10 domácich prípravkov na suché vlasy

0

Okrem celkového fádneho a nezdravého vzhľadu môžu suché vlasy viesť až k vypadávaniu vlasov a lupinám. To je dôvod, prečo je potrebné čo najskôr riešiť tento problém.

Vlasy sú suché, ak korienky vlasov neabsorbujú a neudržia dostatok vlhkosti. To má za následok ich krehký a nevýrazný vzhľad. Dôvodov na to môže byť veľa: choroba, nedostatok potrebných živín, používanie silných a dráždivých vlasových prípravkov, časté umývanie vlasov, pôsobenie chlórovanej vody, časté využívanie stylingových nástrojov ako sú  kulma alebo fén a farbenie vlasov.

Dobrá starostlivosť o vaše vlasy, zdravá strava, používanie kvalitných produktov starostlivosti o vlasy, špeciálne určené pre váš typ vlasov a používania niektorých kondicionérov môže zabrániť suchým vlasom a vysychaniu. A navyše existuje mnoho jednoduchých domácich prostriedkov, ktoré takisto môžu pomôcť v boji proti suchým vlasom a obnoviť ich zdravie a lesk. Toto je top 10 domácich prostriedkov na suché vlasy:

1. Olivový olej

Olivový olejOlivový olej je najpopulárnejší domáci liek na suché vlasy. Bohatý na vitamín E a antioxidanty pomáhajú liečiť a zvlhčovať poškodené vlasy a pokožku hlavy. Olivový olej je možné použiť ako prísadu do horúcej olejovej kúry, ktorá vlasy posilnení, pridá im lesk a obnoví vlhkosť i veľmi suchým vlasom:

 • Nalejte dostatočné množstvo olivového oleja pre vaše vlasy do šálky alebo misky a zľahka ohrejte v mikrovlnnej rúre
 • Naneste dôkladne zohriaty olej na pokožku hlavy a do vlasov. Masírujte vlasovú pokožku jemne po dobu 5 až 10 minút.
 • Obaľte vlasy teplým uterákom a nechajte olej cez noc pôsobiť – keď to nie je možné tak aspoň po dobu 30 minút.
 • Nakoniec si umyte vlasy šampónom a kondicionérom vhodným pre váš typ vlasov.
 • Túto kúru opakujte aspoň raz týždenne, aby vaše vlasy získali toľko potrebnú výživu a starostlivosť.
 • Poznámka: Môžete tiež použiť kokosový olej, mandľový olej, ricínový olej, jojobový olej alebo kukuričný olej pre tento typ olejovej kúry

2. Majonéza

Majonéza je vynikajúci domáci prostriedok na liečbu suchých vlasov. Obsahuje veľa bielkovín, ktoré sú dôležité pre jemné a lesklé vlasy.

Návod na prípravu:

 • Cca. jednu šálku majonézy nanesieme do mierne vlhkých vlasov a jemne vmasírujeme do vlasovej pokožky
 • Majonézu nanášame od pokožky hlavy až ku končekom vlasov
 • Hlavu si zakryjeme plastovou čiapkou približne na 1 hodinu
 • Vlasy si dôkladne opláchneme vlažnou vodou a umyjeme ako obvykle šampónom
 • Pre požadovaný účinok procedúru opakujeme každý týždeň

3. Vajcia

Vaječný bielokVajcia sú tiež veľmi účinné v boji proti suchým a poškodeným vlasom. Sú dobrým zdrojom bielkovín a lecitínu, prispievajú k posilneniu a oprave poškodených vlasov bez života. Pridávajú vlasom vlhkosť, lesk a potrebnú textúru.

 • Dôkladne rozšľahajte vaječné bielky spolu s dvoma lyžicami vlažnej vody. Naneste zmes na vlhké vlasy a vlasovú pokožku a krúživými pohybmi vmasírujte končekmi prstov po dobu 15 minút. Následne vlasy umyjeme šampónom a studenou vodou. Procedúru opakujte raz alebo dvakrát týždenne, v závislosti na stave vlasov.
 • Zmiešajte tri vajcia, dve lyžice olivového oleja a jednu polievkovú lyžicu medu. Túto zmes naneste na vlhké vlasy a vlasovú pokožku. Zakryte si hlavu so kúpacou čiapkou asi 30 minút a potom si umyte vlasy jemným šampónom a studenou vodou. Procedúru opakujte raz týždenne pre jemné a hebké vlasy.

4. Pivo

Pivo funguje ako vynikajúci vlasový kondicionér. Proteíny obsiahnuté v pive pomáhajú opravovať poškodené vlasové kutikuly a vyživujú vlasové folikuly a tým robia vaše vlasy lesklými a hladkými.

 • Umyte si vlasy ako obvykle šampónom a potom naneste do vlasov malý objem piva. Nechajte vlasy voľne uschnúť. Keď sú suché, vaše vlasy budú vyzerať hladké a lesklé.
 • Môžete tiež naniesť trochu piva na vlasy pred fénovaním alebo stylingom.

Poznámka: pach piva na vlasoch nezostane, ak ich necháte prirodzene uschnúť

5. Avokádo

AvokádoBohaté na nasýtené tuky, vitamíny A a E, bielkoviny a rôzne iné minerály, avokádo je veľmi prospešné na suché a poškodené vlasy. Avokádo tiež pomáha zvlhčovať suché končeky vlasov a zároveň ich posilňuje.

 • Roztlačte jedno zrelé, olúpané avokádo. Zmiešajte s jednou čajovou lyžičkou oleja z pšeničných klíčkov a jojobového oleja tak, aby sa vytvorila hladká pasta. Naneste zmes na umyté vlasy, od korienkov ku končekom. Zabaľte vlasy do kúpacej čiapky. Nechajte pôsobiť pol hodiny a potom vlasy umyte šampónom a vlažnou Túto kúru opakujeme raz alebo dvakrát týždenne.
 • Roztlačte zrelé a olúpané avokádo a pridajte dve polievkové lyžice olivového oleja. Dobre premiešajte, až kým výsledná konzistencia je hustá a hladká. Vlasy umyjeme šampónom a opláchneme. Zmes s avokádom nanesieme na vlasy a necháme pôsobiť po dobu 30 minút. Nakoniec vlasy opláchneme. Opakujeme raz týždenne.

6. Banán

BanányBanány sú ďalšou vynikajúcou ingredienciou pre liečbu veľmi suchých a poškodených vlasov. Vysoký obsah draslíka a vlákniny v banánoch zabraňuje štiepeniu, zjemňuje a zlepšuje pružnosť vlasov.

 • Roztlačte jeden zrelý alebo mierne prezretý banán a naneste ho dôkladne do vlasov od korienkov až ku končekom. Nechajte pôsobiť po dobu cca. 1 hodiny a potom opláchnite vlažnou vodou. Procedúru opakujeme raz týždenne pre žiadúci výsledok.
 • Alternatívne: zmixujeme jeden zrelý alebo prezretý banán, jednu polievkovú lyžicu mandľového oleja a dve lyžice medu. Túto zmes dôkladne nanesieme do vlasov a necháme pôsobiť 20 až 30 minút a potom dôkladne opláchneme vlažnou vodou. Kúru aplikujeme raz týždenne pre výsledný efekt hladkých a lesklých vlasov.

7. Med

MedMed je ďalší skvelý domáci liek na suché vlasy. Med môže zachytávať vlhkosť vo vlasoch a tým ich robiť mäkké, lesklé a dobre vyživené.

 • Naneste pol šálky medu na umyté, vlhké vlasy a jemne vmasírujte do pokožky hlavy. Zakryte si hlavu kúpacou čiapkou po dobu cca. 30 minút. Nakoniec vlasy prepláchnite vlažnou vodou. Kúru opakujeme dvakrát týždenne pre žiadúci výsledok.
 • Zmiešajte štyri lyžice olivového oleja, dve polievkové lyžice glycerínu a dve lyžice medu. Zmes používame ako kondicionér po umytí vlasov. Kúru praktikujeme vždy, keď máme pocit, že vlasy sú veľmi suché.
 • Ďalším dobrým trikom je zmiešať trochu medu s kondicionérom, ktorý používate pri umývaní vlasov. Kúru opakujeme nie viac ako raz za týždeň.

 8. Aloe Vera

Aloe Vera je unikátna kombinácia vitamínov, minerálov a aminokyselín, ktorá veľmi prospieva suchým a poškodeným vlasom.

 • Zmiešajte polku šálky aloe vera gélu, dve čajové lyžičky ricínového oleja a prášok zo senovky gréckej a jednu čajovú lyžičku prášku z bazalky. Zmes aplikujte dôkladne na pokožku hlavy a do vlasov. Vlasy si zakryjte kúpacou čiapkou a zmes nechte pôsobiť cez noc. Ráno si vlasy umyjte jemným šampónom. Kúru opakujte aspoň raz za týždeň, pre viditeľné výsledky si ale musíte počkať mesiac alebo dva.
 • Alternatívne si môžete spraviť zmes z dvoch čajových lyžičiek pasty z ibišteka a pol šálky aloe vera gélu. Prísady dobre zmiešajte a váš domáci kondicionér je pripravený na použitie. Pravidelné užívanie tohto kondicionéru dodá lesk a jemnú textúru vašim suchým vlasom.

9. Sezamový olej

Vzhľadom k vysokému obsahu živín a bohatým zvláčňujúcim vlastnostiam môže sezamový olej pomôcť pri problémoch so suchými vlasmi. Sezamový olej chráni a hojí poškodenú vonkajšiu vrstvu vlasov. A navyše,  antibakteriálne, antivírusové a protizápalové vlastnosti sezamového oleja môžu zabrániť vypadávaniu vlasov.

 • Zmiešajte dva až tri čajové lyžičky sezamového oleja s trochou strúhaného zázvoru a vmasírujte zmes do pokožky hlavy na 5 až 10 minút. Zabaľte si vlasy do teplého uteráka a nechať pôsobiť po dobu 10 až 15 minút. Potom vlasy umyjeme šampónom ako obvykle. Opakujeme raz týždenne.
 • Prípadne, zmiešame jednu polievkovú lyžicu šťavy z červenej repy, sezamového oleja a citrónovú šťavu. Zmes pomocou končekov prstov naneste na pokožku hlavy. Nechjte pôsobiť cez noc a na druhý deň ráno si vlasy umyjte. Opakujte raz týždenne.

10. Ocot

Biely ocotOcot pomáha odstrániť zvyšky po šampóne a iných vlasových produktoch, čo je jedna z hlavných príčin suchých vlasov. Ocot tiež napomáha obnoviť prirodzenú hodnotu pH pokožky hlavy a zabraňuje svrbeniu a lupinám, dva spoločné problémy spojených so suchými vlasmi.

 • Zmiešajte polku šálky octu s jednou šálkou vody. Použite octový roztok na opláchnutie vlasov po umytí. Nechajte ho pôsobiť 10 minút a potom vlasy dobre opláchnite. Táto kúra by mala byť používaná len raz týždenne.
 • Prípadne zmiešajte dve šálky vody s pol šálkou octu. Vmasírujte roztok do vlasov po umytí šampónom. Nechajte pôsobiť po dobu až jednej hodiny a potom opláchnite vlažnou vodou. Túto kúru tiež aplikujte len raz do týždňa.
 • Poznámka: Spolu s bežným octom môžete tiež použiť ocot jablčný

Toto je 10 domácich prostriedkov určených na boj proti suchým vlasom bez života. Ak sa stav vašich vlasov nezlepšil ani po niekoľkých týždňoch, určite sa poraďte sa s lekárom. Ak máte ďalšie nápady ako oživiť suché vlasy, napíšte ich prosím do komentára.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne