Hemoroidy trápia veľké množstvo ľudí (1. časť článku)

4

V súčasnosti má problémy s hemoroidmi viac ako polovica dospelej populácie Európy. Väčšina z postihnutých ľudí má však strach zájsť s týmto ochorením k lekárovi, pretože ide o problém, ktorý sa týka tých najcitlivejších partií tela. Na druhej strane je však v prípade správnej liečby takmer zaručené, že hemoroidy vyliečite. Dopomôcť Vám k tomu môže aj zmena životného štýlu a alternatívna medicína. V prvej časti článku o hemoroidoch si povieme viacej o tomto ochorení, ako a prečo vzniká, aké sú jeho príznaky a kedy je potrebné, aby ste navštívili lekára.

Ako a prečo hemoroidy vznikajú

Hemoroidy sú cievy, ktoré sa nachádzajú v hladkých svalov stien konečníka a análneho otvoru. Sú bežnou súčasťou nášho tela a samy o sebe žiadne problémy nespôsobujú. Problém nastáva keď sa táto sieť cievok, ktoré vytvárajú drobné uzlíkové útvary, zapáli a zväčší. Pri zväčšení týchto cievnych uzlíkov dochádza k svrbeniu, bolestivosti a krvácaniu. V slangovej reči sa hemoroidom často hovorí i zlatá žila alebo ľudovo, že ste dostali vlka. Podľa toho, kde sa hemoroidy nachádzajú, rozlišujeme vnútorné, ktoré sa nachádzajú vo vnútri konečníku attractive female bodya vonkajšie hemoroidy, ktoré vznikajú vonku, kúsok od análneho otvoru. Vnútorné  hemoroidy môžu niekedy vystúpiť mimo konečník a môžete ich prstom zatlačiť späť do vnútra. Ak je hemoroid vo vnútri, je možné, že ho vôbec nebudete cítiť a nebudete mať žiadne sprievodné príznaky. V oblasti análneho kanálu vo vnútri konečníka sa totiž nenachádzajú nervové zakončenia. Pri vonkajších hemoroidoch sú príznaky skôr viditeľné a sú náchylné na zápaly.

Ako zistím, že ide o hemoroidy?

Pri vonkajších hemoroidoch sú príznaky veľmi rýchlo rozpoznateľné. Najskôr môžete uvidieť po použití toalety na toaletnom papieri jasne červené fliačky od krvi. Krv sa môže objaviť i v stolici alebo vo vode v toalete. Vonkajšie hemoroidy tiež spôsobujú často svrbenie, opuchy a nepohodlie. Objaviť sa môže aj bolesť pri tlačení, ale tá je skôr ojedinelá. Hemoroid je často navonok i hmatateľný, je to hrčka, ktorá vyčnieva z análnej oblasti. Objaviť sa môže aj opuch postihnutého miesta alebo citlivosť v oblasti konečníka. O vnútorných hemoroidoch často ani nevieme, jediným príznakom môže byť krvácanie pri namáhavom prechode stolice. Pri tlačení na toalete sa môže stať, že Vám vnútorný hemoroid vystúpi cez análny otvor von. To býva často bolestivé. V hemoroidoch sa môže postupne hromadiť krv a môžu vznikať zrazeniny. Rovnako môže dôjsť k zápalu, ktorý je nebezpečný. Hemoroidy si veľmi ľahko môžete pomýliť i s oveľa horšími diagnózami ako je rakovina hrubého čreva, rôzne nádory alebo problémy s pečeňou. Preto nepodceňujte toto ochorenie a pri krvácaní, bolestivosti, svrbení alebo hmatateľnej hrčke navštívte svojho lekára.

Čo spôsobuje hemoroidy?

Pacienti trpiaci na akékoľvek ochorenia sa vždy pýtajú, prečo práve oni majú zdravotné problémy. Čo sa týka hemoroidov, príčina ich vzniku môže byť rôzna. Lekári však predpokladajú, že za vznikom hemoroidov je zvýšený tlak na cievy na stenách konečníka. Z rôznych faktorov tu svoje zohráva najmä genetika, kde už od narodenia môžeme mať problémy so spojivovým tkanivom. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré veľmi ovplyvňujú vznik hemoroidov. Riziko vzniku hemoroidov sa zvyšuje spolu s pribúdajúcim vekom. Väčšina ľudí sa s hemoroidmi

Zdroj: http://milenhealth.info

Zdroj: http://milenhealth.info

stretne až po 50ke. So zlatou žilou sa stretávajú aj ženy počas tehotenstva, kedy je zvýšený tlak na žily v konečníku. Ďalej sa na vzniku hemoroidov podieľajú aj infekcie a operácie konečníka, rakovina hrubého čreva, časté zápchy, obezita, nedostatok vlákniny v strave, ale aj sedavé zamestnanie. Pozor si dávajte aj na dlhé vysedávanie na toalete.

Kedy navštíviť lekára?

Je pravdou, že hemoroidy sú naozaj citlivým intímnym ochorením, ale vždy ak Vaše hemoroidy bolia alebo krvácajú, neotáľajte a navštívte lekára. Ako prvé sa Vás lekár môže pýtať na to, či niekto z príbuzných má hemoroidy, či ste mali krv alebo hlien v stolici, či ste v poslednej dobe rapídne neschudli alebo akú farbu má Vaša stolica. Hemoroidy sa vyšetrujú cez konečník, lekár najprv vylúči iné závažnejšie ochorenia ako sú napríklad nádorové ochorenia čreva a konečníka. Vyšetrenia sa nemusíte báť, je nepríjemné, ale nie bolestivé. Ak nie sú hemoroidy jasne viditeľné, môže Vás lekár odporučiť na ďalšie vyšetrenia, napríklad endoskopické vyšetrenie, röntgen alebo kolonoskopiu. V niektorých prípadoch sa berie z vnútra konečníka i vzorka a tá sa zasiela na vyšetrenie do laboratória. Potom nastupuje samotná liečba, ktorá môže byť rôznorodá podľa stupňa vývoja ochorenia. O samotnej liečbe hemoroidov, o zmene stravovania, cvičení, bylinkách a iných alternatívach klasickej liečby hemoroidov Vám povieme v ďalšom článku venovanom hemoroidom.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.