Od júna do septembra zbierajte ľubovník

0

Ľubovník bodkovaný patrí na Slovensku k najviac využívaným prírodne dostupným bylinkám. Kvitne od júna do septembra a zbiera sa najmä pre jeho silné protizápalové, antidepresívne a antibiotické účinky. Obsahuje celý rad účinných látok, ktoré mu dodávajú výborné účinky na liečbu rôznorodých ochorení a zdravotných problémov. V čom tkvie jeho sila a na čo všetko ho môžete využiť?

Latinský názov ľubovníka je hypericum perforatum. Pomenovanie hypericum pochádza ešte z čias starého Grécka, kedy bol prvýkrát popísaný liečebný účinok tejto rastlinky. Tento názov zostal aj pre účinnú látku hypericín, ktorá je kľúčová pre ľubovník bodkovaný. Druhové pomenovanie perforatum – perforovaný je odvodené od presvitajúcich bodkovaných listov, ktoré ľubovník má. Podľa toho získal i meno bodkovaný. Ľubovník bodkovaný sa prirodzene vyskytoval najprv v Európe a Ázií, neskôr sa preniesol i do Ameriky. Je to vytrvalá rastlina, ktorá dorastá do výšky od 30 do 90 centimetrov. Ľubovník rastie vo voľnej prírode, je to nenáročná rastlinka. Objavuje

Zdroj: http://nutrivize.com

Zdroj: http://nutrivize.com

sa najmä na slnečných miestach alebo v polotieni. Má rád dobre priepustnú alkalickú pôdou a veľmi dobre znáša aj suché prostredie.  Zbierajú sa kvety, ktoré sú výrazne žlté a majú päť lupienkov. Zber je vhodný v lete, kedy sú kvety úplne otvorené do hviezdice. I na kvetoch sú malé bodky, ktoré po rozpučení farbia na červeno. Je tomu tak vďaka červenému oleju, ktorý obsahujú. Ľubovník obsahuje množstvo látok, ktoré môžu nepriaznivo účinkovať na Váš organizmus v prípade, že užívate niektoré druhy liekov. Ide najmä o liečivá používané pri rakovine, depresiách, HIV infekcií, pri ochoreniach srdca, na riedenie krvi a v antikoncepčných tabletkách. Pred jeho konzumáciou sa vždy poraďte so svojim lekárom. Ľubovník nie je vhodný pre tehotné ženy. Pri jeho užívaní sa chráňte pred priamym slnečným svetlom.

Obsahuje hypericíny a iné prospešné látky

Ľubovník bodkovaný obsahuje veľké množstvo účinných látok. Najvýznamnejšími sú hypericíny a hyperforíny, ktoré vplývajú na nervovú sústavu, a tým znižujú možnosť vzniku depresii a navodzujú lepšiu náladu. Hypericín tiež vplýva na chemikálie v tele, ktoré sú spájané so vznikom úzkosti a depresie. Táto látka upokojuje a v niektorých prípadoch môže mať aj sedatívne účinky. Hyperforín je zase vhodný po preflámovanej noci, pretože blokuje príznaky rannej opice. Obe látky sa nachádzajú najmä v žltých kvetoch. Okrem týchto dvoch účinných látok je ľubovník bohatý na flavonoidy, ktoré  patria k účinným antioxidantom. Chránia telo pred rôznymi vírusmi a baktériami a posilňujú imunitný systém. Flavonoidy sú tiež výborné pre pacientov trpiacich na problémy s pečeňou a trávením. Ďalej sa v ľubovníku nachádzajú aj triesloviny, ktoré pôsobia protizápalovo na tráviaci systém. Ľubovník obsahuje i silicu, ktorá podporuje tvorbu žalúdočnej šťavy. Rastlinka je bohatá aj na terpenoidy, ktoré obsahujú éterické a prchavé oleje, antioxidanty a kumaríny a sú potrebné pre rovnováhu nášho organizmu. Nájdete tu i taníny, ktoré sa podieľajú na hojení rán.

Pomáha najmä pri depresiách

Zdroj: http://www.gardensablaze.com

Zdroj: http://www.gardensablaze.com

V rámci mnohých štúdií, ktoré boli vykonané v Európe, ale aj v Spojených štátoch bolo zistené, že ľubovník bodkovaný je veľmi vhodnou bylinnou náhradou liekov pre pacientov, ktorí trpia ľahkou alebo mierne ťažkou depresiou. Ľubovník má menej vedľajších účinkov ako antidepresíva, a preto je u ľudí trpiacich na depresiu, veľmi populárny. Vhodný je aj pre pacientov, ktorí trpia miernymi stavmi úzkosti. Sedatívne účinky ľubovníka a jeho schopnosť uvoľňovať hormóny šťastia zabezpečuje látka hypericín. Niektoré výskumy ukazujú, že ľubovník môže byť nápomocný i pri nespavosti, pri poruchách pozornosti či pri príznakoch menopauzy. Pri depresiách a miernych stavoch úzkosti sa odporúča piť dvakrát denne odvar z 1 kávovej lyžičky sušeného ľubovníka a pohára vody. Ak však užívate antidepresíva, nesmiete ich miešať s ľubovníkom! Vždy je možné užívať buď lieky alebo bylinné extrakty, nie spoločne.

Ďalšie zdravotné výhody ľubovníka

Ľubovník je často považovaný za bylinku, ktorá dokáže liečiť depresiu, ale zabúda sa aj na jeho ďalšie priaznivé účinky na organizmus. Má antibiotické a protivírusové vlastnosti, takže výborne uľavuje ľuďom, ktorí trpia na infekcie nosových dutín, zlepšuje stav pacienta pri chrípkach a bronchitídach. Pomáha aj pri chronickom kašli. Jeho antibakteriálne a analgetické účinky sa využívajú pri ošetrovaní rán, popálenín a modrín. Odklad s ľubovníkovým odvarom je vhodný pri bodnutiach hmyzoch, pri rôznych druhoch poranení i pri vredoch a hemoroidoch. Dokáže tiež veľmi pekne hojiť modriny. Niektorí liečitelia odporúčajú ľubovník i pri infekciách ucha. Ďalšie štúdie naznačujú, že ľubovník bodkovaný zvyšuje hladinu dopamínu, ktorý patrí k príčinám vzniku Parkinsonovej choroby a tiež schizofrénie.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.