21 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred plastickou operáciou prsníkov

1

Podľa štatistík Americkej spoločnosti plastických chirurgov, rozširujúce operácie prsníka (augmentácie) boli najviac požadované kozmetické chirurgické zákroky v roku 2014. Tu je pár rád uznávaného plastického chirurga Adama R. Kolkera z New Yorku, ktorý sa špecializuje na plastiku pŕs. Čo by ste mali vedieť ešte pred tým než si ľahnete pod skalpel?

1. Vaša prvá plastika pŕs pravdepodobne nebude ani posledná. 25% žien bude potrebovať ďalšiu operáciu už po 10 rokoch, pretože implantáty nevydržia večne. Implantát sa v priebehu času začne meniť, presakovať alebo sa okolo neho vytvoria malé jazvičky a iné deformácie ktoré si vynútia potrebu nových implantátov. Chudnutie, tehotenstvo sú aj iné faktory, ktoré môžu viesť pacienta k zopakovaniu operácie už po niekoľkých rokoch.

2. Operácia nie je lacná (Priemerná cena za rok 2013 podľa štatistik Americkej spoločnosti plastických chirurgov bola 3678 dolárov – a táto suma podľa štatistík Americkej spoločnosti plastických chirurgov je založená iba na samotnom poplatku za operáciu a nezahŕňa náklady na anestézie, zariadenia a materiály (stehy, bandáže, atď.). Výsledná cena bude závisieť aj na lekárovi a regióne. Náklady na operáciu redukcie pŕs sa však značne líšia od pacienta k pacientovi. Procedúra redukcie trvá až tri až štyrikrát dlhšie ako augmentácia a to sa odrazí aj na výslednej cene.

3. Vo všeobecnosti platí, že pacienti si budú musieť po operácií vziať voľno na päť až sedem dní – pre zväčšenie pŕs a približne rovnaké obdobie pre redukciu. Ani po týždni odpočinku sa nebudete cítiť na 100 percent fit, ale budete v dobrej kondícii vrátiť sa späť do kancelárie ak si vaša práca nevyžaduje namáhavú manuálnu činnosť. Avšak ak je implantát umiestnený pod svalom miesto nad (mnoho žien si zvolí túto variantu pre viacej realistický vzhľad a menšiu šancu na jazvy tvoriace sa okolo implantátu), bude rekonvalescencia o niečo ťažšia a môže byť aj bolestivejšia.

4. Prsia s implantátmi cítiť na dotyk inak ako prírodné. Hoci silikónové prsia cítiť podobne ako prírodné, sú stále výtvorom človeka a nemajú pocit prírodného prsného tkaniva. Pravdepodobnejšie si všimnete implantát u ženy, ktorá má málo prsného tkaniva, ako u tej, ktorá ho má viac. Menšie implantáty a tie, ktoré sú umiestnené pod svalom je ťažšie odhaliť.

5. Ešte pred samotnou operáciou si môžete vyskúšať rôzne veľkosti pŕs než sa rozhodnete pre konkrétnu. Môžete použiť napríklad neoprénové vrecká naplnené korálkami – vypchajte si ňou podprsenku aby ste mali hrubú predstavu o výslednej veľkosti ktorá sa vám bude páčiť.

6. Nemôžete skočiť od malých pŕs až po obrovské hneď a naraz. Ak máte malé Áčka, nečakajte už po jednom zákroku, že získate DD. Je dôležité si stanoviť reálne ciele. Vaše telo a pleť potrebuje čas, aby sa prispôsobili drastickým zmenám. Chirurg bude pravdepodobne navrhovať zväčšiť len o jednu veľkosť na prvý krát a potom zvyšovať veľkosť implantátu postupne v priebehu nasledujúcich rokov.

7. Plastické operácie prsníkov, či už sa jedná o rozšírenie alebo redukciu môžu mať vplyv na schopnosť dojčiť v budúcnosti. To je aj ovplyvnené vykonaným spôsobom operácie, kde sa vykoná samotný rez. Určite sa pred samotnou operáciou rozhodnite, či chcete dojčiť alebo nie.

8. Môžete tiež stratiť po operácií citlivosť vo vašich bradavkách. Strata citlivosti bradaviek sa môže objaviť kedykoľvek po zákroku. Záleží to na mnohých faktoroch, vrátane tvaru prsníka a typu chirurgického zákroku. Avšak aj keď stratíte citlivosť v bradavkách, budú aj naďalej reagovať na chlad a stimuláciu (tzn. môžu byť aj naďalej tvrdé, aj keď ich nemôžete cítiť).

9. Ak ste mali v rodine výskyt rakoviny pŕs, ste obézna alebo fajčíte, nie ste vhodný kandidát na plastiku pŕs. Všetky tieto faktory zvyšujú riziká a komplikácie v priebehu a po operácii. Ak máte akékoľvek významné zdravotné problémy, musíte pred samotnou operáciou podstúpiť zdravotnú prehliadku.

10. Nie všetky „plastickí chirurgovia“ sú certifikovaní a dôveryhodní. Dôkladne si pred zákrokom chirurga preverte. Uistite sa, že chirurg má dostatočné skúsenosti v type chirurgického zákroku ktorý požadujete. Požiadajte o fotodokumentáciu práce – fotografie pred a po zákroku. Porozprávajte sa s ostatnými pacientmi. Pri konzultácií si vytvorte celkový obrázok o prístupe chirurga.

11. Máte na výber z dvoch rôznych implantátov: silikón a implantát plnený fyziologickým roztokom. Sedemdesiat sedem percent implantátov používaných v roku 2014 bolo silikónových a zvyšok pripadá na fyziologický roztok. Oba implantáty majú svoje výhody ale i nevýhody. Silikónové implantáty vyzerajú viac realistickejšie, ale na druhú stranu je ťažšie odhaliť praskliny v implantáte vďaka ich gélovej konzistencii. Implantáty s fyziologickým roztokom nie sú až také realistické – na prsiach je vidno určité mierne zvlnenie, ale vzhľadom na svoju konzistenciu Vás skorej upozornia na únik tekutiny.

12. Okrem silikónu už existujú aj nové metódy augmentácie, v posledných rokoch se výrazne zdokonalili techniky odberu a transplantácie tkaniva.

13. Namiesto implantátov môžete zlepšiť vzhľad pŕs i mastopexiou – zdvihnutie poklesnutých prsníkov. Mastopexiou sa rieši široké spektrum odchýliek prsníkov za účelom zlepšenia ich tvaru a pevnosti, prípadne zlepšenie tvaru prsníka ktorý bol poškodený ochorením, či úrazom.

14. Ešte pred samotným zákrokom je samozrejmosťou podrobná konzultácia s chirurgom. Pacient si nemôže povedať že chce konkrétny typ implantátu a rez bude na tom a tom konkrétnom mieste. Vy a váš lekár sa musíte dohodnúť na spoločnom postupe najlepšom pre vaše telo. Takom, ktorý bude brať do úvahy veľkosť, tvar a i ďalšie faktory.

15. Každá plastika pŕs môže mať v budúcnosti vplyv na skríning rakoviny prsníka. Zdravie pŕs je dôležité a tak si pred operáciou zájdite za svojím gynekológom na vyšetrenie. Ak ste v pokročilom veku, určite sa doporučuje vyšetrenie mamografom.

16. Cvičenie, najmä kardio ktoré namáha poprsie je po operácii značne obmedzené. Aj keď môžete po týždni začať cvičiť ľahké kardio, bude väčšina žien musieť obmedziť fyzickú aktivitu po dobu až 12 týždňov.

17. Implantáty sú pohodlnejšie v prípade, že zákrok sa vykonáva po pôrode, než predtým ako pacient má deti. Každý implantát umiestnený pod sval zvýši úroveň nepohodlia.

18. Zväčšené prsia budú mať vplyv na správne držanie tela rovnako ako prirodzené. Rozdiel medzi hmotnosťami silikónových pŕs a naturálnych je skoro nulový. Ak zvolíte veľkosť implantátu úmernú vašej postave, vplyv na celkové držanie tela bude minimálny. Avšak ak sa rozhodnete pre veľké implantáty, budete pociťovať dôsledky.

19. Neexistuje minimálna veľkosť pre redukciu pŕs. Všetko je založené na osobnej preferencii.

20. Je možné, že prsia môže po redukcií späť dorásť. Avšak v prípade, že postup sa vykonáva po tehotenstve a vaša hmotnosť zostane v norme, je zmena veľkosti pŕs nepravdepodobná.

21. Opýtajte sa sami seba tieto otázky ešte pred samotným zákrokom:

  • Do akej miery ma súčasná situácia trápi?
  • Prečo chcem podstúpiť tento zákrok?
  • Môžem si dovoliť voľno z práce a a dni bez fyzického cvičenia?
  • Som ochotný vystaviť seba určitým rizikám?
Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne