Bachova terapia kvetmi

0
cezmína

cezmína

Leto sa spája s kvetmi, a preto sme sa i my v redakcii pozreli bližšie na kvety a ich možnú pomoc pre naše zdravie. Možno ste už počuli o takzvanej Bachovej terapii. Ide o esenciu, ktorá obsahuje 38 rastliniek, kríkov a stromov, ktoré rastú voľne v prírode a v polovičnom pomere obsahuje roztok vody a alkoholu. Bachova terapia funguje na princípe liečby emocionálnych stavov a napätia, ktoré prispievajú k vzniku fyzických chorôb. Terapia je podobná homeopatii, ale nie úplne rovnaká.

Názov Bachova terapia nám napovedá, že za jej vznikom stojí človek menom Dr. Edward Bach. Bol to anglický lekár a homeopat, ktorý v dvadsiatych a tridsiatych rokoch zblúdil z cesty homeopatie a začal vnímať jednotlivé rastliny podľa svojej vlastnej intuície. Skúmal liečivé účinky kvetov, ktoré divo rastú na anglickom a waleskom vidieku. Dotýkal sa jednotlivých rastlín a zisťoval ako vplývajú na jeho emocionálny stav. Rastliny, ktoré na neho zapôsobili, použil ako liek. Napríklad divoká ruža zmiernila apatiu, olivy zmierňovali pocity vyčerpania, horčičná rastlinka rozptyľovala pocity smútku. Takto prišiel až na 38 kvitnúcich rastlín, kríkov a stromov, ktoré spracovával špeciálnym spôsobom, aby dokázali zmierniť niektoré emocionálne a psychologické faktory. Okrem toho vyprodukoval takzvanú záchrannú esenciu, ktorá sa skladá z piatich kvetov a odporúča sa použiť v prípade silného emocionálneho vypätia, negatívneho myslenia či stresu. Bach zomrel pomerne v mladom veku. Mal iba 50 rokov, keď ho skolila rakovina. Jeho stúpenci však hovoria, že ho nezabila choroba, ale zomrel na vyčerpanie.

Rozdelenie do skupín

Dr. Bach v svojej knihe „The Twelve Healers“ rozdeľuje zdravotné problémy, ktoré plynú z negatívneho myslenia do 7 kapitol – pre strach, pre  neistotu, pre nedostatočný záujem o súčasnosť, pre osamelosť, pre tých, ktorí sú citliví na vplyvy a myšlienky iných, pre zúfalstvo, pre tých, ktorí sa príliš starajú o blaho iných. Podľa knihy je povaha ochorenia nepodstatná, podstatná je myseľ. Ak uzdravíte myseľ, telo sa bude liečiť samo. Bach veril, že emócie ako sú strach, neistota, žiarlivosť, zúfalstvo a hnev prispievajú k vzniku niektorých chorôb. Táto terapia je naozaj zvláštna a neponúka presné ochorenia, ktoré lieči. Je pravdou, že v súčasnosti túto terapiu využívajú ľudia po celom svete, a teda aj na Slovensku. Neexistuje však žiadna štúdia, ktorá by potvrdzovala priaznivý vplyv Bachovej terapie na ľudský organizmus. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že im pomohla a sú ľudia, ktorí sa v nej sklamali.

Ako sa získava tinktúra?

Aj keď neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by dokazovala výsledky Bachovej terapie, mnohí pacienti hovoria, že im terapia pomohla zmierniť stres alebo depresiu, ktoré sú základom mnohých ochorení. Kvetová terapia je spracovaná ako tinktúra alebo zriedený roztok kvetov v alkoholovej báze. Podľa knihy Dr. Bacha sa kvety máčajú niekoľko hodín v čistej pramenitej vode a potom sa miešajú s 80 stupňovým liehom. Potom sa ešte niekoľkokrát riedi roztok vodou. Esencia z kvetov je vo veľmi malom množstve, takže alergia nehrozí. Bachovu kvetovú terapiu je najlepšie získať od odborníka. Aj u nás na Slovensku existujú liečitelia, ktorí sa jej venujú. Dávkovanie je potom pár kvapiek tinktúry denne do pohára vody či džúsu. Liečiteľ Vám presne naordinuje počet kvapiek na deň a zmes kvetov, ktoré by ste mali užívať.

Ako terapia funguje?

oliva

oliva

Navštívte odborníka na Bachovu terapiu, ktorý Vám po konzultácií presne naordinuje tinktúru. Bude sa Vás pýtať na Váš emocionálny stav a zdravotné problémy. Niektorí pacienti tvrdia, že im pomohla už prvá dávka terapie, iní sa dočkali výsledkov po pol roku či roku a iní neboli s liečbou vôbec spokojní a nepomohla im. Ale tak to býva pri väčšine alternatívnych formách liečby. Bachova terapia by nemala vplývať na žiadne lieky, ktoré užívate. Ak trpíte zdravotnými problémami vždy navštívte aj svojho obvodného lekára. Túto terapiu by sme odporučili skôr ako podpornú liečbu. Neoficiálne vyjadrenia odporúčajú terapiu skôr pre zmiernenie stresu, nespavosti, bolestí hlavy, predmenštruačného syndrómu a úzkosti ako na liečbu závažnejších ochorení. Terapia je vhodná aj pre deti, pretože má veľmi pozitívne účinky na správanie a vývoj dieťaťa. Bachova terapia je robená na princípe vyberania esencie z kvetov, ale neobsahuje žiadne alergény. Je preto vhodná aj pre alergikov. Potom obsahuje už iba menšiu dávku alkoholu, ktorá však pri správnom dávkovaní nijako neovplyvní Váš organizmus. Bachova kvetinová esencia by mala byť neškodná pre všetky vekové kategórie, pre obsah alkoholu by si však jej užívanie mali zvážiť tehotné a kojace ženy a tí, ktorí majú zakázaní alkohol.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.