10 prírodných spôsobov ako mať krásne mladistvú pleť

0

Nefajčite, dobre spite a odpočívajte, pravidelne cvičte, vyvarujte sa pobytu na slnku, používajte antioxidanty a jedzte len biopotraviny… Áno, vieme… Už sme to predtým všetko počuli. Vieme, ako si zachovať mladistvú pleť … Alebo nie?

Aj keď by ste mali ostať mimo slnka a jesť veľa ovocia, existuje mnoho ďalších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si zachovali pokožka jasnú, hladkú a mladistvú. Hlavne vo veku, keď vrásky a starecké škvrny už majú byť súčasťou bežného života.

Niektoré z nasledujúcich 10 tajomstiev vás môžu prekvapiť:

1. Pite veľa vody

Aké je tajomstvo krásnych ľudí? Voda. Ľudia, čo vypadajú mladistvo vypijú aspoň jeden liter vody za deň. Pretože voda sa vyparuje z pokožky, musíte neustále dopĺňať vodou svoje telo. Ak nie, vaša pokožka skončí suchá a zvädnutá. Voda udržuje pokožku kyprú, pružnú a hladkú. Takže nahraďte sladkú kofolu H2O, vaše budúce ja sa vám isto poďakuje.

2. Jedzte varené rajčiny

Varená rajčiny?

Áno, čítate správne. Varené paradajky sú jedným z najlepších potravín, ktoré môžete jesť, aby ste si udržali mladistvú pleť. Paradajky sú bohatým zdrojom silného antioxidantu s názvom lykopén, ktorý pomáha chrániť pokožku pred poškodením slnkom. Lykopén sa najlepšie vstrebáva v tele, keď je jedlo uvarené alebo tepelne spracované a preto varené paradajky. V tomto prípade sa rozhodnite pre niektoré z týchto jedál: pečené paradajky, paradajková omáčka, paradajkový pretlak, kečup namiesto surových paradajok.

Ak vám nechutia paradajky, žiadny problém! V červenej paprike a repe je tiež dostatok lykopénu!

3. Jedzte červené mäso

Červené mäso sa neteší veľkej obľube, pretože je mastné, nevhodné na srdce a môže obsahovať veľa hormónov. Všetko to môže byť pravda, ale ak chcete mať mladistvú pleť, je lepšie začať jesť steak práve teraz!

Keď sa konzumuje s mierou, červené mäso je skutočne skvelé na pokožku, pretože je bohaté na proteíny a zinok. A tiež sa zistilo, že na liečbu akné je lepšie ako antibiotiká. Proteín obsiahnutý v mäse obsahuje vysoké koncentrácie aminokyselín (glycín, prolín), ktoré vaše telo potrebuje k produkcii kolagénu. Zinok je tiež veľmi užitočný, pretože produkuje veľké množstvo kolagénu a má protizápalové vlastnosti.

Ak nechcete jesť červené mäso, nezúfajte. Existuje veľa iných potravín ktoré posilujú produkciu kolagénu, ako sú napríklad jahody, sója, citrusové plody, orechy alebo vajcia.

4. Vypracujte si „závislosť“ na zelenom čaji

Doslova všetci už vedia, že zelený čaj je plný antioxidantov, ale to, čo nie každý vie, je, že pitie šálky zeleného čaju dvakrát denne po dobu šiestich mesiacov môže skutočne zvrátiť poškodenie kože slnkom.

Zelený čaj má vysokú koncentráciu katechínu (prírodná antibakteriálna látka získavaná z čajových listov), antioxidantu, ktorý je dobre známy pre jeho anti-starnúci efekt. Chráni pokožku pred UV žiarením a tým pomáha zabrániť rastu kožných výrastkov a stareckých škvŕn. Katechín má tiež určité protizápalové účinky, ktoré pomáhajú oddialiť nástup vrások.

Ak vám chuť zeleného čaju nesedí, máte šťastie, pretože si ho môžete aplikovať aj lokálne a získať rovnaké výhody!

5. …alebo skúste Biely čaj!

Ak zelený čaj to nie je vaša „šálka kávy“, potom zvážte pitie bieleho čaju. Neponúka síce rovnaké výhody ako čaj zelený, ale je tak má pozitívne účinky. Biely čaj pomáha chrániť kolagén a aj ďalšie štrukturálne proteíny v pokožke. Zabraňuje aktivity enzýmu, ktorý štiepi kolagén a spôsobuje vrásky.

6. Pochuťte si na mrkvičke

Ak chcete hladkú, krásnu, mladistvú pleť, budete potrebovať každý deň zdravú dávku vitamínu A. A na to je najlepšia „oranžová“ zelenina, ako je mrkva a sladké zemiaky, pretože tie sú bohaté na vitamín A. Ten pomôže obnoviť a regenerovať poškodený kolagén.

7. Používajte prírodné pleťové produkty

Mnohé výrobky určené pre starostlivosť o pleť sú plné chemikálií, ktoré skutočne urýchľujú proces starnutia pokožky. Lepšie je používať prírodné produkty pre starostlivosť o pleť, pretože obsahujú vlastnosti odvodené z rastlín. Avšak, mali by ste si vždy skontrolovať zložky s cieľom ubezpečiť sa, či vaša pleť bude z nich mať želaný prospech.

8. Vyhnite sa toxickým čistiacim produktom v domácnosti

Čo majú čistiace produkty do činenia s vráskami? Veľa, naozaj. Vaša pokožka absorbuje toxické chemické látky (čo sa často deje, keď nanášate čistiace produkty na povrchu) a to urýchľuje proces starnutia pokožky.

9. Umývajte si tvár medom

Vedeli ste, že už Kleopatra používala ako kúpeľ mlieko a med, aby jej pleť vyzerala svieža a bez vrások? Med je fantastický na pokožku. Je plný antioxidantov, otvára póry a tým ju zvlhčuje. Takže skúste nahradiť váš peeling (pravdepodobne aj tak plný chemikálií) a skúste umývanie tváre s medom!

10. Použite na tvár kurkumu

Ľudia v Indii to robia viac ako tisíc rokov. Určite robia niečo správne, pretože protizápalové vlastnosti kurkumy sú dobre známe: zvláčňuje pokožku, lieči akné, znižuje opuchy a zmenšuje vrásky.

Ako presne si môžete naniesť kurkumu na tvár? Tým, že si vyrobíte domácu kurkumovú masku! Tu je jednoduchý návod:

Zmiešajte:

  • 1 lyžička kurkumy v prášku
  • 2 lyžičky múka z ryže (pre mastnú pleť) alebo jemne mletý ovos (pre suchú alebo zrelú pleť)
  • 3 lyžice bieleho jogurtu (alebo mlieka, smotany, alebo kyslej smotany)

Naneste zmes na čistú tvár a nechať uschnúť. Po 15-20 minútach tvár opláchnite. Skúste opakovať raz týždenne a ak to pôjde dobre a máte viditeľné výsledky, zvýšte frekvenciu na každý deň alebo každý druhý deň.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne