10 tipov pre zdravé behanie so psom

0

Niekedy poteší mať partnera na behanie a to bez ohľadu na to, či beží na dvoch alebo štyroch nohách. Pes je skvelý spoločník – nielen, že nám môže pomôcť udržať motiváciu, ale tiež poskytnúť pocit bezpečia a spoločnosti, najmä pre tých z nás, ktorí behávajú v odľahlých oblastiach.

Ale skôr, než sa rozbehnete von s vaším štvornohým kamarátom, prečítajte si zopár rád a odporúčaní.

1. Spýtajte sa vášho veterinára

Rovnako ako my potrebujeme niekedy lekárske povolenie na cvičenie, to isté platí aj pre našich domácich miláčikov. To je nevyhnutné najmä, ak váš maznáčik žije pomerne sedavým životným štýlom. Aj keď váš pes trávi hodiny pobehovaním po dvore, nie je to úplne rovnaké ako behať denne päť kilometrov.

2. Nie všetky plemená sú vhodné pre beh

Vedieť, ktoré plemená sú najvhodnejšie pre beh môže pomôcť určiť, či váš pes bude skvelým bežeckým partnerom alebo zostane pobehovať po záhrade. Existujú určité plemená, pre ktoré je beh vyslovene škodlivý a nežiadúci. Niektoré plemená, ako je napríklad border kólia, sú náchylnejšie k dysplázií bedrového kĺbu, ktorý sa môže behaním zhoršiť, zatiaľ čo ostatné plemená, napríklad mops a buldog, sú náchylnejšie k respiračným problémom a prehriatiu organizmu. Časopis Runner World zostavil zoznam psích plemien a vzdialenosti, ktoré každé plemeno môže bezpečne zabehnúť. Ale pamätajte si, váš veterinár je najlepší zdroj rád o tom, či váš najlepší priateľ môže bežať, alebo nie.

3. Zvážte vek psa

Mať šteňa, ktoré je plné energie sa môže zdať ako ideálny čas na začatie tréningov, ale pamätajte, šteňa stále rastie. Jeho kosti sú stále vo vývoji. To neznamená, že s ním nemôže absolvovať beh, ale najprv sa poraďte so svojím veterinárom, pokiaľ ide o vzdialenosť a intenzitu tréningu.

Staršie psy môžu behať v závislosti na plemene a dispozícií, len sa uistite, že pred prvým behom ste kontaktovali veterinára.

4. Uistite sa, že váš pes je na vodítku

Určite ste to už zažili – ten nepríjemný pocit keď bežíte okolo psa, ktorý nie je pripútaný na vodítku. Nikdy neviete, čo od neho môžete čakať. Aj keď vlastník psa ho môže kontrolovať hlasovými príkazmi, ostatní okoloidúci o tom spravidla netušia. Uistite sa preto, že máte svojho psa pod kontrolou v miestach, kde sa pohybuje viac ľudí – to sa týka vodítka ale aj náhubku.

5. Zvážte bežecký povrch

Ako ľudia máme to šťastie, že si môžeme dať pár bežeckých topánok a vybehnúť von. Nemusíme sa príliš veľa starať o teplotu cesty a podobne, ale pre svojho psa je to dôležitý faktor. Betón a nečistoty na ceste sú pre psa veľké nebezpečenstvo a to najmä v letnej horúčave, keď je povrch cesty rozpálený.

Ak váš pes začne krívať, budete musieť okamžite zastaviť a skontrolovať jeho labky či sa mu do nich nezadrelo cudzie teleso. Tiež, ak bežíte v zime, v snehu a ľade, uistite sa, že mu umyjete po behu labky, pretože posypová soľ a iné chemikálie používané na cestách môžu byť pre psov veľmi toxické a to najmä v prípade, ak sú náchylní k olizovaniu.

6. Pozor na príznaky prehriatia

Pes sa nepotí tak ako my. Rozptyľujú teplo do okolia tým, že lapajú po dychu a cez ich labky. Uistite sa, že máte pre psa dostatočné množstvo vody, alebo aspoň k nej máte prístup. Možno by stálo za zamyslenie keď stúpnu teploty tiež zmeniť bežecký povrch z horúcej cesty na chladnejší chodník.

Ak zistíte, že pes má ťažkosti s dýchaním, spomaľuje sa alebo sa nezvykle správa, je potrebné ho čo najrýchlejšie schladiť. Rovnako ako úpal môže byť pre človeka smrteľný, hypertermia môže byť fatálna pre vášho domáceho maznáčika. Mnohí psí odborníci varujú, že ak je teplota okolitého vzduchu väčšia ako 27°C alebo ak je nadmerná vlhkosť, je najlepšie nechať psa doma. Riziko úpalu je v tomto prípade väčšie ako je prínos cvičenia.

7. Začnete pozvoľna

Rovnako ako každý z nás nazabehol hneď na prvý krát 5 km, to isté platí aj pre našich verných spoločníkov. Beh je veľmi namáhavý pre ľudské telo a to isté platí aj pre vášho psa. Hoci sa môže zdať prirodzené, aby váš pes behal s vami po boku, musíte si byť vedomí toho, že to si vyžaduje určitý čas na vybudovanie vytrvalosti. Treba začať s krátkymi prechádzkami, čím mu poskytnete čas na prispôsobenie sa vašej bežeckej rutine.

8. Spoznajte temperament svojho psa

Ak je váš pes zvyknutý na ostatných ľudí a iných psov, rýchlo si zvykne aj na beh v cudzom prostredí. Ak však pes nie je zvyknutý na cudziu spoločnosť, možno budete chcieť prehodnotiť kde a kedy s ním budete behať. Pamätajte si, že nie každý túži naraziť psa, aj keď je na vodítku a to najmä v prípade, že se jedná o „bojové“ plemeno. Vy možno viete, že váš pitbull alebo nemecký ovčiak je totálne neškodný maznáčik, ale okoloidúci o tom nemá ani potuchy.

Mať psa, ktorý je celkom teritoriálny a môže byť frustrujúce pre vás ako bežca a väčšinu času môžete skončiť naháňaním psa ako samotným behaním.

Pokiaľ váš pes nie je zvyknutý na vychádzky, možno budete chcieť zvážiť najprv navštíviť niektoré z viacerých výcvikových centier pre psov. Ak sa vám nedarí nájsť cvičisko, poraďte sa so svojím veterinárom, on vám určite poradí.

9. Uistite sa, že váš pes je riadne zaočkovaný

Toto by malo byť základné pravidlo. Ak náhodou váš pes niekoho pri behu alebo vychádzke pohryzie (stať sa môže všeličo), doklad o očkovaní môže priniesť všetkým zainteresovaným stranám pokoj na duši.

10. Upratovanie po domácom maznáčikovi

Nie je nič viac „potešujúce“ pre bežca, než stúpiť na „darček“ a potom prácne od neho čistiť bežecké topánky. Aj keď sa to môže zdať ako nepríjemnosť nosiť so sebou igelitové vrecká, je to naozaj zdvorilé voči ostatným. Tiež veľa miest a obcí pokutuje majiteľov psov za to, že po ich maznáčikoch neupratujú. Strávenie niekoľko sekúnd, aby naše životné prostredie bolo čisté robí beh príjemný naozaj pre každého.

Toto je len zopár rád, ktoré môžu pomôcť určiť, či váš maznáčik je pripravený s vami vybehnúť von. Avšak je treba zdôrazniť, že najprv je potrebné konzultovať veterinára, či je pes dosť zdravý na behanie s vami. Štúdie ukazujú, že obezita u psov je na vzostupe a tak rovnako ako my potrebujeme čas na aklimatizovanie na nové podmienky. Necheme nič uponáhľať a potom oľutovať.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne