Hemoroidy trápia veľké množstvo ľudí (2. časť článku)

3

V prvom článku o hemoroidoch sme Vám podrobnejšie predstavili toto veľmi nepríjemné a často bolestivé ochorenie, ktoré môže v niektorých prípadoch pri neliečení spôsobovať vážne zdravotné problémy. V predchádzajúcom článku ste sa mohli dozvedieť hlavné príčiny vzniku ochorenia, symptómy, ktoré ho prezrádzajú, ale aj to, kedy by ste mali navštíviť lekára. V druhom článku venovanom hemoroidom Vám povieme viac o samotnej liečbe ochorenia, či už klasickej alebo alternatívnej, ale aj o zmene životného štýlu, ktorá je pri boji s hemoroidmi nevyhnutná.  

zadokPrevencia je najdôležitejšia

Tak ako u väčšiny ochorení, aj hemoroidom sa dá predchádzať. Dôležité je myslieť na svoje zdravie a prispôsobiť tomu zmenu svojho životného štýlu. Hemoroidy sú veľmi často spájané so zápchou, pri ktorej sa toto ochorenie rozvíja rýchlejšie ako by sme chceli. Je teda dôležité napomáhať nášmu tráveniu brániť sa proti zápche. Základom je pridať do jedálnička dostatok vlákniny, jej minimálny denný prísun by mal byť aspoň 30 g. Vlákninu obsahuje najmä čerstvé ovocie a zelenina, fazuľa, brokolica, mrkva, otruby či celozrnné výrobky. Ak nedokážete zjesť dostatok vlákniny, môžete použiť aj vlákninu v prášku, ktorú kúpite v lekárni. Pri problémoch so zápchou je tiež potrebné piť dostatok vody, minerálnej vody, ovocných štiav, vynechajte však kávu a čierny čaj. Nezabúdajte i na pohyb, ktorý dokáže rozhýbať črevá, a tak zabrániť neželanej zápche. Vzniku hemoroidov často napomáha aj obezita, preto si dávajte pozor na kilá navyše. Hemoroidy milujú vysedávanie na toalete, takže čítanie novín a surfovanie po internete na tablete či mobile by malo byť pasé. Dôležité je zabezpečiť aj pravidelnú stolicu v približne rovnakom čase každý deň. Neseďte na toalete dlho, pretože to vedie k vybehnutiu hemoroidov von. Pre vznik hemoroidov je podstatná aj hygiena konečníka. Ak ste náchylný na ich vznik, umývajte si konečník po každej veľkej toalete alebo si ho aspoň utierajte vlhčenými servítkami. Vyhnite sa umelej spodnej bielizni a tango nohavičkám, ktoré prispievajú k sparnému a vlhkému prostrediu, ktoré hemoroidom vyhovuje.

 Základná liečba ochorenia

Aj keď ide o naozaj veľmi nepríjemné a intímne ochorenie, nehanbite sa zájsť s ním k lekárovi. Mnohí z nás si povedia, že dokážu ochorenie zvládnuť aj doma, ale lekár najlepšie posúdi, v ktorej fáze sú Vaše hemoroidy a čo Vám môže pomôcť v boji proti nim. Pri skoršom štádiu Vám lekár pravdepodobne predpíše mastičku, ktorú si vyzdvihnete v lekárni alebo sedavé kúpele, v ktorých si budete máčať postihnutý konečník. Mastičky i kúpele obsahujú väčšinou látky, ktoré liečia zápal a zrýchľujú hojenie rán. Pri vnútorných hemoroidoch Vám môže lekár predpísať i čípky, ktoré sa zavádzajú priamo do konečníka. V lekárni dostanete kúpiť i tabletky na prevenciu vzniku hemoroidov či pomocné preparáty, ktoré posilňujú žilné steny. Všetky tieto formy liečby sa využívajú pri stupni 2. a 3. ochorenia. Nezabúdajte na šetrné čistenie konečníka po každej toalete, nepoužívajte mydlá a čistiace prostriedky a vyhnite sa agresívnemu drhnutiu konečníka toaletným papierom.

Chirurgická liečba

Pri zhoršení Vašej situácie je možné, že Vám odporučí lekár chirurgické odstránenie hemoroidov. Prichádza k tomu najmä u pacientov, ktorí majú už 4. stupeň ochorenia a mastičky, gély ani sedavé kúpele nepomáhajú. Hemoroidy sa odstraňujú najčastejšie chirurgicky skalpelom alebo laserom. Pri chirurgickej liečbe skalpelom je nevýhodou, že sa po operácii dlhšie cítite bolestivo a tiež je dlhšia doba rekonvalescencie. Hemoroidy Vám musia odstrániť v nemocnici, kde si i poležíte

Dubová kôra

Dubová kôra

a počas jednej operácie Vám odstránia iba jeden hemoroid. Odstránenie laserom je menej bolestivejšie, rýchlejšie a rany sa rýchlejšie hoja. Pri jednom sedení Vám môžu odstrániť aj viac hemoroidov. Liečba laserom však nie je preplácaná zdravotnou poisťovňou a musíte si ju hradiť z vlastného vrecka. Z klasických medicínskych liečebných postupov sa využíva i podväzovanie hemoroidov gumičkou, ktorá hemoroid vyradí mimo krvný obeh.

Alternatívna liečba bylinkami

Alternatívne liečby hemoroidov sú odporúčané iba do 2. maximálne 3. stupňa hemoroidov. Vhodné sú teplé sedacie kúpele. Voda udržuje konečník čistý a teplo znižuje zápal a nepohodlný pocit. Po každom sedacom kúpeli je potrebné konečník poriadne osušiť. Čo sa týka kúpeľov, je vhodné namočiť do nich i bylinky. Najlepšie sa osvedčila dubová kôra. Tú treba povariť aspoň 10 minút, vyliať do lavóra, zriediť so studenou vodou a posedieť 20 minút. Sedací kúpeľ je vhodný aj z rumančeka alebo repíka, nezabúdajte, že kúpeľ by mal byť teplý, ale nie horúci. Ak hovoríme o bylinkách, ďalšou veľmi prospešnou pri liečbe hemoroidov je kostihoj. List kostihoja rozpučte a pritlačte na pár minút na ranu. Hemoroid ošetrí, zrýchli jeho hojenie a pôsobí i protizápalovo. Masť alebo tinktúra zo skorocelu takisto znižuje zápal a hemoroid rýchlejšie hojí. Skorocelovú masť alebo tinktúru natierajte 2 až 3krát za deň na bolestivé hemoroidy.

Ak Vás zaujíma prognóza ochorenia do budúcnosti, hemoroidy sa väčšinou pri rýchlom zásahu a dostatočnom preliečení sami stratia. Hemoroidy, ktoré vzniknú počas tehotenstva, zvyčajne spontánne zmiznú po pôrode. Pri hemoroidoch, ktoré spôsobuje zápcha, stačí zmena jedálnička a životného štýlu. Vždy je však potrebné, nezanedbať liečbu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.