Prastará liečivá ajurvédska masáž

0

Ajurvédska masážna terapia je jednou z najstarších foriem fyzikálnych terapií. Vznikla v Indii pred stovkami rokov a i dnes je považovaná za jeden z najúčinnejších prostriedkov na boj proti rôznym telesným neduhom. Ajurvédska masážna terapia nie je iba o klasickej masáži, ale prepája sa  so silou byliniek, meditáciami a jogovými cvičenia.  Všetky tieto časti ajurvédy sú pre telo veľmi prospešné a pomôžu Vám vyrovnať sa nielen s fyzickými, ale aj psychickými záťažami, ktoré Vás môžu sužovať.

masazZákladné princípy ajurvédskej masáže

V súčasnosti existuje v slovenských podmienkach množstvo salónov, fyzioterapeutických a masážnych centier, kde poskytujú masáže rôznych druhov a prevedení. Jednou z najstarších druhov masáží je ajurvédska masáž. Je to forma masáže, ktorá siaha do všetkých vnútorných orgánov a tkanív a zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne na telo i myseľ. Umožňuje tiež nášmu telu, aby v ňom mohli naplno prebiehať detoxikačné procesy. Ajurvéda znamená „veda života“. Ide o holistický systém, ktorý usiluje o blaho osoby a zahŕňa tri energie, ktoré obklopujú ľudský život. Ide o energetické sily vata (pohyb), pitta (teplo) a kapha (gravitácia). Známe sú tiež ako tri dosha. Ajurvédska masáž využíva silu esenciálnych olejov a využíva jemné tlaky na niektoré body na našom tele. Tieto body sa v ajurvéde nazývajú marma. Hlavnými bodmi sú sthapani, apanga a asihpati. Pôsobením na ne môže masér pomôcť uľaviť od mnohých zdravotných problémov. Pri príprave esenciálnych olejov na masáž sa využívajú napríklad časti aloe vera, mäta, rasca, mandľový olej či sezamový olej.

Ako prebieha masáž

Je dôležité, aby ste si vybrali na ajurvédsku masáž kvalifikovaného profesionála. Masáž sa môže veľmi líšiť podľa osoby, ktorá ju vykonáva, ale aj podľa osoby, ktorej sa masáž robí. Ajurvédska masáž sa totiž presne prispôsobuje každému jednému pacientovi.  Na rozdiel od iných masáží, ajurvéda pozerá na celkový životný štýl človeka, nejde iba o samotnú masáž tela. Pri masáži sa kladie dôraz na liečenie pacienta. Pred masážou Vám terapeut môže povedať, aby ste si doma dali teplú sprchu, ktorá pomôže vyplaviť toxíny. V masážnom salóne použije olej, ktorý je zahriaty a vmasíruje Vám ho do pokožky. Technika masírovania je jemná a vytvára príjemné teplo. Po olejovej masáži môže terapeut použiť i bylinkovú pastu, ktorá pôsobí ako čistič krvi. Po masáži je dobré vypiť pohár vody, aby ste doplnili vypotené tekutiny a počas ďalších dvoch troch hodín nerobiť namáhavé činnosti. Pri niektorých druhoch ajurvédskych masáží sa využíva i naparovacia komora, pri ktorej sa liečivé oleje lepšie vstrebajú do pokožky.

Zaručí správnu detoxikáciu telamasaz2

Detoxikácia je pre telo veľmi dôležitá, pretože práve vďaka nej sa telo zbavuje toxínov, a tak je zabezpečené riadne fungovanie orgánov a tkanív. Detoxikácia sa však spája aj s emočnými stavmi našej mysle. V prípade, ak je telo plné toxínov, vedie to k nerovnováhe emócií. Počas ajurvédskej masáže sa aplikujú na telo špeciálne bylinné oleje, ktoré sa správnymi jemnými ťahmi vpíjajú do pokožky a cez ňu i priamo do tela. Na detoxikáciu je najlepšia panchakarma, teda časť ajurvédskej masážnej terapie, ktorá sa zameriava na kompletnú detoxikáciu organizmu. Prostredníctvom správnej výživy a detoxikácie pomáha tento druh masáže prechádzať starnutiu pokožky a necháva ju jemnú a lesklú.

Ďalšie zdravotné výhody ajurvédskej masáže

Ajurvédska masáž je efektívna ako pomoc pri liečbe mnohých ochorení. Slúži nielen na úľavu od bolestí rôzneho druhu, ale predovšetkým ako prevencia, pretože stimuluje a posilňuje lymfatický systém, a tak oživuje tok životnej sily v organizme. V rámci masáže esenciálnymi olejmi pomáha prekrvovať pokožku, takže zabraňuje vysušovaniu pokožky. Celkovo sa podieľa tento druh masáže na omladení organizmu, najmä ak sa kombinuje so zmenou životného štýlu. Ajurvédska masáž ďalej upokojuje nervový systém a zlepšuje krvný obeh. Prináša telu a mysli vitalitu a pokoj. Často sa ajurvédska masáž odporúča aj ľuďom, ktorí majú stresové zamestnanie alebo sa v ich živote objavila smutná alebo depresívna udalosť. Po masáži sa budete cítiť lepšie po fyzickej aj psychickej stránke. Ajurvéda je považovaná za duchovný spôsob života, ktorý poukazuje na to, ako nájsť svoje vlastné vnútorné ja. Masáž je vhodná pre ľudí každého veku, dokonca aj pre tehotné ženy.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.