Dna bola v minulosti chorobou bohatých

1

Ochorenie, ktoré spôsobuje zápaly, opuchy a bolesti kĺbov poznáme pod označením dna. V minulosti sa jej hovorilo aj choroba bohatých, pretože postihovala tých, ktorí mali na tanieroch dostatok mäsa a rýb, pili pravidelne alkohol a boli často obézni a nepohybliví. Ide o poruchu látkovej premeny, s ktorou je spájaná zvýšená hladina kyselina močovej v krvi a ukladanie solí tejto kyseliny v organizme. Kryštály kyseliny močovej sa väčšinou ukladajú v kĺboch alebo vnútorných orgánoch. Pri akútnych dnavých záchvatoch je väčšinou postihnutý palec na nohe. Pri chronickej dne môžu kryštáliky napádať aj vnútorné orgány, napríklad obličky.

Toto naozaj nepríjemné a bolestivé ochorenie postihuje najmä mužov vo veku medzi 40 až 50 rokov. Menej sa objavuje u žien, a to väčšinou až po menopauze. V celosvetovom meradle sa dna objaví u jedného z dvesto dospelých ľudí. V niektorých rodinách sa dna dedí a postihuje viacerých jedincov. Väčšinou sa prejavuje bolestivými opuchmi v kĺbe palca na nohe, ale aj opuchmi a bolesťami členkov, kolien, zápästí či lakťov. Intenzívna bolesť kĺbov väčšinou trvá 12 až 24 hodín, potom sa bolesť zmierňuje. Objaviť sa môže i začervenanie na postihnutých miestach. Napáda tiež rôzne vnútorné orgány. Ak sa dna nelieči, môže spôsobiť trvalé poškodenie kĺbov či obličiek.

klbyPríčiny vzniku dny

Existuje hneď niekoľko faktorov, ktoré niektoré osoby predurčujú ako potencionálnych budúcich pacientov, liečiacich sa na dnu. Ak niekto vo Vašej rodine trpí týmto ochorením, je možné, že sa ho v budúcnosti dočkáte i vy. Riziko vzniku ochorenia je tiež často spájané s nadváhou, rôznymi ochoreniami  a problémami s obličkami, pri nadmernom pití alkoholu, pri užívaní rôznych liekov, pri zlej životospráve. Samotné ochorenie sa však spája s nadmernou hladinou kyseliny močovou. Kyselina močová je odpadový produkt, ktorý sa vytvára pri rozklade purínov. Puríny sú prirodzene sa vyskytujúce látky v niektorých potravinách, napríklad vo vnútornostiach, makrelách, či ančovičkách. Kyselina močová sa z tela väčšinou prirodzene vylučuje von prostredníctvom obličiek, ktoré od nej očistia Vašu krv. Ak však telo produkuje veľa kyseliny močovej alebo obličky vylučujú len malé množstvo kyseliny, zvyšuje sa ich hladina v organizme. Tento stav sa nazýva hyperurikémia. Vysoká hladina kyseliny močovej potom zapríčiňuje v tele tvorbu urátových kryštálov, ktoré sa hromadia v tekutine okolo kĺbov a v mäkkých tkanivách. Kryštáliky potom spôsobujú nepríjemné zápaly a bolestivé príznaky. Zaujímavosťou je, že niektorí ľudia, aj keď majú v tele vysokú hladinu kyseliny močovej, kryštáliky sa im netvoria. Naopak niektorí jedinci, aj keď majú normálnu hladinu kyseliny močovej, dna sa u nich objavila. Spravidla však platí, že čím vyššia hladina kyseliny močovej v organizme, tým väčšie riziko vzniku dny.

Diagnostika ochorenia a následná liečba

Bolestivosť, opuchy a začervenanie Vás väčšinou dovedú až k dverám Vášho lekára. Ten sa Vás bude pýtať na symptómy, obzrie Vám postihnutú časť tela a môže aj prostrednítvom ihly a striekačky extrahovať vzorku kĺbovej tekutiny. V nej pod mikroskopom hľadá prítomnosť urátových kryštálikov. Rovnako aj z krvných testov môže doktor spozorovať vyššiu koncentráciu kyseliny močovej, čo ho môže utvrdiť v diagnóze dna. Liečba dny sa začína podávaním liekov na znižovanie hladiny kyseliny močovej v krvi. Správnou voľbou takýchto liekov a tiež zmenou životného štýlu a najmä stravovania sa dá dna veľmi dobre ovládať a jej príznaky pomaly miznú. Ak navštívite lekára s akútnou bolesťou a opuchom môže Vám naordinovať aj nesteroidné protizápalové lieky, ktoré zmiernia bolesť a zápal. Ak je bolesť naozaj silná, môže Vám lekár pichnúť do postihnutého kĺbu kortikosteroidy, ktorý majú rýchlejší nástup, no nie sú také šetrné.

Ako si pomôcť domadna

Ak Vás doma pochytí bolestivý opuch spôsobený dnou a vy nemôžete práve v tom momente navštíviť lekára, pomôžte si aspoň týmito základnými všeobecnými opatreniami. Vhodné je postihnuté miesto dať do zvýšenej polohy, pretože to znižuje opuchy. Ak máte napríklad opuch na nohe, snažte sa ju vyložiť napríklad na vankúš. Bolesť Vám pomôže zmierniť studený obklad napríklad z mäsa či zeleniny z mraziaceho boxu. Ľadový balíček zabaľte do uteráka, aby sa studené vrecko nedostalo priamo do kontaktu s kožou a prikladajte s malými prestávkami na postihnuté miesto. Doma si môžete dať i lieky, ktoré kúpite bez receptu v lekárni a uľavia Vám od bolesti a zápalu.

Prevencia je dôležitá

Ak je u Vás genetická predispozícia, že by ste mohli mať dnu alebo pociťujete prvé symptómy tohto ochorenia, môžete sami skúsiť pár tipov, ktoré Vám dopomôžu vyhnúť sa nepríjemným opuchom a zápalom spôsobených dnou. Snažte sa úplne obmedziť príjem alkoholu, ktorý podporuje tvorbu kyseliny močovej. Čo sa týka stravovania, pridajte do jedálnička potraviny bohaté na vitamín C. Z nápojov si vyberajte nesladené vody a čaje, pretože sladené nápoje a sladké ovocné šťavy tiež môžu podporovať vznik kyseliny močovej. Z potravín vylúčte úplne vnútornosti ako sú pečienka, obličky či srdce, ale aj sardinky, makrely či slede. Pozor si dávajte aj na zvýšené dávky mäsa, mäsových šťiav a vývarov a mäsových výrobkov. Najhoršie mäso pre pacientov trpiacich na dnu je divina. Pre možné zvýšenie rizika vzniku dny sa snažte vyhýbať aj fazuliam a hrachu, hubám, kvasniciam či špargli. Vysoká hladina kyseliny močovej v krvi je tiež často spôsobená nadmerným príjmom bielkovín. Dôležité je prijímať dostatok tekutín, pretože dostatok vody zvyšuje funkciu obličiek, a tým sa znižuje hladina kyseliny močovej v krvi. Pre ľudí s dnou je dôležitý aj pohyb. Obézni ľudia majú vyššiu hladinu kyseliny močovej, preto nezabudnite na pravidelný šport.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.