šaláty. Pre zuby je najhorším nepriateľom cukor, ktorý vytvára zubný povlak. Ak si po sladkom jedle nemôžete umyť zuby, dajte si aspoň žuvačku bez cukru.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.