Ako sa zbaviť a zabrániť moliam v šatníku?

0

Toxické guľôčky proti moliam môžu byť tak nepríjemné ako samotné napadnutie moľami. V tomto článku nájdete niekoľko jednoduchých rád ako si môžete ochrániť vlnené a ďalšie oblečenie, ktoré doma dlhodobejšie skladujete

Moľa

Čo potrebujem?

Materiály

  • Prirodzený repelent proti moliam – syr čedar, bylinky, éterické oleje

Nástroje

  • Práčka alebo sušička
  • Vysávač
  • Fén na vlasy
  • Vzduchotesné nádoby
  • Žehlička
  • Mraznička

Pokyny

1. Mole sú priťahované znečistenými textíliami, takže pred dlhodobejším skladovaním šaty vyperte alebo na sucho očistite. Pranie v horúcej vode tiež zabije molie vajíčka a larvy.

2. Pravidelne a dôkladne vysávajte v skriniach a okolitých oblastiach. Mole majú rady tmavé miesta, ako sú kúty, koberce, parkety, pod nábytkom, atď. Ak sa objavia príznaky napadnutia, čistite vrecká z vysávača vonku, ďaleko od domova.

3. Skladujte náchylné oblečenie (vlna, hodváb, kožušiny a iné organické vlákna) v hermeticky uzavretých krabiciach alebo vreciach. Uistite sa, že nie sú žiadne diery a krabice oblepte páskou na balenie ako extra poistku.

4. Ak máte podozrenie napadnutia moľami, žehlenie odevov môže zabiť moliam vajíčka a aj larvy.

5. Mráz je tiež známy zabijak vajíčiek a lárv molí. Dokonca si môžete uložiť svetre v mrazničke!

6. Na šaty alebo šatník, ktorý nejde povysávať môžete skúsiť fén na vlasy. Nastavte ho na maximálnu výkonnosť a teplo zabije larvy molí aj ich vajíčka.

7. Syr čedar odpudzuje mole ak má dostatočne silný zápach. Môže byť to vo forme bloku, guličky, zavesený alebo v krabici. Každých pár mesiacov ho obrúste brúsnym papierom aby ste obnovili jeho vôňu/zápach.

8. V obchode môžete dostať kúpiť odpudzujúce sáčky proti moliam, ale je tiež jednoduché vytvoriť si svoj ​​vlastný prípravok. Naplňte látkové vrecká, čajové vrecúška, alebo len misku s bylinkami alebo éterickými olejmi ktoré odpudzujú mole: levanduľa, rozmarín, mäta, tymián, klinček, korenie, citrón, eukalyptus a ženšen. Nezabudnite náplň obnoviť každých pár mesiacov a ako bonus získate pekne voňajúci šatník!

Ak máte svoj „zaručený“ domáci recept proti moliam, môžete sa oň podeliť v komentároch – a môžete k nemu priložiť aj obrázok. Nejedna gazdinka vám bude vďačná!

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne