Šedý zákal sa dá vyliečiť: Zistite ako!

0

S pribúdajúcim vekom človeka stúpa aj šanca na to, že sa uňho vyvinie šedý zákal, ktorý je často označovaný ako choroba seniorov. Štatistiky totiž hovoria, že až 60 % šesťdesiatnikov trpí počiatočnou alebo pokročilou fázou katarakty, ktorá je v rozvojových krajinách najčastejšou príčinou slepoty. V našich končinách táto hrozivá prognóza neplatí, denne sa tu totiž vykoná množstvo operácií, ktoré sú jediným možným spôsobom liečby.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže šedý zákal za celkovo 51 % prípadov slepoty vo svete, čo predstavuje približne 20 miliónov ľudí. Toto číslo je najmä výsledkom nedostupnosti operácií šedého zákalu v krajinách tretieho sveta, ktoré sú v rozvinutých štátoch najčastejším chirurgickým zákrokom vôbec. Odhaduje sa, že systematickým predlžovaním životnosti populácie bude čím ďalej, tým viac ľudí ohrozených vznikom šedého zákalu.

Čo je šedý zákal?

V súčasnej dobe neexistuje žiadny liek, kvapky či špeciálne okuliare, ktoré by mohli vzniklý šedý zákal odstrániť. Jedinou možnosťou je operačný zákrok, pri ktorom sa z oka odstráni zakalená šošovka a nahradí sa šošovkou umelou.

Šedý zákal alebo katarakta je ochorenie, pri ktorom sa šošovka, ktorá pomáha sústreďovať svetlo dopadajúce na sietnicu, zakalí a postupne sa stane nepriehľadnou. Nástup tohto ochorenia nie je náhly a kým sa naplno rozvinie do stavu, ktorý výrazne komplikuje zrak, trvá to roky. Pri katarakte sa šošovke postupne kalí a zafarbuje dožlta alebo dosiva, z čoho vznikol názov tejto očnej choroby. Spočiatku je zrak opisovaný ako pozeranie sa cez mliečne sklo, časom sa k nemu môže pridať zdvojené videnie či zhoršenie vnímania a rozlišovania farieb.

Rizikové faktory

Aj keď šedý zákal vzniká najmä starnutím šošovky a zmenám v proteínoch, ktoré sú do nej odosielané, existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k skoršiemu nástupu ochorenia. Medzi tie najvýraznejšie patrí fajčenie a nadmerný vplyv slnečného žiarenia na oči nechránené ochranným filtrom. Zriedkavo tiež šedý zákal vzniká aj u mladých ľudí ako vedľajší dôsledok cukrovky, kedy hovoríme o tzv. druhotnej katarakte. Pri diabete však riziko môže byť znižované neustálym udržiavaním hladiny cukru pod kontrolou. Náchylnejší sú tiež ľudia, ktorí dlhodobo užívajú kortikosteroidy alebo tí, ktorí mali závažný očný úraz, boli zasiahnutí elektrickým prúdom či majú vysoký index telesnej hmotnosti. Za jediné preventívne opatrenie sa považuje dostatok denných dávok ovocia a zeleniny, nosenie slnečných okuliarov či klobúka počas slnečných dní a, samozrejme, skončenie s fajčením.

Aká je liečba šedého zákalu?

Šedý zákal, aj keď môže mať katastrofálne vyústenie, je liečiteľné ochorenie. Počiatočné problémy sa dajú najprv riešiť silnejším osvetlením pri čítaní či nosením okuliarov, no v istej fáze, kedy už zákal začne pacientovi spôsobovať závažnejšie problémy pri bežných denných činnostiach, pomôže jedine operácia. Lekári však upozorňujú, že problém netreba nechávať zájsť príliš ďaleko – pri pokročilých štádiách, kedy už nie je možné vyšetriť očné pozadie, sa často už nedá robiť nič.

Ako prebieha operácia očí?
Princíp operácie šedého zákalu spočíva vo výmene zničenej a zakalenej šošovky oka za umelú. Rovnako ako pred každým zákrokom, aj tu je potrebné dôkladné vyšetrenie, počas ktorého sa zmeria zraková ostrosť, vnútroočný tlak a tiež sa zosníma očné pozadie kvôli prípadným ochoreniam sietnice. Operácia očí prebieha pod lokálnou anestéziou, je teda úplne bezbolestná. Chirurg vytvorí malý, približne 2 milimetrový rez na okraji rohovky, cez ktorý sa pomocou ultrazvuku šošovka rozbije a jej zvyšky sa vysajú. Do zachovaného šošovkového puzdra sa vloží umelá číra asférická šošovka, ktorá má UV filter a tiež ochranu pred vznikom ďalšieho zákalu. Na základe typu šošovky je počas takejto operácie možné vyriešiť aj pacientov problém s krátkozrakosťou, astigmatizmom alebo ďalekozrakosťou. Nová šošovka sa totiž vyrába presne na mieru podľa vypočítanej dioptrickej sily. Operácia očí trvá približne 15 minút a asi po hodine pacient odchádza domov.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne