Ste alergický na lepok? Top 10 príznakov intolerancie na lepok

0

Viac ako 55 ochorení je spojených s lepkom (gluténom), proteínom, ktorý sa nachádza v obilninách. Odhaduje sa, že 99% ľudí s intoleranciou na lepok, alebo celiakiou nie je dostatočne a včasne diagnostikovaná. Tiež sa odhaduje, že 15% svetovej populácie je intolerantná na lepok. Otestujte sa i vy pomocou týchto 10 príznakov na lepkovú intoleranciu.

Ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov, mohlo by to byť znamenie, že ste alergický na lepok:

1.Problémy s trávením, ako je nadúvanie, plynatosť, hnačky a dokonca aj zápcha. Zápchy sa prejavujú najmä u detí po jedle s obsahom lepku.

Keratosis PIlaris

Keratosis PIlaris – Kuracia Koža môže byť symptómom lepkovej intolerancie

2. Keratosis Pilaris, tiež známa ako „kuracia koža“ na zadnej strane paže. Ako dôvod tohto javu môže byť nedostatok mastných kyselín a vitamínu A – čo môže byť spôsobené lepkom ktorý poškodzuje črevá.

3. Únava, alebo pocit únavy po jedle obsahujúcom lepok.

4. Diagnóza autoimunitného ochorenia, ako je chronická (autoimunitná) tyreoiditída, reumatoidná artritída, ulceróznej kolitídy (chronické ochorenie črevnej sliznice), lupus, psoriáza, sklerodermia alebo roztrúsená skleróza.

5. Neurologické príznaky, ako sú závraty alebo pocit vyvedenia z rovnováhy

6. Hormonálna nerovnováha ako je PMS, PCOS (Polycystic Ovary Syndrome – syndrom charakterizovaný zastavením ovulácie, neprítomnosť menštruácie a pod.) alebo nevysvetliteľná neplodnosť.

7. Migrény a bolesti hlavy

8. Diagnostika chronickej únavy a fibromyalgia. Tieto diagnózy len indikujú, že váš lekár nevie presne pomenovať a diagnostikovať presnú príčinu vašej únavy alebo bolesti.

9. Zápal, opuch alebo bolesť kĺbov, ako sú prsty, kolená a boky

10. Problémy s náladou, ako je úzkosť, depresia, rýchle zmeny nálady a ADD.

Ako otestovať či ste alergický na lepok?

Zďaleka najlepší spôsob, ako zistiť, či máte problém s lepkom je vykonať eliminačnú diétu: eliminujte lepok z vašej stravy po dobu najmenej 2 – 3 týždňov a potom ho znova zaraďte. Treba vziať na vedomie, že lepok je veľmi veľký proteín a môže trvať mesiace aj roky, aby bol z tela „vymazaný“, takže čím skorej ho odstránite zo svojho jedálnička pred opätovným zavedením, tým lepšie.

Ak sa cítite po vyradení lepku z jedálnička podstatne lepšie, alebo naopak, ešte horšie, keď ho opätovne zavediete, potom je pravdepodobne lepok pre vás problémom. S cieľom získať presné výsledky pomocou tejto metódy je však nutné odstrániť 100% lepku zo svojho jedálnička.

Ako žiť s alergiou na lepok?

Odstránenie lepku 100% zo svojho jedálnička znamená skutočne 100%. Dokonca aj stopové množstvo lepku v strave,  liekoch alebo doplnkoch môže stačiť na spustenie imunitnej reakciu v tele.

Článok publikovaný v roku 2001, uvádza, že riziko úmrtia sa u pacientov s celiakiou alebo citlivosťou na lepok zvýšilo o 600% i pri príjme lepku čo i len raz za mesiac.

Stále si nie ste istí?

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne